Seoآموزش

رتبه الکسا: هر آنچه که باید در مورد آن بدانید!

رتبه الکسا یک سیستم رتبه بندی جهانی (و یک شرکت تابع Amazon.com) است که از داده های ترافیک وب برای فهرست کردن محبوب ترین وب سایت ها استفاده می کند.

رتبه الکسا

این پلتفرم به معنای واقعی کلمه میلیون ها وب سایت را به ترتیب محبوبیت رتبه بندی می کند، هر چه رتبه الکسای شما کمتر باشد، سایت شما محبوب تر است (حداقل طبق الکسا). همچنین به نحوه عملکرد یک وب سایت نسبت به سایر سایت ها می پردازد و آن را به یک معیار KPI مفید یا برای تجزیه و تحلیل رقابتی تبدیل می کند.

رتبه الکسا چگونه کار می کند؟

رتبه الکسا با ترکیب ترافیک تخمینی سایت و همچنین تعامل بازدیدکنندگان در سه ماه گذشته محاسبه می شود. ترافیک و تعامل از داده های ارائه شده توسط نوار ابزار آن تخمین زده می شود. این رفتار مرورگر کاربر را که به عنوان نمونه ای از تمام کاربران اینترنت عمل می کند، نظارت می کند.

اگر می‌ خواهید داده‌ ها را به رتبه اضافه کنید، برای شروع باید Alexa toolbar را ​​دانلود و نصب کنید:

alexa toolbar

با این کار رتبه الکسای وب سایت بازدید شده نمایش داده می شود. همچنین داده های ترافیکی را به سرور مرکزی ارسال می کند و IP آدرس شما و آدرس اینترنتی را که بازدید می کنید ضبط می کند.

رتبه الکسا چگونه محاسبه می شود؟

ما به طور مختصر به این موضوع پرداختیم، اما اجازه دهید با جزئیات بیشتری به آن نگاه کنیم.

طبق وب‌ سایت رسمی الکسا، رتبه با استفاده از ترکیبی از میانگین تخمینی بازدیدکنندگان منحصربه‌ فرد روزانه سایت و تعداد تخمینی تعداد بازدید از صفحه در سایت در 3 ماه گذشته محاسبه می‌شود.

داده های سیستم رتبه بندی آن ها بر اساس ترافیک ارائه شده توسط “global data panel” آن ها است. این داده ها از کاربران اینترنتی که از یکی از افزونه های مرورگر موجود برای Google Chrome ،Firefox ،Internet Explorer و غیره استفاده می کنند، جمع آوری شده است.

الگوریتم رتبه بندی الکسا یک سایت را ممیزی می کند و تعداد بازدید ها را محاسبه می کند. اگر همان کاربر در همان روز بیش از یک بار از یک وب سایت بازدید کند، به عنوان یک بازدید حساب می شود.

پارامتر های مورد استفاده برای اندازه گیری رتبه بندی فردی یک سایت بر اساس دو مورد است:

 1. بازدیدکنندگان روزانه منحصر به فرد: ترافیک/تعداد کاربران الکسا که از یک سایت در یک روز بازدید می کنند.
 2. میانگین بازدید از صفحه: تعداد دفعاتی که یک صفحه یا URL خاص توسط کاربران الکسا مشاهده می شود.

از اینجا، سایتی با بالاترین ترکیب از بازدید کنندگان منحصر به فرد و بازدید از صفحه، رتبه 1 را دارد.

آیا رتبه بندی الکسا دقیق است؟

اگرچه رتبه الکسا می تواند روش خوبی برای مقایسه عملکرد یک وب سایت با وب سایت دیگر باشد، اما آمار الکسا لزوما دقیق ترین نیست.

در واقع، مردم الکسا را ​​با گوگل آنالیتیکس مقایسه کرده‌ اند و به این نتیجه رسیده‌ اند که الکسا آنقدر دقیق نیست. برخی از سایت‌ هایی که بازدید های صفحه بسیار بالاتری دریافت می‌ کنند، در واقع رتبه الکسا پایینتری دارند.

به یاد داشته باشید، هر چه کمتر بهتر!

این احتمالاً به این دلیل است که Google پوشش بسیار گسترده‌ تری نسبت به الکسا دارد، زیرا همه نمی‌ توانند نوار ابزار الکسا را ​​برای پیگیری نصب کنند.

به دلیل این پوشش پایین، رتبه الکسا را ​​به عنوان یک نمای کلی برای مقاصد مقایسه در نظر بگیرید و نه یک نمای کلی کاملاً دقیق از یک وب سایت.

آیا می توان رتبه الکسا را ​​دستکاری کرد؟

طبق ژورنال موتور های جستجو، شما می توانید رتبه الکسای وب سایت خود را دستکاری کنید. با ایجاد یک تابع جاوا اسکریپت برای باز کردن آرایه ای از آدرس های صفحه از وب سایت خود، می توانید به طور مصنوعی رتبه الکسا خود را افزایش دهید. هدف این است که هر آدرس در یک پنجره جداگانه باز شود و در نتیجه بازدید از صفحه افزایش یابد.

البته این توصیه نمی شود زیرا برای UX وحشتناک است. چند بار توسط یکی از آن سایت هایی که باعث می شود برای خواندن فقط یک مقاله روی چندین صفحه کلیک کنید، اذیت شده اید؟ این آزاردهنده است. اون آدم نباش …

با این حال، راه بهتر و توصیه شده برای بهبود آن، نوشتن محتوای خوب و منظم برای دریافت ترافیک مناسب به سایت شما است.

افزایش مصنوعی رتبه الکسا تنها یک تاکتیک کوتاه مدت است و در دراز مدت دوام نخواهد داشت.

چگونه رتبه الکسای سایت خود را ببینم؟

بررسی رتبه الکسای وب سایت شما بسیار ساده است. کافی است به Alexa’s official rank checker بروید، URL سایتی را که می خواهید بررسی کنید قرار دهید و Find را بزنید:

Alexa’s official rank checker

از اینجا می توانید جستجوی دیگری انجام دهید یا آمار سایت را مشاهده کنید:

مشاهده آمار سایت

اگر می خواهید چندین رتبه را بررسی کنید (تا 5 URL در یک زمان)، می توانید از این جستجوگر رتبه انبوه استفاده کنید. باز هم، فقط URL های خود را رها کنید و جستجو کنید:

مزایا و معایب رتبه الکسا چیست؟

ما به اینکه الکسا چیست، دقت و نحوه مشاهده آن نگاه کردیم، اما مزایا و معایب رتبه الکسا چیست؟ بیایید نگاه دقیق تری بیندازیم:

مزایا

در اینجا چند روش وجود دارد که رتبه الکسا در آن ها مفید است:

 • اگر سایت شما از طریق تبلیغات درآمد کسب می کند، رتبه الکسا بالا ممکن است به شما اجازه دهد هزینه بیشتری برای فضای تبلیغاتی بپردازید.
 • می توانید یک تخمین سریع ترافیک از وب سایت های رقبای خود دریافت کنید که سپس می توانید آن را با وب سایت خود مقایسه کنید.
 • پتانسیل برای جذب نویسندگان مهمان با کیفیت بالاتر که مایل به اشتراک مقالات در سایت های دارای رتبه بالاتر هستند.
 • بینش هایی در مورد عملکرد وب سایت شما، که می تواند برای کمک به سئو/مارکتینگ شما مفید باشد.

معایب

در اینجا چند روش وجود دارد که رتبه الکسا در آن ها مفید نیست:

 • داده ها فقط به کاربرانی محدود می شود که نوار ابزار را نصب کرده اند. بنابراین سایت‌های زیادی وجود خواهند داشت که با وجود ترافیک بالا، رتبه پایینی کسب می‌ کنند.
 • می توان آن را به راحتی دستکاری کرد (همانطور که اشاره کردیم) و باعث می شود رتبه بندی غیرقابل اعتماد شود.
 • زیر دامنه ها و صفحات فرعی به طور جداگانه رتبه بندی نمی شوند، فقط دامنه سطح بالا هستند. بنابراین ممکن است برخی از اشتباهات در اینجا وجود داشته باشد.

به طور کلی، رتبه بندی الکسا مزایا و معایب خود را دارد، اما هنوز انگیزه کافی برای پیگیری آن (و بهبود آن) برای شما وجود دارد.

پس چگونه آن را بهبود بدهیم؟ خوشحالم که پرسیدی

چگونه رتبه الکسا خود را بهبود بخشیم؟ (5 نکته کوتاه)

همانطور که قبلا ذکر شد، می توانید رتبه الکسای وب سایت خود را بدون دستکاری در آن بهبود بخشید. اما سریع ترین راه چیست؟

در اینجا چند نکته مفید وجود دارد:

1. متا داده خود را بهینه کنید

درست مانند بهترین شیوه های سئو، شما باید متا دیتا (عناوین صفحه + توضیحات متا) را به سایت خود اضافه کنید تا الکسا (و گوگل) بدانند سایت شما در مورد چیست.

2. مطالبی را بنویسید که مردم می خواهند بخوانند

جذب افراد به وب سایت خود با محتوای باکیفیت به دلایل متعددی عالی است: سئو را بهبود می بخشد، افراد را به سایت شما جذب می کند و به شما امکان می دهد برای کلمات کلیدی درآمد زا رتبه بندی کنید. همچنین شانس شما برای بازدید از نوار ابزار الکسا را ​​افزایش می دهد و در نتیجه رتبه بالاتری کسب می کنید.

به هر حال 70 درصد از کاربران اینترنت می خواهند در مورد محصولات از طریق محتوا بیاموزند.

3. سایت خود را به طور منظم به روز کنید

سایت خود را با محتوای تازه (که مردم می خواهند بخوانند) به روز نگه دارید. چه یک وبلاگ نویس، توسعه دهنده یا صاحب کسب و کار کوچک باشید، مهم است که با تولید منظم محتوای مفید، تعامل را بهبود بخشید.

4. محتوای خود را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

نوشتن محتوا برای سایت شما خوب و عالی است، اما شما همچنین باید آن را در کانال های رسانه های اجتماعی مرتبط تبلیغ کنید. در حالت ایده‌ آل، شما باید پلتفرم‌ هایی را هدف قرار دهید که مخاطبان هدف شما در آنجا حضور دارند. با داشتن 3.2 میلیارد کاربر روزانه رسانه های اجتماعی، شما نباید این بازدید ها را در سایت خود از دست بدهید.

5. ترافیک وب را افزایش دهید

اکنون، این به طور بالقوه سخت ترین مورد خواهد بود. افزایش ترافیک شما یک شبه اتفاق نمی افتد. ایجاد محتوا به تلاش مداوم نیاز دارد (+ قرار گرفتن در فیچر اسنیپت را فراموش نکنید)، حفظ یک وب سایت سالم و دریافت بک لینک های با کیفیت بالا به سایت شما.

اوه! و فقط مطمئن شوید که هاست شما می تواند هر گونه افزایش ترافیکی را مدیریت کند.

10 وب سایت محبوب کدامند؟ (بر اساس رتبه بندی الکسا)

قبل از اینکه این مقاله را تمام کنیم، اگر علاقه مند هستید، با آن ها آشنا شوید.

در اینجا 10 سایت برتر رتبه الکسا آورده شده است:

 • Google.com
 • Youtube.com
 • Facebook.com
 • Baidu.com
 • Wikipedia.org
 • Qq.com
 • Taobao.com
 • Tmall.com
 • Yahoo.com
 • Amazon.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا