آموزشخطاهای مختلف

دلایل به وجود آمدن خطای 504 و روش های رفع خطا

در این مقاله قصد داریم برای شما عزیزان خطای 504 را معرفی کنیم و همچنین راه های خلاص شدن از این خطا را به شما عزیزان بگوییم. با ما همراه باشید.

خطای 504 یا 504 Gateway Timeout Error چیست؟

خطای 504 Gateway Timeout یک کد وضعیت HTTP است به این معنی که یک سرور در هنگام تلاش برای بارگیری صفحه وب یا پر کردن درخواست دیگری توسط مرورگر، پاسخی به موقع از سرور دیگری که به آن دسترسی داشت دریافت نکرده است.

به عبارت دیگر، خطای 504 معمولاً نشان می دهد که ارائه دهنده سرویس، وب سایتی که پیام 504 را دریافت می کنید کنترل نمی کند اما به آن اعتماد دارد فقط به اندازه کافی سریع با آن ارتباط برقرار نمی کند.

آیا شما مدیر وب سایت هستید؟ برخی از مواردی که در انتها مورد بررسی قرار می گیرند را در رفع اشکال 504 در سایت خودتان مشاهده کنید. در قسمت زیر بخشی از خطا های 504 را برای شما عزیزان به نمایش می گذاریم:

504 Gateway Timeout
HTTP 504
504 ERROR
(Gateway Timeout (504
HTTP Error 504 - Gateway Timeout
Gateway Timeout Error

یک خطای 504 Gateway Timeout در پنجره مرورگر اینترنت، دقیقاً مانند صفحات وب عادی نشان داده می شود. ممکن است هدرها و پاورقی های یک سایت و یک پیام انگلیسی در صفحه وجود داشته باشد، یا ممکن است در یک صفحه تمام رنگی با 504 بزرگ در بالای صفحه نمایش داده شود. این پیام بدون در نظر گرفتن خطای وب سایت برای همه آن ها یکسان است.

خطای 504 Gateway Timeout در هر مرورگر اینترنتی، در هر سیستم عامل و در هر دستگاه قابل مشاهده است.

این بدان معنی است که می توانید یک خطای 504 Gateway Timeout را در تلفن یا رایانه لوحی Android یا iPhone خود، در Safari در Mac ،Chrome در ویندوز 10 (یا 8 ، یا 7 ، …) و غیره دریافت کنید.

علت خطای 504

بیشتر اوقات، یک خطای 504 Gateway Timeout به معنای این است که بارگزاری سایت در سرور دیگری آنقدر طول می کشد که “زمان بار گذاری تمام شود”، احتمالاً سایت به خوبی کار نمی کند یا از دسترس خارج شده است. از آنجا که این خطا معمولاً یک خطای شبکه بین سرورهای موجود در اینترنت یا مشکلی با سرور واقعی است، احتمالاً مشکل در رایانه، دستگاه یا اتصال اینترنت شما نیست.

این خطا می تواند چند عامل داشته باشد، که می توانید امتحان کنید و ببینید دلیل آن چیست، در صورت انجام مراحل زیر می توانید عامل آن را پیدا کنید.

روش های حل خطای 504

1. با کلیک روی دکمه تازه کردن یا بارگیری مجدد(Reload)، فشار دادن F5، یا دوباره URL را در نوار آدرس enter بزنید و بار گذاری صفحه وب را مجددا امتحان کنید. حتی اگر خطای 504 Gateway Timeout خطایی را خارج از کنترل شما گزارش دهد، خطا ممکن است موقت باشد.

2. همه دستگاه های شبکه خود را مجدداً راه اندازی کنید. مشکلات موقتی در مورد مودم، روتر، سوئیچ یا سایر سخت افزارهای شبکه شما می تواند باعث بروز مشکل 504 Gateway Gateway Timeout که مشاهده می کنید، شود. فقط راه اندازی مجدد این دستگاه ها می تواند کمک کند تا این خطای شما برطرف شود.

این نکته را در نظر داشته باشید که نظمی که این دستگاه ها را خاموش می کنید مهم نیست و همچنین نظمی که آنها را دوباره روشن می کنید. به طور کلی، شما می خواهید دستگاه ها را از خارج به داخل روشن کنید.

3. تنظیمات سرور پروکسی را در مرورگر یا برنامه خود بررسی کنید و مطمئن شوید که آنها صحیح هستند. تنظیمات نادرست پروکسی می تواند خطای 504 را ایجاد کند.

4. DNS سرور های خود را تغییر دهید، به خصوص اگر همه دستگاه های موجود در شبکه شما با یک خطا یکسان هستند. این احتمال وجود دارد که خطای 504 Gateway Timeout که مشاهده می کنید ناشی از مشکلی در سرورهای DNS باشد که در آن استفاده می کنید.

5. اگر تا این لحظه کاری انجام نشده است، تماس با پشتیبان وب سایت احتمالاً بهترین کار برای رفع این مسئله است. حالت خوبی که می تواند برای کاربر وجود داشته باشد این است که سرپرست وب سایت در حال کار برای رفع علت اصلی خطای 504 Gateway Timeout باشد، فرض کنید که آنها از آن مطلع هستند، اما هیچ مشکلی در رابطه با پایه وجود ندارد.

برای اطلاعات در مورد چگونگی تماس با وب سایتهای معروف به صفحه تماس با ما مراجعه کنید. اکثر سایت های اصلی دارای حساب شبکه های اجتماعی هستند که از آنها استفاده می کنند تا از خدمات خود پشتیبانی کنند و برخی حتی شماره تلفن و آدرس ایمیل نیز دارند.

6. با ارائه دهنده خدمات اینترنت خود تماس بگیرید. در این مرحله پس از پیروی از همه عیب یابی های بالا، بسیار محتمل است که 504 Gateway Timeout که مشاهده می کنید، مشکلی است که توسط یک مسئله شبکه ایجاد شده است که ISP شما مسئولیت آن را بر عهده دارد. اگر سرور شما در ممتازسرور وجود دارد کافی است تیکت خود را ثبت کنید و بعد از چند دقیقه با Reload صفحه، نتیجه را مشاهده نمایید😎.

7. اگر بعد از امتحان تمامی موضوعات بالا، باز هم خطای شما بر طرف نشد. کمی فرصت دهید و سپس مجددا امتحان کنید. شاید مشکلی پیش آمده باشد و طراحان وب سایت، در حال حل آن مسئله باشند.

امیدوارم با خواندن این مقاله بتوانید خطای 504 تان را حل کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا