Linuxآموزش

روش های مختلف نصب لینوکس

در این مقاله قصد داریم به شما عزیزان روش های مختلف نصب لینوکس را آموزش دهیم. اگر آماده یادگیری این آموزش هستید، مقاله ما را تا انتها دنبال کنید تا تمامی روش های آن را یاد بگیرید.

این روزها مردم به احتمال زیاد از لینوكس (هر کس به طریقی) استفاده می كنند بیشتر از آنکه از ویندوز استفاده كنند، تا زمانی كه تعریف شما از “استفاده از لینوكس” به اندازه كافی گسترده باشد. با این وجود، اگر تا به حال موفق به نصب این لینوکس نشده اید، اکنون زمان بسیار خوبی برای امتحان کردن لینوکس به روشی است که قبلاً هرگز امتحان نکرده اید.

اما شاید بهترین نکته در مورد اوبونتو، به طور کلی ذکر لینوکس نباشد، نحوه نصب آن بر روی اکثر دستگاه هایی است که شما روی آن کار می کنید. اگر به دنبال نصب اوبونتو در شرایط غیرمعمول هستید، مقاله صحیحی پیدا کرده اید: ما قصد داریم 5 روش نصب عجیب و جایگزین اوبونتو را آموزش دهیم.

اگر این مقاله دقیقا مقاله هدف شما نیست، مردد نشوید، این مقاله را انتها دنبال کنید قطعا از همراهی کردن ما، ضرر نخواهید کرد.

روش های مختلف نصب لینوکس

نصب از طریق USB

این روش از سال 2010 مرسوم بوده است؛ درایوهای نوری همه مرده اند. اگر یک رایانه بدون درایو نوری دارید، خواه نوت بوک باشد یا حتی اگر یک دسک تاپ با درایو خراب، دارید وحشت نکنید، می توانید Ubuntu را از درایو USB خود نصب کنید. بهترین ابزار برای کار، البته، UNetBootin است. این ابزار قادر به نوشتن انواع گسترده ای از سی دی های زنده لینوکس توسط کلید USB یا هارد دیسک خارجی شما است. از درگاه USB خود بوت شوید، Ubuntu را به همان روشی که از یک کامپیوتر توسط سی دی انجام می دهید، نصب کنید.

آیا می خواهید در مورد استفاده از UNetBootin اطلاعات بیشتری کسب کنید؟ مقاله Blake نحوه نصب لینوکس را با سهولت با UNetBootin بررسی کنید.

آیا می خواهید یک دیسک قابل راه اندازی از مک خود ایجاد کنید؟ UNetBootin در این روش کار نخواهد کرد، اما مقاله ممتاز سرور نحوه ایجاد USB قابل نصب در روی Mac شما را پوشش داده است (اما اگر به یک رایانه ویندوز یا لینوکس دسترسی داشته باشید این ساده ترین راه برای دستیابی است).

نصب لینوکس از درون ویندوز

این نیز یکی دیگر از روش های نصب لینوکس می باشد که شما می توانید از آن استفاده کنید. بسیاری از کاربلدان اوبونتو به شما خواهند گفت که وضعیت ایده آل اوبونتو ترک کردن ویندوز به طور کامل است، اما این کاملاً ضروری نیست، ویندوز و اوبونتو می توانند کاملاً صلح آمیز با هم و در کنار زندگی کنند😁 و در سیستم شما هر کدام به کار خودش برسد و در کار هم خللی ایجاد نکنند.

 نصب از طریق USB

در حقیقت، در صورت تمایل می توانید Ubuntu را مستقیماً از داخل Wubi نصب کنید. اگر CD اوبونتو دارید، پیش بروید و آن را هنگامی که در ویندوز بوت هستنید راه اندازی کنید. از شما سؤال خواهد شد که آیا می خواهید اوبونتو را نصب کنید یا خیر. این امر به دلیل برنامه ای به نام Wubi امکان پذیر است.

CD اوبونتو ندارید؟ اشکالی ندارد، می توانید Wubi را از وب بارگیری کنید. این برنامه به طور خودکار اوبونتو را بارگیری کرده و آن را برای شما نصب می کند. بهتر از همه، اگر به این نتیجه رسیدید که می خواهید یکی دیگر از نسخه های لینوکس را امتحان کنید، می توانید آن را از طریق کنترل پنل Windows به روشی بقیه نرم افزار ها را حذف کنید. حذف کنید.

نصب لینوکس در مک

کاربران Mac اغلب نسبت به نصب اوبونتو روی سیستم خود تردید دارند و این را کاری بسیار سخت و پیچیده می دانند. این قابل درک است؛ نرم افزار Boot Camp خود Mac به طور رسمی از لینوکس پشتیبانی نمی کند و بسیاری از راهنماهای انجام این کار در اینترنت بسیار پیچیده نصب آن را توضیح داده اند.

تا حدودی هیچ تکذیبی در این مورد وجود ندارد، این مسئله پیچیده خواهد بود. با این حال مجموعه ای از مستندات عالی اوبونتو را در اختیار شما قرار می دهد که ایده ای راجع به آنچه درگیرآن است به شما می دهد. تمام روشهای توصیف شده در این جا مبتنی بر rEFit است، یک بار گیرنده جایگزین برای مکینتاش که بسیار دوستانه تر از BootCamp با لینوکس است. اگر می خواهید نگاهی عمیق به rEFit توسط ما در این جا داشته باشید، صبور باشید، قصد دارم درست به محض این که دستم را روی مک گرفتم، آنرا بنویسم (اگرچه دوستان دارای مک من کاملاً مراقب هستند که این اتفاق را از دست ندهد، بنابراین ممکن است مدتی زمان بر باشد.”).

نصب لینوکس بر روی دیسک USB

داشتن عملکرد دیسک USB به عنوان LiveCD بسیار جالب است، اما اگر می خواهید یک نسخه قابل حمل از اوبونتو را داشته باشید که بتوانید به هر صورت که دوست دارید سفارشی سازی کنید و از هر رایانه ای استفاده کنید، نگران نباشید، ابزارهای مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. می توانید از لینوکس قابل حمل برای کار یا LiveUSBCreator استفاده کنید. از طرف دیگر، فقط می توانید CD نصب Ubuntu را بوت کنید و به جای یک درایو معمولی، درایو یو اس بی خود را نصب کنید.

 نصب لینوکس از درون ویندوز

با استفاده از VMWare لینوکس را نصب کنید.

همانطور که معلوم است، می توانید از VMWare برای نصب اوبونتو روی هر درایو استفاده کنید. در این جا نحوه کار آن آمده است: یک ماشین مجازی جدید ایجاد کنید، اما به جای ایجاد یک دیسک مجازی به VMWare بگویید که سیستم عامل را مستقیماً در درایو فیزیکی بنویسد. این می تواند یک درایو ثانویه در رایانه شما یا درایو قابل حمل USB باشد، مهم نیست. آنچه مهم است نتیجه است Ubuntu را در درایو خارجی مورد نظر خود نصب خواهید کرد.

اگر می خواهید اوبونتو را روی رایانه ای که دارای درایو نوری و بدون درگاه USB نصب کنید، به شرط داشتن یک کامپیوتر اضافی، می توان این کار را انجام داد و این روش می تواند یک راه حل باشد. نگران نباشید، هارد دیسک را از آن رایانه جدا کرده و آن را با یک USB به کانکتور USB به IDE یا با باز کردن رایانه دیگر خود و اتصال داخلی آن ، به رایانه دیگری متصل کنید. سپس VMware را خاموش کرده و اوبونتو را با آن درایو نصب کنید.

البته، مسیر پیموده شده شما ممکن است متفاوت باشد. اگر به اطلاعات بیشتر در این زمینه احتیاج دارید با مشاورین آنلاین ممتاز سرور، تماس بگیرید.

ارتقا لینوکس از نسخه قبلی

اگر از اوبونتو 9.10 استفاده می کنید و می خواهید به Ubuntu 10.04 ارتقاع داده شوید شوید، نگران نباشید: اوبونتو مشکل شما را در این مورد پوشش داده است. فقط برنامه به روزرسانی خود را دور بریزید و موارد زیر را مشاهده کنید:

نصب لینوکس بر روی دیسک USB

روی Upgrade کلیک کنید تا به روزرسانی شما شروع شود. فقط بدانید که احتمالاً باید قبل از انجام این کار از داده های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. همچنین شایان ذکر است که این فرایند می تواند مدت زیادی طول بکشد. این شامل بارگیری و نصب بسته های 700 مگابایتی است، بنابراین مطمئن شوید که حداقل از چند ساعت قبل به رایانه خود نیازی ندارید.

اطلاعات بیشتری درباره به روزرسانی اوبونتو در وب سایت اوبونتو کسب کنید.

نتیجه

در این مقاله انواع روش های نصب لینوکس را برایتان توضیح دادیم. یک سری روشهای منحصر به فرد برای نصب اوبونتو. من می دانم که بسیاری از این روشها می توانند تقریباً با هر نسخه از لینوکس کار کنند، بنابراین احساس راحتی کنید و آنها را به شکلی که مناسب می بینید به کار ببرید.

روشهای بیشتری برای نصب این سیستم عامل قدرتمند وجود دارد، مطمئناً اگر هیچ یک از این موارد متناسب با وضعیت غیرمعمول شما نیست، من اکیداً توصیه می کنم سناریوهای بسیاری را که ارائه کرده اید بررسی کنید و ببینید چه می توانید پیدا کنید.

آیا روشهای جایگزین دیگری برای نصب اوبونتو که شما به خصوص دوست دارید وجود دارد؟ اجازه دهید درمورد نظرات آنها با یک دیگر صحبت کنیم و در صورت تمایل به مستندات پیوند دهید. همچنین در صورت تمایل به ذکر جزئیاتی که ممکن است در توصیف این روش ها از دست داده باشیم، احساس راحتی کنید و نظراتتان را به ما پیشنهاد دهید.

سرانجام ، امیدواریم از خواندن مقاله آموزش نصب لینوکس نهایت استفاده را برده باشید و همواره ما را با نظراتتان، آشنا کنید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. نصب سیستم عامل لینوکس در کنار ویندوز از دغدغه هایی است که هر شخصی بخطر درگیر شدن درایو مورد
    نظر جهت نصب لینوکس خودداری میکند؛
    به همین منظور، در دسته مبحث آموزش لینوکس،
    روش نصب لینوکس در کنار ویندوز در یک درایو را بصورت کامل و دقیق توضیح خواهیم داد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا