خطاهای مختلف

خطای 403 چیست؟

خطای ممنوع 403 هنگامی رخ می دهد که یک سرور وب از دسترسی شما به صفحه ای که می خواهید در مرورگر خود باز کنید جلوگیری می کند. بیشتر اوقات اقدامات زیادی وجود ندارد که بتوانید برای رفع این مشکل انجام دهید. اما گاهی اوقات، این مشکل ممکن است با انجام برخی کارها برطرف شود. در اینجا مواردی بیان شده اند که می توانید امتحان کنید.

خطای ممنوع 403
خطای ممنوع 403

خطای ممنوع 403 چیست؟

خطای ممنوع 403 وقتی اتفاق می افتد که صفحه وب (یا منابع دیگر) که می خواهید در مرورگر وب خود باز کنید، منبعی است که شما اجازه دسترسی به آن را ندارید. این خطای 403 نامیده می شود زیرا این کد نشان دهنده وضعیت HTTP است، که سرور وب برای توصیف آن نوع خطا استفاده می کند. معمولاً به دو دلیل این خطا را دریافت می کنید. اولین مورد این است که صاحبان وب سرور مجوزهای دسترسی را به درستی تنظیم کرده اند. در این صورت شما واقعاً اجازه دسترسی به این منبع را ندارید. دلیل دوم این است که دارندگان وب سرور به طور نادرست مجوزهایی تنظیم کرده اند و شما در حالی که باید دسترسی داشته باشید، از دسترسی به آنها محروم می شوید.

دقیقاً مانند خطای 404 و خطای 500، طراحان وب سایت می توانند نحوه خطای 403 را سفارشی کنند. بنابراین، ممکن است در وب سایت های مختلف صفحات 403 متفاوت باشند. وب سایت ها همچنین ممکن است از اسامی متفاوتی برای این خطا استفاده کنند. به عنوان مثال ، ممکن است مواردی همچون زیر استفاده شوند:

  • 403 Forbidden
  • HTTP 403
  • Forbidden
  • HTTP Error 403 – Forbidden
  • HTTP Error 403.14 – Forbidden
  • Error 403
  • Forbidden: You don’t have permission to access [directory] on this server
  • Error 403 – Forbidden

اکثر زمان ها، در نهایت کارهای زیادی برای رفع مشکلات وجود ندارد. در واقع شما اجازه دسترسی به منبع را ندارید یا خطایی در سمت سرور وجود دارد. گاهی اوقات، این یک خطای موقتی است، بعضی اوقات هم اینطور نیست. اما هنوز هم اقداماتی وجود دارد که می توانید امتحان کنید.

refresh کردن صفحه

refresh کردن صفحه همیشه ارزش انجام دادن را دارد. بسیاری اوقات خطای 403 موقتی است و یک تازه سازی ساده ممکن است این مشکل را برطرف نماید. بیشتر مرورگرها از کلید F5 برای refresh کردن استفاده می کنند. همچنین دکمه Refresh جایی در نوار آدرس مرورگر معمولا قرار می گیرد. این کار مشکل را خیلی زود برطرف نمی کند و حدود یک ثانیه طول می کشد.

refresh کردن صفحه
refresh کردن صفحه

آدرس را مجدد چک کردن

شایع ترین دلیل خطای 403، URL اشتباه است. اطمینان حاصل کنید که آدرسی که می خواهید به آن دسترسی داشته باشید مربوط به یک صفحه وب یا پرونده است و مسیر یک فایل از سرور نیست. یک URL معمولی به com ،.php ،.org ،.html. ختم می شود. پس آدرس فقط باید پسوند داشته باشد، در حالی که یک URL راهنما معمولاً با ‘/’ خاتمه می یابد.

آدرس را مجدد چک کردن
آدرس را مجدد چک کردن

اکثر سرورها به گونه ای پیکربندی شده اند که به دلایل امنیتی امکان دسترسی به فایل ها را نمی دهند. هنگامی که آنها به درستی پیکربندی شده اند، به صفحه دیگری هدایت می شوید. وقتی اینگونه نباشند، ممکن است خطایی در 403 مشاهده کنید.

کوکی ها و حافظه نهان مرورگر را پاک کردن

همچنین ممکن است صفحه خطا در مرورگر شما ذخیره شده باشد، اما پیوند واقعی در وب سایت تغییر یافته باشد. برای آزمایش این مورد، باید حافظه نهان و کوکی های مرورگر خود را پاک کنید. پاک کردن حافظه پنهان روی تجربه مرور شما تأثیری چندانی نخواهد داشت. اما برخی از وب سایت ها ممکن است بار دیگر بارگیری شوند، زیرا همه داده های ذخیره شده قبلی پاک شده و بارگیری مجدد نیاز است. پاک کردن کوکی ها نیز به این معنی است که مجبور هستید دوباره در بیشتر وب سایت ها وارد شوید.

کوکی ها و حافظه نهان مرورگر را پاک کردن

بررسی کنید که آیا اجازه دسترسی به URL را دارید یا خیر

اگر برای مشاهده محتوای سایت نیاز باشد تا وارد سیستم شوید تا به وب سایت دسترسی پیدا کنید، ممکن است این مسئله پیش آید. به طور معمول، سرورها پیكربندی شده اند تا خطایی را به شما نشان دهند تا شما بفهمید برای دسترسی به محتوا باید وارد سیستم شوید.

اجازه دسترسی به URL
اجازه دسترسی به URL

اما برخی از سرورهای نادرست پیکربندی شده ممکن است به جای آن خطای 403 را نمایش دهند. پس سعی کنید وارد وب سایت شوید (در صورت امکان) و ببینید آیا خطا از بین رفته است یا خیر.

مدتی بعد دوباره تلاش کنید

اگر هیچ یک از راه حل های ساده ای که تاکنون درباره آن صحبت کرده ایم موثر واقع نشد، همیشه می توانید مدتی صبر کنید و بعداً برگردید. از آنجا که بیشتر اوقات، خطا 403 ناشی از مشکلی است که در وب سایت مورد نظر وجود دارد، به احتمال زیاد شخصی در حال کار بر روی این مشکل است و با گذشت مدتی رفع می شود.

با وب سایت تماس بگیرید

گزینه دیگر تماس مستقیم با صاحب وب سایت است. اطلاعات تماس آنها را در وب سایت جستجو کنید و در مورد صفحه مورد نظر با آنها تماس بگیرید. اگر فرم تماس وجود ندارد، می توانید در رسانه های اجتماعی به آنها دسترسی پیدا کنید.

با ISP خود تماس بگیرید

اگر می توانید تأیید کنید که وب سایت مورد نظر برای دیگران کار می کند اما نه برای شما، پس این امکان وجود دارد که آدرس IP شما (یا کل ISP شما) به دلایلی مسدود شده است. می توانید با آنها تماس بگیرید و آنها را درجریان مشکل قرار دهید. این یک راه حل بسیار محتمل نیست، اما ممکن است آنها بتوانند کمک کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا