آموزش

نحوه ساخت ربات تلگرام و کاربرد های آن ها برای کاربران

تلگرام به عنوان یکی از پر طرفدار ترین پلتفرم های پیام رسان در سراسر دنیا، دارای امکانات قوی و زیادی می باشد که از هر نظر کار با آن را آسان و به صرفه می کند. یکی از امکانات فوق العاده کاربردی ای که این پلتفرم محبوب در اختیار ما قرار داده است، ویژگی ایجاد ربات ها و استفاده از آن ها در زمینه های مختلف است. در این مقاله قصد داریم نحوه ساخت ربات های تلگرام و کاربرد های آن ها را بررسی کنیم.

ربات های تلگرام

ابتدا باید بدانید که ربات های تلگرام دقیقاً چه چیزی هستند. ربات ها برنامه های شخص ثالثی هستند که در داخل تلگرام اجرا می شوند. کاربران می توانند با ارسال پیام، دستورات و کامند های اینلاین با ربات ها ارتباط برقرار کنند. شما ربات های خود را با استفاده از کامند های HTTPS کنترل می کنید.

تلگرام بسیاری از صنایع خدمات مشتری خود را به سیستم های chatbot منتقل می کند. این به دلیل صرفه جویی در هزینه در مقایسه با استفاده از نیروی انسان های واقعی و همچنین به دلیل مقاومت و در دسترس بودن مداوم است. چت بات ها مقدار زیادی از پشتیبانی کاربر را بدون هزینه اضافی انجام می دهند. شما نیز می توانید در تلگرام چت باتی را ابداع کنید که به مشتریان شما کمک کند جواب سوالات خاصی که درباره محصول شما دارند را پیدا کنند؛ یا اینکه می توانید یک چت بات دستیار شخصی بسازید که بتواند کار های اساسی را انجام دهد و به شما یادآوری کند که چه موقع باید به یک جلسه یا سالن ورزشی بروید.

دلایل ساخت ربات های تلگرام

در اینجا چند مثال از کاربرد های استفاده از ربات های تلگرام بررسی می شود:

 • دریافت اعلان ها و اخبار سفارشی: یک ربات می تواند به عنوان یک روزنامه هوشمند عمل کند و به محض انتشار، محتوای مربوطه را برای شما ارسال کند.
 • ادغام با سایر خدمات: یک ربات می تواند گپ های تلگرام را با محتوای سرویس های خارجی غنی کند. مانند ربات Gmail، ربات GIF، ربات IMDB، ربات Wiki، ربات Music، ربات Youtube و GitHubBot.
 • پذیرش پرداخت از کاربران تلگرام: یک ربات می تواند خدمات پولی را ارائه دهد یا به عنوان ویترین فروشگاه مجازی کار کند.
 • ایجاد ابزار های سفارشی: یک ربات ممکن است هشدار ها، پیش بینی های هواشناسی، ترجمه ها، قالب بندی یا سایر خدمات را به شما ارائه دهد. مانند ربات Markdown، ربات Sticker، ربات Vote و…
 • ساخت بازی های تک نفره و چند نفره: یک ربات می تواند تجربیات غنی از HTML5، از بازی ها و پازل های ساده گرفته تا بازی های جنگی سه بعدی و بازی های استراتژی رئال تایم را ارائه دهد. مانند GameBot و Gamee.
 • ساخت خدمات اجتماعی: یک ربات می تواند افرادی را که به دنبال شریک مکالمه هستند بر اساس علایق یا مجاورت مشترک متصل کند.

ربات های تلگرام چگونه کار می کنند؟

در هسته اصلی، ربات های تلگرام حساب های ویژه ای هستند که برای راه اندازی به شماره تلفن اضافی نیاز ندارند. کاربران می توانند به دو روش با ربات ها ارتباط برقرار کنند:

 • با باز کردن چت ربات ها یا افزودن آن ها به گروه ها و پیام ها و ارسال دستورات را برای آن ها.
 • درخواست ها را مستقیماً از قسمت ورودی با تایپ کردن نام کاربری ربات و یک کامند ارسال کنید. این امکان ارسال محتوا از ربات های اینلاین را مستقیماً به هر چت، گروه یا کانال ارسال می کند.

پیام ها، دستورات و درخواست های ارسال شده توسط کاربران به نرم افزاری که در سرور های شما در حال اجرا است منتقل می شود. سرور واسط ما کلیه رمزنگاری ها و ارتباطات با API تلگرام را برای شما انجام می دهد. شما با این سرور از طریق یک رابط ساده HTTPS ارتباط بر قرار می کنید که نسخه ساده شده API تلگرام را ارائه می دهد. ما آن رابط را Bot API خود می نامیم. برای آگاهی بیشتر به مقاله API چیست؟ مراجعه کنید.

نحوه ساخت ربات تلگرام

زمان مورد نیاز: 15 minutes.

در این مراحل نحوه ساخت یک ربات تلگرام را بررسی می کنیم.

 1. برقراری ارتباط با BotFather

  برای ایجاد یک ربات در تلگرام، باید با BotFather، که در واقع یک ربات است که برای ایجاد ربات های دیگر استفاده می شود، ارتباط برقرار کنید. دستور مورد نیاز شما دستور زیر است که منجر به مراحل زیر برای ایجاد ربات شما می شود:

  newbot/

 2. مشخص کردن نام و نام کاربری برای بات

  ربات شما باید دارای دو ویژگی باشد: یک نام و یک نام کاربری. نام برای ربات شما نشان داده می شود، در حالی که نام کاربری برای ذکر و به اشتراک گذاری استفاده می شود. پس از انتخاب نام ربات و نام کاربری خود (که باید با “bot” پایان یابد) پیامی حاوی رمز دسترسی خود را دریافت خواهید کرد. رمز ورود و نام کاربری خود را برای بعداً ذخیره کنید، زیرا به آن ها نیاز خواهید داشت.
  شروع ساخت ربات تلگرام

 3. رمز دسترسی ربات تلگرام را وارد کنید

  به قسمت Chan bot ربات خود در پورتال Azure بروید و دکمه Telegram را کلیک کنید.پیدا کردن تلگرام در AZURE

 4. وارد کردن رمز ورود

  توکنی را که قبلاً کپی کرده اید در قسمت Access Token جایگذاری کنید و روی ذخیره کلیک کنید.وارد کردن رمز ورود

 5. پایان ساخت ربات تلگرام

  ربات شما با موفقیت پیکربندی شده است تا در تلگرام با کاربران ارتباط برقرار کند.پایان ایجاد ربات تلگرام

نوع ربات تلگرام خود را مشخص کنید

ربات های تلگرام از بسیاری جهات منحصر به فرد هستند، آن ها دو نوع چت بات صفحه کلیدی، رابط های اضافی برای دستورات پیش فرض و لینک دهی عمیق و همچنین قالب بندی متن، پرداخت های یکپارچه و موارد دیگر را ارائه می دهند.

حالت اینلاین

کاربران می توانند از طریق کوئری های اینلاین مستقیماً از قسمت ورودی متن در هر چت با ربات شما ارتباط برقرار کنند. تنها کاری که باید انجام دهند این است که پیامی را با نام کاربری ربات شما شروع کرده و سپس یک کوئری تایپ کنند.

با دریافت کوئری، ربات شما می تواند نتایجی را ارائه دهد. به محض اینکه کاربر یکی از آن ها را لمس کند، به گپ باز شده کاربر ارسال می شود. به این ترتیب، افراد می توانند در هر چت، گروه یا کانال خود از ربات شما محتوا درخواست کنند.

ربات Sticker

بستر پرداخت

برای پذیرش پرداخت از کاربران تلگرام در سراسر دنیا می توانید از ربات ها استفاده کنید.

 • فاکتور ها را به هر چت، از جمله به گروه ها و کانال ها ارسال کنید.
 • فاکتور هایی ایجاد کنید که برای سفارش چیز ها توسط چندین خریدار ارسال و استفاده شود.
 • برای کمک به کاربران در نمایش کالا ها و خدمات خود به دوستان و انجمن های خود از حالت درون خطی استفاده کنید.
 • نکات کاربران با مقادیر از پیش تعیین شده و سفارشی را مجاز کنید.
 • پرداخت ها را از کاربران در برنامه های تلفن همراه یا دسکتاپ بپذیرید.
 • ShopBot را برای ایجاد یک فاکتور آزمایشی امتحان کنید- یا در هر چت برای فاکتور داخلی پیام را با ShopBot شروع کنید…

پلتفرم بازی

ربات ها می توانند بازی های HTML5 را به کاربران خود ارائه دهند تا به صورت انفرادی یا به صورت گروهی و گپ های رو در رو با یکدیگر رقابت کنند. این پلتفرم به ربات شما امکان می دهد تا امتیازات بالای هر بازی در هر چت را ردیابی کند. هر زمان که رهبر جدیدی در بازی وجود داشته باشد، به سایر اعضای بازی کننده در گپ اطلاع داده می شود که باید آن را افزایش دهند.

از آنجا که فناوری اصلی HTML5 است، بازی ها می توانند از بازی ها و پازل های ساده گرفته تا بازی های چند نفره با تیراندازی سه بعدی و بازی های استراتژی با سرعت بالا باشند. چند نمونه بازی ساده:

 • Math Battle
 • Lumberjack
 • Corsairs

همچنین می توانید ربات gamee را که بیش از 20 بازی دارد بررسی کنید.

چت بات صفحه کلیدی

بات های چت سنتی را البته می توان برای درک زبان انسان آموزش داد. اما گاهی اوقات شما می خواهید ورودی دقیق تری از کاربر دریافت کنید – و این جایی است که صفحه کلید های سفارشی می توانند بسیار مفید شوند.

هر زمان که ربات شما پیامی ارسال می کند، می تواند از طریق یک صفحه کلید ویژه با گزینه های پاسخ از پیش تعریف شده عبور کند (به ReplyKeyboardMarkup مراجعه کنید). برنامه های تلگرامی که پیام را دریافت می کنند صفحه کلید شما را به کاربر نمایش می دهند. با زدن هر یک از دکمه ها بلافاصله دستور مربوطه ارسال می شود. به این ترتیب می توانید تعامل کاربر با ربات خود را به شدت ساده کنید. در اینجا چند نمونه صفحه کلید سفارشی آورده شده است:

دستورات ربات تلگرام

دستورات روشی انعطاف پذیرتر برای برقراری ارتباط با ربات شما ارائه می دهند. از نمونه زیر می توان استفاده کرد:

/command

یک دستور باید همیشه با علامت ‘/’ شروع شود و ممکن است از 32 کاراکتر بیشتر نباشد. دستورات می توانند از حروف، اعداد و زیر خط های لاتین استفاده کنند. در اینجا چند نمونه وجود دارد:

/get_messages_stats
/set_timer 10min Alarm!
/get_timezone London, UK

پیام هایی که با اسلش شروع می شوند همیشه به ربات منتقل می شوند (همراه با پاسخ به پیام ها و پیام هایی که نام کاربری ربات را ذکر می کند).

 • هنگامی که کاربر “/” را وارد کاربر می کند، لیستی از دستورات پشتیبانی شده را با توضیحات پیشنهاد دهید (برای این کار، شما باید لیستی از دستورات را به BotFather ارائه دهید). با زدن روی یک دستور در لیست، بلافاصله دستور ارسال می شود.
 • یک دکمه اضافی (/) را در قسمت ورودی در همه گپ های دارای ربات قرار دهید. با ضربه زدن روی آن نوع ‘/’ تایپ می شود و لیست دستورات را نشان می دهد.
 • “/” دستورات را در پیام ها بولد کنید. وقتی کاربر روی یک دستور برجسته ضربه می زند، دستور بلافاصله ارسال می شود.

اگر چندین ربات در یک گروه باشد، برای جلوگیری از سردرگمی می توان نام کاربری bot را به دستورات اضافه کرد:

/start@TriviaBot
/start@ApocalypseBot

این کار به صورت خودکار انجام می شود وقتی دستورات از طریق لیست پیشنهاد ها انتخاب می شوند. لطفاً به یاد داشته باشید که ربات شما باید بتواند دستوراتی را که با نام کاربری آن ها دنبال می شود پردازش کند.

ایجاد تغییرات در ربات تلگرام

دستورات باقی مانده در BotFather کاملاً مشخص هستند. ابتدای هرکدام قبل از نوشتن اسلش بگذارید.

 • mybots – لیستی از ربات های شما را با کنترل های مفید برای ویرایش تنظیمات آن ها برمی گرداند.
 • mygames – همین کار را برای بازی های شما انجام می دهد.
 • setname – نام ربات خود را تغییر دهید.
 • setdescription – شرح ربات را تغییر دهید، یک متن کوتاه با حداکثر 512 نویسه، که ربات شما را توصیف می کند. کاربران این متن را در ابتدای مکالمه با ربات با عنوان “این ربات چه کاری می تواند انجام دهد” مشاهده می کنند.
 • setabottext – اطلاعات ربات را تغییر دهید، متن حتی کوتاه تر تا 120 نویسه. کاربران این متن را در صفحه نمایه ربات مشاهده خواهند کرد. وقتی ربات شما را با کسی به اشتراک می گذارند، این متن همراه با لینک ارسال می شود.
 • setuserpic – تصاویر نمایه ربات را تغییر دهید. همیشه شکل گذاشتن روی یک اسم خوب است.
 • setcommands – لیست دستورات پشتیبانی شده توسط ربات خود را تغییر دهید. کاربران هنگام تایپ / در چت با ربات شما، این دستورات را به عنوان پیشنهاد مشاهده می کنند. هر دستور دارای یک نام است (باید با یک خط مورب “/” ، عددی به اضافه زیر خط ، بیش از 32 کاراکتر ، حساس به حروف بزرگ)، پارامتر ها و شرح متن شروع شود. کاربران هر زمان که در گفتگو با ربات شما “/” را تایپ می کنند، لیست دستورات را مشاهده می کنند.
 • deletebot – ربات خود را حذف کرده و نام کاربری آن را آزاد کنید.
 • setinline – حالت inline را برای ربات خود تغییر دهید.
 • setinlinegeo – برای ارائه نتایج داخلی مبتنی بر مکان، از داده های مکان درخواست کنید.
 • setjoingroups – تغییر اینکه آیا ربات شما می تواند به گروه ها اضافه شود یا خیر. هر ربات باید قادر به پردازش پیام های خصوصی باشد، اما اگر ربات شما برای کار در گروه طراحی نشده باشد، می توانید این کار را غیرفعال کنید.
 • setprivacy – تنظیم کنید که ربات شما با اضافه شدن به گروه، پیام هایی را دریافت کند. با خاموش کردن حالت حریم خصوصی، ربات همه پیام ها را دریافت می کند. توصیه می کنیم حالت حریم خصوصی را فعال کنید. برای اینکه این تغییر اعمال شود، باید ربات را دوباره به گروه های موجود اضافه کنید.

اگر قصد ایجاد یک ربات تلگرام حرفه ای و اختصاصی تر را دارید، پیشنهاد می کنیم از سرویس های میزبانی ربات های تلگرام استفاده کنید. ممتاز سرور نیز، ارائه دهنده این خدمات می باشد و شما می توانید با بهترین قیمت ها از اغز این سرویس ها بهره مند شوید.

ممتاز سرور

بهترین سرور ربات تلگرام را از ممتاز سرور بگیرید!

ممتاز سرور با ارائه بهترین خدمات همراه با قیمت های مقرون به صرفه آماده یاری رساندن به شما برای راه اندازی یک وب سایت مناسب با کسب و کارتان می باشد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام روزبخیر
  ایا امکان دارد سازنده ربات دسترسی کاربر یا کاربرانی رو به ربات مسدود کند؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا