CMScPanelWordPressآموزش

آموزش ساده ترین روش نصب وردپرس

در این آموزش ما نحوه نصب وردپرس را به صورت دستی بر روی هر نوع پلن میزبانی وب، با استفاده از cPanel یاد خواهیم گرفت. نصب وردپرس به صورت دستی شامل سه مرحله اساسی است:

 

 1. فایل های وردپرس را باید در سرور خود آپلود کنید.
 2. پایگاه داده را ایجاد و به هاست خود لینک کنید.
 3. نصب وردپرس را اجرا کنید.

مراحل آموزش نصب وردپرسی که در این مقاله ذکر می شود، در هر نسخه و نوع وردپرس به همین صورت انجام می شود. به عبارت دیگر هر نوع میزبانی اشتراکی یا میزبانی وردپرس مدیریت شده و … تفاوتی در مراحل نصب ایجاد نمی کند. البته، پیچیدگی با میزبانی مدیریت شده افزایش می یابد، اما نگران نباشید زیرا در این مقاله این پیچیدگی ها نیز رفع شده اند. در این آموزش ما قصد داریم وردپرس را به صورت دستی با استفاده از cPanel نصب کنیم. با استفاده از مزایای  cPanel، بسیاری از کارهای نصب و مدیریت وردپرس کاهش یافته است. تقریبا اکثر ارائه دهنده های میزبانی وب مجوز  cPanel را در حساب میزبانی شما قرار می دهند.

گام 1 –  آپلود فایل های وردپرس در سرور

 

 • آپلود فایل های وردپرس از طریق مدیریت فایل در cPanel

ابتدا باید فایل نصب وردپرس را دانلود کنید سپس وارد اکانت مدیریت هاست خود شوید و cPanel را اجرا کنید. اگر نمی توانید ادرس صفحه مدیریت هاست خود را پیدا کنید، می توانید yoursitename.com:2082 را امتحان کنید زیرا پورت پیش فرض سی پنل 2082 است. پس از ورود به صفحه اکانت مدیریت هاست، وارد File Manager شوید.

آموزش نصب وردپرس   اگر پیغامی که در عکس پایین مشاهده می کنید، برای شما نمایش داده شد، باید محل مدیریت فایل را طبق عکس زیر، تعیین کنید.   آموزش نصب وردپرس   اگر پیغامی نمایش نداده نشد، فایل منیجر به صورت عکس زیر برای شما نمایش داده می شود. آموزش نصب وردپرس  

 • تعیین محل نصب وردپرس

اگر می خواهید سایت وردپرس شما در ادرس yourwpsite.com در دسترس باشد، باید آن را در مسیر pubic_html آپلود کنید. در غیر این صورت یک پوشه با نام دلخواه خود در public_html درست کنید و وردپرس را در آنجا نصب کنید. بدین صورت که اگر بخواهیم وردپرس را در یک پوشه به نام ourwpsite در داخل public_html نصب کنیم. سایت وردپرس ما تحت yousitename.com/ourwpsite در دسترس خواهد بود.

 •  آپلود، استخراج، انتقال

تاکنون وردپرس را دانلود کرده ایم و محل دایرکتوری نصب وردپرس را تعیین کرده ایم. اکنون فایل wordpress.zip را در مسیری که می خواهیم وردپرس را نصب کنیم، با استفاده از عملکرد “بارگذاری یا آپلود” فایل منیجر بارگذاری می کنیم.   آموزش نصب وردپرس     با کلیک روی دکمه آپلود، یک برگه جدید باز می شود. فایل wordpress.zip را انتخاب کنید و آپلود به طور خودکار شروع می شود.   آموزش نصب وردپرس   پس از تکمیل آپلود، تب را ببندید و به مدیر فایل بازگردید. اگر هنوز فایل را در دایرکتوری ourwpsite نمیبینید، روی دکمه بارگیری مجدد مدیر فایل (و نه مرورگر) کلیک کنید. باید فایل wordpress.zip را ببینید.  

 • استخراج یا Extract

  آموزش نصب وردپرس   اکنون، فایل زیپ وردپرسی که اخیرا آپلود شده را انتخاب کرده و روی Extract کلیک کنید. دستورالعمل استخراج را بدون تغییر اجرا کنید و بر روی استخراج فایل (ها) کلیک کنید تا فرآیند استخراج آغاز شود.   آموزش نصب وردپرس   پس از اتمام کامل، دوباره روی دکمه Reload کلیک کنید. شما باید یک پوشه به نام WordPress را در مسیری که فایل زیپ را استخراج کردید، ببینید. اگر محتویات پوشه WordPress را خارج نکنید، سایت وردپرسی ما در مسیر www.yoursite.com/ourwpsite/wordpress قابل دسترسی قرار خواهد گرفت.   آموزش نصب وردپرس   بنابراین، ما باید محتویات پوشه wordpress را به پوشه والد (یا هر پوشه ای که ترجیح می دهید) منتقل کنید. برای انجام این کار می توانیم از FTP یا cPanel استفاده کنیم.   آموزش نصب وردپرس   وارد پوشه wordpress شوید و روی دکمه Select All کلیک کنید. سپس بر روی Move کلیک کنید.   آموزش نصب وردپرس   در پنجره ظاهر شده مسیری که می خواهید فایل ها در آن مسیر استخراج شوند انتخاب کنید و گزینه Move File بزنید تا به سادگی فایل ها را انتقال دهید.   آموزش نصب وردپرس   حال فایل ها باید منتقل شده باشند و پوشه وردپرس باید خالی شده باشد. شما می توانید پوشه وردپرس را حذف کنید.

گام 2 – آموزش ساخت پایگاه داده برای نصب وردپرس

تا اینجا موقعیت اولیه وردپرس را مشخص کرده و آن را در شاخه اصلی جای دادیم. حال نوبت به آن می‌رسد که پایگاه داده را تنظیم کنیم. می‌دانید که بدون اتصالات پایگاه داده نمی‌توانید وب سایت خود را راه‌اندازی کنید. چرا؟ چون سایت شما قرار است اطلاعاتی را در دل خود داشته باشد و این اطلاعات همگی بصورت جدول‌های مشخصی در پایگاه داده جمع می‌شوند. بنابراین در این مرحله باید :

 • یک پایگاه داده MySQL جدید ایجاد کنید.
 • یک کاربر پایگاه داده جدید ایجاد کنید.
 • کاربر جدید و پایگاه داده را وصل کنید.
 •  

برای این منظور در پنل هاست بر روی گزینه MySQL database کلیک کنید:   آموزش نصب وردپرس   با کلیک بر روی لینک Database® MysQl که در شکل بالا مشخص شده است وارد صفحه‌ای مطابق شکل زیر می‌شویم که باید برای نصب وردپرس روی Cpanel دیتابیس ایجاد کنیم.   آموزش نصب وردپرس   برای پایگاه داده خود باید نامی را در نظر بگیرید و در این بخش وارد کنید، سپس بر روی دکمه آبی رنگ Next Step کلیک کنید. حال به بخش MySQL User رسیده ایم.   آموزش نصب وردپرس   در اینجا نیز باید برای پایگاه داده خود نام کاربری و پسورد بسازید. پس از آن بر روی Create User کلیک کنید.   آموزش نصب وردپرس   کاربر جدید در حال حاضر ایجاد شده است. در این مرحله مجوزها را به کاربر می دهیم تا بتواند به پایگاه داده دسترسی پیدا کند. به سادگی، بر روی ALL PRIVILEGES کلیک کنید تا تمام مجوزها را به کاربر بدهید. روی Next Step کلیک کنید تا فرآیند ادامه یابد. اکنون cPanel تغییرات لازم را به کاربر به عنوان ادمین انجام می دهد.  

گام 3- نصب وردپرس

حال برای نصب وردپرس روی Cpanel باید آدرس سایت خود را در مرورگر وارد کنید. در صورتی که تمام مراحل فوق را به درستی انجام داده باشید هنگام وارد کردن آدرس سایت خود در مرورگر با صفحه‌ای مطابق شکل زیر مواجه می شوید.   آموزش نصب وردپرس   سپس پس از عبور از صفحه بالا وارد صفحه‌ای مطابق شکل زیر می‌شوید که قرار است اطلاعاتی را در آن وارد کنید.   آموزش نصب وردپرس   سپس با زدن دکمه “فرستادن” وارد صفحه‌ای مطابق شکل زیر به شما نشان داده می‌شود.   آموزش نصب وردپرس   با زدن دکمه “اجرای نصب” وارد صفحه‌ای مطابق شکل زیر می‌شوید که باید در آن نام کاربری و پسورد ورود به سیستم وردپرس را مشخص کنید تا نصب وردپرس روی Cpanel انجام شود.   آموزش نصب وردپرس   پس از فشردن دکمه ”راه‌اندازی وردپرس” این آموزش و نصب وردپرس روی Cpanel به طور تمام و کامل انجام می‌ شود و شما می‌ توانید با استفاده از نام کاربری و پسوردی که در مرحله قبل تعریف کردید وارد سیستم وردپرس خود شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا