آموزش

آموزش FTP – نحوه اتصال به FTP با FileZilla

پروتکل انتقال فایل یا FTP یکی از راه های دریافت و انتقال فایل ها بین رایانه ها است. این پروتکل یکی از قدیمی ترین روش هایی است که امروزه استفاده می شود؛ این سیستم به عنوان یک مکانیسم برای اعطای دسترسی به کاربران به منظور ایجاد و استفاده از فایل ها در یک سیستم خاص توسعه یافت. به طور متوسط اغلب کاربران اینترنت از FTP استفاده نمی کنند. با این حال، برای یک توسعه دهنده وب، این ابزار بسیار مهم است. در این مقاله، ما نحوه استفاده از FTP را آموزش خواهیم داد.

آموزش اتصال به FTP

آموزش ftp

سه روش برای ایجاد یک اتصال FTP وجود دارد. یک روش بسیار ساده استفاده از خط فرمان است، مانند استفاده از Command Prompt برای ویندوز یا Terminal در مک/لینوکس. همچنین یک کاربر می تواند از یک مرورگر وب برای برقراری ارتباط با سرور FTP استفاده کند. زمانی که کاربران می خواهند به دایرکتوری های بزرگ در سرور دسترسی پیدا کنند استفاده از مرورگر وب راحت تر است. با این حال، این روش دارای قابلیت اطمینان کمتر و کندتر نسبت به استفاده از یک برنامه اختصاصی FTP است. امروزه، رایج ترین روش استفاده از FTP، مخصوصا برای یک توسعه دهنده وب، استفاده از سرویس گیرنده FTP است. یک سرویس دهنده FTP در مقایسه با خط فرمان و مرورگر وب امکانات بیشتری را فراهم می کند. همچنین دارای مدیریت آسان تر و قدرتمند تر نسبت به روش های دیگر است. علاوه بر این، ویژگی های بیشتری نیز وجود دارد. به عنوان مثال، به کاربران اجازه می دهد تا فایل های بزرگ را انتقال دهند و از ابزار همگام سازی استفاده کنند.

آموزش اتصال به میزبانی دهنده FTP

تعداد زیادی نرم افزار کلاینت FTP برای انتخاب وجود دارد. در این مقاله از نرم افزار منبع باز و محبوب FTP، یعنی از FileZilla، استفاده خواهیم کرد. در ابتدا به یک سرور FTP نیاز داریم، که می توانیم با استفاده از حساب میزبانی دهنده خود تنظیم کنیم.

نحوه استفاده از FileZilla

از طریق آموزش نحوه ورود به سی پنل و آموزش کامل آن وارد پنل مدیریتی سی پنل شوید.

مرحله 1 – جمع آوری اطلاعات FTP

برای برقراری ارتباط با استفاده از یک کلاینت FileZilla ابتدا باید اطلاعات FTP خود را جمع آوری کنید. معمولا این اطلاعات در بخش FTP Acconts قرار دارند.

آموزش ftp

پس از ورد به بخش FTP Acconts، روی لینک configure ftp client کلیک کنید تا وارد تنظیمات آن شوید.

آموزش ftp

در این بخش شما می توانید نام میزبان FTP، نام FTP، رمز عبور FTP و پورت FTP را پیدا کنید. در صورتی که رمز عبور FTP خود را به یاد نمی آورید، می توانید با انتخاب کلید Change Password آن را مجددا تنظیم کنید. همانند تصویر، در صفحه بازشده اطلاعات را کپی و ذخیره کنید.

آموزش ftp

مرحله 2 – دسترسی به مدیریت سایت در FileZilla Client

برای اضافه کردن یک سایت به کلاینت FileZilla، لازم است که FileZilla را باز کرده و وارد Site Manager شوید.

آموزش ftp

مرحله 3 – اضافه کردن سایت به Site Manager

برای انجام این کار، باید گزینه “New Site” را در پنجره Site Manager انتخاب کنید و اطلاعات مورد نیاز را همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، پر کنید.

آموزش ftp

“Host”- شما می توانید این اطلاعات را در ارائه دهنده میزبانی خود پیدا کنید، همچنین از اطلاعاتی که در مرحله یک ذخیره کردیم نیز می توانید استفاده کنید. با این حال، در بسیاری از موارد می توانید دامنه خود را به عنوان Host به صورت ftp.yourdomain.com استفاده کنید.

“Port”- پورت پیش فرض FTP، پورت 21 است، با این حال، این فیلد اجباری نیست.

“Protocol”- نوع پروتکل برای تبادل فایل ها بر روی شبکه را باید وارد کنید. FTP را انتخاب کنید. FTP مخفف “پروتکل انتقال فایل” است. یک سرویس اینترنتی است که به طور خاص برای برقراری ارتباط با یک سرور اینترنتی خاص (یا رایانه) طراحی شده است، به طوری که کاربران قادر به انتقال فایل (دانلود) به کامپیوتر خود و یا انتقال (آپلود) فایل های خود را به سرور (کامپیوتر) هستند. اما SFTP مخفف “پروتکل انتقال امن فایل” است. پروتکل انتقال امن فایل اطمینان می دهد که داده ها با استفاده از یک جریان داده خصوصی و امن انتقال یابند.

آموزش ftp

“Encryption”- روش رمزگذاری داده ها را انتخاب کنید. اکثر ارائه دهندگان هاست توصیه می کنند از FTP ساده استفاده کنید زیرا روش های دیگر نیاز به ایجاد گواهینامه ها و تنظیمات دیگر دارند. ما نیز در این آموزش FTP ساده را توصیه می کنیم.

“Logon Type”- نوع ورود به سیستم:

  • Anonymous: نمی توانید نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید. در این مورد، نام کاربری همیشه ” Anonymous” است.
  • Normal: باید نام کاربری و در صورت لزوم یک رمز عبور وارد کنید.
  • Ask for password: در هنگام ورود به سیستم FileZilla از شما کلمه عبور درخواست می کند و در طول نشست آن را به خاطر می سپارد.
  • Interactive: در هنگام ورود FileZilla از شما رمز عبور درخواست می کند و دوباره برای هر اتصال جدید به سرور رمز را می پرسد.

“Password & User”: نام کاربر FTP و رمز عبور کاربر FTP. در این بخش باید Logon Type را Normal قرار دهید و سپس نام کاربری و پسووردی را که در مرحله یک ذخیره کردید را وارد کنید.

مرحله 4 – اتصال به سرور FTP

هنگامی که تمام اطلاعات را پر کردیم باید Connect یا OK را فشار داده تا به سرور متصل شویم. اگر اتصال موفقیت آمیز باشد، باید بتوانید لیست دایرکتوری سرور FTP خود را ببینید.

مدیریت فایل در filezilla

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا