Serverآموزشمفاهیم پایه

تفاوت حافظه های SSD Sata و M.2 و NVMe با یکدیگر (کدامیک بهتر است؟)

یکی از پیشرفت های بزرگ سخت افزار کامپیوتر در حافظه های مدرن، حافظه SSD است که نسبت به حافظه های HDD که حتی با سرعت چرخشی معادل 7200 RPM و یا 10،000 RPM به بازار عرضه شده اند، تفاوت های زیادی دارد. می توان به آسانی پی برد چرا نه تنها با SSD سرعت بوت شدن و خاموش شدن بسیار سریعتر است بلکه تمام جنبه های سیستم نیز افزایش یافته است. ما استفاده از آن ها را به شدت توصیه می کنیم، اما در مورد SSD های NVMe اوضاع کمی متفاوت است. تفاوت آن ها با درایو های استاندارد SATA چیست؟ آیا همه درایو های M.2 به عنوان NVMe طبقه بندی می شوند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا تفاوت های حافظه های NVMe را در مقابل M.2 و SATA را بررسی کنیم.

NVMe چیست؟

اول یک یادداشت سریع در مورد SSD: آن ها سریع هستند. در واقع خیلی سریع، عامل محدود کننده آن ها سخت افزار خاص خودشان نیست، بلکه اتصال SATA III است که هارد دیسک ها به طور سنتی از آن استفاده کرده اند.

NVMe ایستاده در “Express Memory Expressatile Memory Express”، یک استاندارد باز است که به SSD های مدرن امکان می دهد تا با سرعت به خواندن و نوشتن بپردازند و حافظه فلش آن ها قادر به کار باشد.

در اصل اجازه می دهد تا حافظه های فلش به عنوان SSD مستقیماً از طریق رابط PCIe کار کنند تا اینکه از SATA بگذرند و با سرعت کم SATA محدود شوند.

به عبارت دیگر توصیفی از اتوبانی مورد استفاده برای ارتباط با کامپیوتر است، نه نوع جدیدی از حافظه فلش.

همچنین با فرم فاکتور ارتباطی ندارد، به همین دلیل درایو های NVMe می توانند در هر دو فاکتور M.2 یا PCIe از فرم های کارت استفاده کنند.

با هر دو عامل، مؤلفه در حال اتصال به صورت الکتریکی به کامپیوتر از طریق PCIe و نه SATA است. بله گیج کننده است، اما با ما همراه باشید.

حافظه SSD

آیا همه درایو های M.2 ،NVMe هستند؟

خیر. به یاد داشته باشید M.2 فقط یک عامل شکل است. درایو های M.2 می توانند در نسخه های SATA (مانند نمونه های Crucial MX500 M.2) و نسخه های حافظه NVMe (مانند سامسونگ 970 Pro / EVO) ارائه شوند که در آن گذرگاه مورد استفاده آن ها برای برقراری ارتباط برق با دیگر اجزای کامپیوتر است.

درایو های SATA ،M.2 SSD و SSDA های 2.5 اینچی SATA، در واقع با مشخصات تقریباً یکسان عمل می کنند. از طرف دیگر NVMe M.2 قطعاً چنین کاری را انجام نمی دهد.

سرعت NVMe چگونه با SATA مقایسه می شود؟

مادربرد های مدرن از SATA III استفاده می کنند که حداکثر توان 600 مگابیت در ثانیه (یا 300 مگابیت در ثانیه برای SATA II را در اختیار شما قرار می دهد).

از طریق این ارتباط اکثر SSD ها سرعت خواندن و نوشتن را در منطقه 530/500 مگابیت در ثانیه فراهم می کنند.

برای مقایسه یک درایو SATA با سرعت 7200 RPM بسته به عمر مفید، شرایط و سطح طبقه بندی شدن، حدود 100 مگابیت در ثانیه را مدیریت می کند.

از طرف دیگر درایو های NVMe سرعت نوشتن را تا حداکثر 3500MB/s ارائه می دهند. این 7 برابر SSDA و به اندازه 35 برابر HDD های در حال چرخش است!

اگر کار منظم در منزل یا بازی سبک بیشتر هدف شما باشد، درایو های SATA معمولی سریع خواهند بود. اما اگر هدف شما بیشتر از این ها است، درایوهای NVMe به شما توصیه می شوند که حقیقتا سرعت بالاتری را دارا می باشند.

نتیجه گیری

همانطور که دیدیم، درایوهای حافظه NVMe نسبت به دیگر SSD های موجود در بازار، از سرعت خواندن و نوشتن بالاتری برخوردار هستند و همین عامل سبب می شود که انتخاب آن ها هوشمندانه تر به نظر برسد.

امروزه ما می بینیم که شرکت های ارائه دهنده خدمات هاستینگ و میزبانی وب، از حافظه های M.2 و NVMe برای سرورهای خود استفاده می کنند. این حافظه ها به سبب سرعت بالایی که در انتقال اطلاعات دارند، موجب افزایش بازدهی سرویس هایی می شوند که در این سرورها در حال اجرا شدن هستند.

در این مقاله به بررسی تفاوت حافظه های SSD Sata و M.2 و NVMe با یکدیگر پرداخته ایم که امیدوارم به طور کافی از ان بهره مند شده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا