Seoآموزش

خطای 404 چیست ؟ رفع خطا 404

خطای 404 چیست ؟ این خطا یک کد وضعیت HTTP است و به این معنی است که صفحه وبی را که سعی در بازکردن آن داشتید، نمی توان در سرور یافت. به عبارت دیگر، خطا 404 نشان می دهد که سرور قابل دسترسی است ولی صفحه خاصی که بدنبال آن هستید وجود ندارد یا نمی تواند آن را پیدا کند.

امروزه یکی از معیار های گوگل برای سئو سایت، طراحی صفحه 404 و معرفی آن می باشد. این نکته را در نظر داشته باشید، کاربر در سایت شما اصلا نباید با خطای 404 روبرو شود و اگر صفحاتی را حذف می کنید، بهتر است که صفحات را ریدایرکت کنید، در غیر اینصورت علاوه براینکه سایت شما مشمول جریمه گوگل خواهد شد، تاثیر منفی می تواند بر روی سئو سایتتان داشته باشد.

 

رفع خطا 404انواع روش های نمایش پیغام خطای 404 چیست ؟

در اینجا چند راه معمول وجود دارد که ممکن است خطا HTTP 404 را نمایش دهد:

 • 404 Error
 • Error 404 Not Found
 • The requested URL [URL] was not found on this server
 • Error 404 HTTP
 • Error 404 Not Found
 • Error 404 File or Directory Not Found
 • HTTP 404 Not Found
 • Error 404 Page Not Found

 

 

404 Not Found در هر مرورگر یا هر سیستم عامل ممکن است ظاهر شود. اغلب خطاهای 404 Not Found در داخل مرورگر اینترنت همانند صفحات وب نمایش داده می شوند. در اینترنت اکسپلور، پیام “webpage cannot be found” معمولا یک خطای HTTP 404 را نشان می دهد، اما خطای 404 Bad Request ممکن است دلیل دیگری داشته باشد.

دلیل خطای HTTP 404 چیست ؟

خطا 404 چیست

 

از لحاظ فنی، یک خطای 404 یک خطای سمت سرویس گیرنده است که این بدان معناست که اشتباه از شماست، زیرا شما URL را اشتباه تایپ کردید یا صفحه ای که به دنبال آن هستید، از سایت منتقل یا حذف شده و باید لینک آپدیت شده را برای دستیابی به آن صفحه وارد کنید. احتمال دیگری که وجود دارد این است که آدرس صفحه وب سایت یا خود وب سایت تغییر داده شده است، اما چنین کاری بدون هدایت آدرس قدیمی به آدرس جدید انجام شده است. هنگامی که این اتفاق می افتد، به جای آنکه به صورت خودکار به صفحه جدید هدایت شوید، یک خطا 404 دریافت خواهید کرد.

 

نحوه رفع خطا 404 Not Found Error

 

خطا 404 چیست

1- با کلیک بر روی F5، یا دکمه refresh/reload، دوباره تلاش کنید و یا دوباره URL را از نوار آدرس بارگیری کنید. خطا 404 Not Found ممکن است به دلایل مختلف ظاهر شود، حتی اگر مشکل واقعی وجود نداشته باشد، بنابراین گاهی اوقات یک refresh ساده خطا 404 صفحاتی که مورد جستجو قرار گرفته اند را رفع می کند.

2- خطا احتمالی URL را بررسی کنید. اغلب تعداد خطاهایی که  به صورت 404 Not Found به نظر می رسد به دلیل اشتباه تایپی در URL می باشد.

 

 

خطا 404 چیست

3- می توانید در URL، به صفحات پیشین وب سایت برگردید. به عبارت دیگر یک سطح از دایرکتوری را به عقب برگردید تا زمانی که صفحه وب سایت برای شما نمایش داده شود. به عنوان مثال، اگر آدرس www.example.com/a/b/c.htm به شما خطا 404 Not Found را نمایش داد، یک دایرکتوری به عقب برگردید یعنی به آدرس www.web.com/a/b/ بروید. اگر در اینجا صفحه وب (یا خطا) دریافت نکردید، به صفحه www.web.com/a/ بروید. در نهایت یا سایت نمایش داه می شود یا مطمعن می شوید که سایت با این URL دیگر در دسترس نیست.

 

 

خطا 404 چیست4- می توانید صفحه وب سایت را در موتورهای جستجو سرچ کنید. ممکن است که شما به سادگی نشانی اینترنتی کاملا اشتباه داشته باشید. در این صورت یک جستجوی سریع گوگل یا بینگ به پیدا کردن صفحه وب سایتی که می خواهید بروید، کمک می کند.

5- کش مرورگر خود را پاک کنید. اگر خطای 404 فقط برای شما نمایش داده می شود، به عبارت دیگر اگر بتوانید URL را از تلفن خود دریافت کنید، اما از کامپیوتر شخصی خود نمی توانید، پاک کردن کش مرورگر ممکن برای رفع خطای 404 به شما کمک کند. اگر پاك كردن کش مرورگر تغییری ایجاد نکرد، پاک كردن كوكی مرورگر مربوط به وب سایت مورد نظر را بررسی كنید.

 

 

6- سرورهای DNS مورد استفاده توسط رایانه خود را تغییر دهید. اگر کل وب سایت به شما خطای 404 داده است ، به ویژه اگر وب سایت برای شما در شبکه های دیگر (مانند شبکه تلفن همراه یا دوست شما در یک شهر دیگر) در دسترس باشد می توانید از این روش استفاده کنید. اینکه خطا 404 در کل وب سایت نمایش داده شود رایج نیست، مگر اینکه اینترنت و شبکه شما و یا دولت، وب سایت را فیلتر کرده باشد. شما می توانید فارغ از دلیل وقوع آن، یک سرور دیگر از سرورهای DNS را امتحان کنید.

 

7- به طور مستقیم با وب سایت تماس بگیرید. اگر آنها صفحه وب سایت را حذف کرده باشند، خطا 404 حتمی است و باید به شما اطلاع دهند. اگر صفحه را منتقل کرده اند و پیغام خطا 404 به جای هدایت بازدید کنندگان به صفحه جدید، نمایش داده می شود، باید بتوانند آن را حل کنند.

 

خطاهای مشابه خطا 404

خطا 404 چیست

برخی از پیام های خطا در سمت سرویس گیرنده مرتبط با خطا Not Found 404 عبارتند از:

 • 400 Bad Request
 • 401 Unauthorized
 • 403 Forbidden
 • 408 Request Timeout

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا