SeoWeb Design

تست A / B به زبان ساده چیست و چه کاربردی دارد؟ (راهنمای مبتدیان)

تا به حال فکر کرده اید که چه عواملی باعث عملکرد بهتر برخی وب سایت ها و صفحات وب می شود؟ اینجا هم همینطور. برای یک طراح UX، مهم است که از داده های واقعی برای تصمیم گیری در مورد طراحی استفاده کند، نه نظر اغلب مغرضانه خود. تست A / B به شما اجازه می دهد تا ایده ای را که ممکن است شما یا شخص دیگری داشته باشد در دنیای واقعی تأیید کنید. همه می توانند از تست A / B استفاده کنند، از جمله دارندگان سایت. بنابراین، در این پست نحوه به دست آوردن اطلاعاتی که می توانید از آن ها برای استفاده آسان تر از وب سایت خود و جذب بازدیدکنندگان استفاده کنید، را خواهید آموخت.

تست A / B دقیقاً چیست؟

این روشی برای مقایسه دو چیز است و به طور خلاصه می توان فهمید افرادی که از وب سایت یا برنامه شما استفاده می کنند کدام یک را ترجیح می دهند. برای مقایسه، به دو طرح مختلف، یا انتخاب واژه یا تصویر نیاز دارید.

  1. کنترل: این در واقع چیزی است که در حال حاضر در وب سایت شما وجود دارد.
  2. آزمایش: این طرح، کپی یا تصویری است که می خواهید آزمایش کنید تا ببینید آیا بهتر از آنچه در وب سایت خود دارید کار می کند یا نه.

به عنوان مثال، شاید با خود بگویید اگر دکمه “اکنون بخرید” در صفحات محصول شما بزرگتر باشد، بازدیدکنندگان بیشتری به سبد خرید خود کالایی اضافه می کنند یا نه؟ کنترل شما برای این تست A / B دکمه های “اکنون بخرید” ای است که از قبل در صفحات محصول شما وجود دارد. این آزمایش شامل ایجاد یک دکمه بزرگتر “اکنون بخرید” در برخی از صفحات محصول است.

چگونه بدانیم که باید تست A / B را انجام دهیم؟

شما می توانید هر عنصری را در وب سایت خود مورد آزمایش A / B قرار دهید که به نظر شما می تواند بهتر باشد، اما کارآمد ترین روش برای تست A / B این است که ابتدا به تجزیه و تحلیل سایت خود نگاه کنید. به عنوان مثال، من و تیم طراحی من داده های سایت خود را برای مناطقی بررسی می کنیم که دارای بانس ریت بالا یا تبدیل کم هستند، حتی یا به خصوص اگر آن صفحات دارای بازدید زیادی باشند. در حقیقت، اگر صفحه بازدید کنندگان زیادی داشته باشد، این میزان بازدید می تواند به شما کمک کند سریع تر نتایج معتبر A / B را بدست آورید.

همچنین می توانید به دنبال صفحاتی باشید که بانس ریت کم و تبدیل زیاد دارند. سپس می توانید تست A / B را ببینید تا ببینید آیا با استفاده از عناصر موجود در آن صفحات قوی، نتایج بهتری در صفحات با عملکرد پایین تر کسب می کنید یا خیر.

اگر هنوز مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید، می توانید بر روی عناصر موجود در صفحات خرید یا ثبت نام خود تمرکز کنید، زیرا این ها معمولاً مهم ترین صفحات وب سایت هستند، آن هایی که در آن بهترین عملکرد ممکن را دارید. با این حال، اگر نرخ خرید و ثبت نام شما از قبل زیاد است، ممکن است بخواهید همه چیز را به حال خود رها کنید و بر روی سایر عناصر سایت خود تمرکز کنید، مانند نرخ جستجوی لندینگ پیج یا دکمه های “اکنون بخرید”.

تست A / B چه مدت طول می کشد؟

پاسخ کوتاه این است: بستگی دارد. پاسخ طولانی این است که شما باید تست A / B خود را به اندازه کافی طولانی انجام دهید تا داده های کافی برای نتایج مفید بدست آورید و این به حجم ترافیک سایت شما بستگی خواهد داشت. به طور معمول، تست های A / B برای حدود دو هفته انجام می شوند تا داده هایی با اهمیت آماری بدست آید. این مقدار زمان به ما اطمینان می دهد که تعداد افراد کافی این تست گذرانده اند تا داده های ارزشمندی به ما بدهند.

به این روش فکر کنید: اگر می خواهید بدانید که آیا مشتریان شما کوکی های شکلات چیلی یا کره بادام زمینی را ترجیح می دهند، قرار نیست بودجه خرید مواد تشکیل دهنده کلوچه خود را بر اساس پاسخ فقط یک مشتری یا حتی دوازده نفر تنظیم کنید. قبل از اینکه هزینه زیادی کنید، بهتر است صد ها یا هزاران مشتری خود را درگیر تست کنید تا بتوانید بیشتر آن ها را خوشحال کنید و بیشترین کوکی هایی که می توانید بفروشید

هنوز مطمئن نیستید که تست خود را برای چه مدت انجام دهید؟ برای دیدن تعداد بازدیدکنندگان مورد نیاز خود، از ابزار A/B Sample Size Calculator استفاده کنید و در مورد تمام اصطلاحات ریاضی که ماشین حساب استفاده می کند توضیحی دریافت کنید.

استفاده از ابزار A/B Sample Size Calculator

اگر سایتی کوچک یا جدید بدون بازدید زیاد داشتید چطور؟

تست A / B با تعداد زیادی از بازدید ها آسان تر است، اما شما می توانید آزمایش های غیر رسمی را با گروه های کوچک تر از کاربران انجام دهید. هنگامی که شروع به طراحی می کنید، می توانید یک گروه 10 یا 15 نفری از دوستان و خانواده داشته باشید که بزرگترین منبع برای آزمایش سریع و غیر رسمی A / B باشند.

حتی اگر این کاربران کافی نباشند تا از نظر آماری نتایج قابل توجهی به شما بدهند، آن ها می توانند بازخورد و داده های کافی بدهند تا بفهمید چگونه می توانید طراحی هایتان را برای کاربر پسند تر کنید. اگر این مسیر را طی کردید، زودتر از موعد مطمئن باشید که هدف مشخصی از آنچه می خواهید بیاموزید دارید. به این ترتیب وقتی پسر عموی شما به شما می گوید صفحه تسویه حساب شما خوب نیست، حواس شما پرت نمی شود که کل سایت به تصاویر بیشتری نیاز دارد.

چگونه تست های A / B را با بودجه DIY انجام دهیم؟

خدمات تست A / B برای مشتریان سازمانی معمولاً دارای برچسب قیمت شرکت است، اما گزینه های دیگری نیز متناسب با بودجه SMB وجود دارد. افزونه های تست A / B وردپرس می توانند به شما در بهینه سازی عناوین، کال تو اکشن، سئو و سایر عناصر سایت کمک کنند. اگر ابزار های رایگان با بودجه تست A / B شما مطابقت دارد، Google Optimize بهترین گزینه شماست. Optimize رایگان است و برای کاربران SMB طراحی شده است. این با داده های Google Analytics وب سایت شما یکپارچه می شود تا به شما در تنظیم، اجرا و ارزیابی آزمون های A / B کمک کند.

کار با ابزار Google Optimize

شما همچنین می توانید کسی را استخدام کنید تا تست A / B را برای شما انجام دهد، زیرا گاهی اوقات منطقی تر است که برای راهنمایی های تخصصی هزینه کنید تا اینکه در حالی که بقیه را نیز اجرا می کنید، بفهمید که چگونه آزمایشات خود را تنظیم کنید، اجرا کنید و تفسیر کنید. از تجارت شما متخصصان تست A / B معمولاً هر ساعت بین 50 تا 150 دلار هزینه دریافت می کنند و می توانند برای راه اندازی برنامه شما در زمان زیادی صرفه جویی کنند.

با نتایج تست A / B خود چه می کنید؟

اگر تست شما ترجیح قابل توجهی برای نسخه آزمایشی شما نشان می دهد، می توانید آن را در سایت خود فعال کنید. در غیر این صورت، می توانید نسخه موجود خود را در جای خود بگذارید و به دنبال عناصر دیگری برای آزمایش یا سایر تغییرات همان عنصر باشید تا امتحان کنید. اگر بر اساس نتایج تست خود تغییراتی ایجاد کردید، عملکرد آن ها را در داشبورد تجزیه و تحلیل خود پیگیری کنید تا مطمئن شوید که این نتایج تست سایت شما را به مکانی که می خواهید هدایت می کند هدایت می کنید.

تست A / B برای تعیین زمان شروع به کار کمی زمان می برد، اما این می تواند به شما و بازدید کنندگان شما کمک کند با پیدا کردن نقاط ضعف و بهتر کردن آن ها، ارزش بیشتری از وب سایت خود دریافت کنید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. همچینین اگر برای انجام این تست و موارد دیگری در زمینه سئو و UX به کمی کمک نیاز دارید می توانید از متخصصان ممتاز سئو کمک بگیرید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا