cPanelDomainSeoآموزش

ریدایرکت چیست ؟ ریدایرکت و سئو

ریدایرکت چیست ؟ یک فرآیند مسیریابی انتقال یک URL به یک URL متفاوت است. بعضی وقت ها پیش می آید که مدیرهای وب باید به صورت موقت یا دائمی آدرس صفحه خود را عوض کنند در این صورت باید با روشی کاربران را به آدرس و صفحه جدید بیاورند.

انواع ریدایرکت چیست ؟

  • 301، “انتقال به صورت دایم” که یکی از روش های سئو (SEO) می باشد.
  • 302، “انتقال به صورت موقت “
  • فراخوانی متا

301 انتقال به صورت دایم

ریدایرکت چیست

301 redirection یک روش ریدایرکت دائمی است که بین 90-99٪ از امتیاز URL (امتیاز رتبه بندی) را به صفحه جدید هدایت می کند. 301 یک کد وضعیت HTTP است که به این نوع ریدایرکت اشاره دارد. در اغلب موارد، 301 بهترین روش برای اجرای تغییرات در یک وب سایت است.

302 انتقال به صورت موقت (Found (HTTP 1.1) / Moved Temporarily (HTTP 1.0

ریدایرکت چیست

مواردی وجود دارد که 301 و 302 به طور مشابه عمل می کنند، اما شواهد نشان می دهد که امن ترین راه برای اطمینان از اینکه موتورهای جستجو و هر نوع مرورگر دیگر امتیاز رتبه بندی URL را به صورت کامل منتقل می کنند، ریدایرکت 301 است. اینترنت بر روی یک پروتکل تحت عنوان پروتکل انتقال (HTTP) اجرا می شود که نحوه کار URL ها را مشخص می کند و دارای دو نسخه اصلی، 1.0 و 1.1 می باشد. در نسخه اول، 302 به کد وضعیت “Moved Temporarily” اشاره دارد. در حالی که در نسخه 1.1 به معنای “Found” تغییر یافت.

307 انتقال به صورت موقت (HTTP 1.1 Only)

ریدایرکت 307 جانشین ریدایرکت 302 است. اما در مواردی موتورهای جستجو آن را به عنوان 302 در نظر می گیرند. همانطور که گفته شد بهترین نحوه ریدایرکت استفاده از 301 است. البته در مواردی که می خواهید محتوای سایت را برای مدت زمان کوتاهی انتقال دهید، مانند عیب یابی یا توسعه سایت، می توانید از 307 استفاده کنید. البته باید دقت داشته باشید که سرور سایت شما باید توسط موتورهای جستجو با نسخه 1.1 سازگار شده باشد. اما اساسا غیرممکن است که تعیین کنیم یک صفحه وب سایت با موتورهای جستجو سازگار شده است یا خیر، بنابراین معمولا بهتر است از ریدایرکت 302 برای محتوایی که می خواهیم به طور موقت انتقال دهیم، استفاده شود.

فراخوانی متا

فراخوانی متا یک نوع ریدایرکت است که در سطح صفحه وب سایت به جای سطح سرور اجرا می شود. این روش معمولا کندتر است و برای استفاده در سئو توصیه نمی شود. این روش اغلب با شمارش معکوس پنج ثانيه همراه با متن است مانند: «اگر در پنج ثانیه به صفحه موردنظر هدایت نشدید، اینجا را کلیک کنید». فراخوانی متا برخی از قواعد انتقال URL را رعایت می کند اما همچنان به دلیل قابلیت استفاده ضعیف و از دست دادن امتیاز URL به عنوان یک تاکتیک SEO توصیه نمی شود.

بهترین روش ریدایرکت برای SEO چیست ؟

این روش یک راه معمول و رایج برای هدایت یک URL است. هنگام انجام ریدایرکت، برای رعایت قواعد SEO باید بهترین روش را انتخاب کنید. اولین نمونه رایج: انتقال URL به صورت دائمی.

ریدایرکت چیست

روش های متعددی برای انجام این کار وجود دارد، اما به طور کلی، ریدایرکت 301 برای انتقال کاربر و موتورهای جستجو ترجیح داده می شود. ریدایرکت 301 به مرورگرها و ربات های موتور جستجو نشان می دهد که صفحه به طور دائمی منتقل شده است. موتورهای جستجو این ریدایرکت 301 را اینگونه تفسیر می کنند که نه تنها صفحه وب سایت تغییر آدرس داده است، بلکه محتوای یا نسخه به روز شده از آن را می توان در URL جدید پیدا کرد. موتورهای جستجو امتیاز لینک موجود در صفحه وب سایت را از صفحه اصلی به URL جدید تحویل می دهند، که در ادامه شرح داده شده است:

توجه داشته باشید که هنگام انتقال صفحه از یک URL به URL دیگر، موتورهای جستجو زمان زیادی را برای کشف 301، شناسایی آن و اعتبار صفحه جدید با رتبه بندی آن صرف خواهند کرد. اگر موتور های جستجو به ندرت از آن صفحه وب بازدید کند یا اگر URL جدید به درستی شناخته نشده باشد، این فرایند ممکن است طولانی تر شود.

ریدایرکت چیست

ریدایرکت 301 یکی از معمول ترین روش ها برای انتقال دائمی یک سایت نیز هست که با استفاده از آن می توان همراه با تغییر آدرس سایت، امتیاز سئوی سایت را نیز به دامنه جدید انن

گزینه های دیگر برای ریدایرکت، مانند 302 و فراخوانی متا، جایگزین های ضعیفی برای این کار هستند، زیرا به طور کلی رتبه بندی صفحه وب سایت را مانند ریدایرکت 301 به موتورهای جستجو تحویل نمی دهند. تنها زمانی این ریدایرکت ها جایگزین خوبی هستند که یک وب مستر به طور هدفمند نمی خواهد امتیاز لینک ها را از صفحه قدیمی به جدید منتقل کند. انتقال محتوا زمانی که کل سایت تغییر دامنه می دهد و یا زمانی که محتوا از یک دامنه به دامنه دیگری منتقل می شود، پیچیده تر می شود. با توجه به سوءاستفاده های اسپم ها و سوء ظن موتورهای جستجو، ریدایرکت 301 بین دامنه گاهی اوقات نیاز به زمان بیشتری دارد تا به طور صحیح بررسی و امتیاز آن شمارش شود.

نحوه ریدایرکت در cpanel چیست ؟

1- وارد cPanel خود شوید.

2- به قسمت Domains بروید و روی گزینه Redirects کلیک کنید:

ریدایرکت چیست

3- نوع ریدایرکتی که می خواهید برای دامنه خود استفاده کنید را انتخاب کنید:

ریدایرکت چیست


4- نام دامنه مورد نظر را از منو کشویی انتخاب نمایید

ریدایرکت چیست

اگر می خواهید یک صفحه یا پوشه را منتقل کنید، می توانید از فیلد متن زیر منوی کشویی استفاده کنید و نام پوشه یا فایل را وارد کنید.

5- آدرس کامل صفحه ای را وارد کنید که دامنه شما به آن مسیر ریدایرکت شود.

ریدایرکت چیست

توجه: باید پروتکل را نیز وارد کنید، مثلا http: //، https: //

6- می توانید انتخاب کنید که آیا می خواهید دامنه خود را با WWW تغییر مسیر دهید، یا خیر:

  • فقط با www ریدایرکت شود: اگر بازدید کنندگان هنگام وارد کردن url از WWW استفاده کنند، ریدایرکت عمل خواهد کرد.
  • تغییر مسیر با www یا بدون www: تغییر مسیر بدون در نظر گرفتن استفاده بازدیدکنندگان از WWW کار خواهد کرد.
  • بدون www ریدایرکت شود: اگر بازدید کنندگان از www استفاده کنند ریدایرکت عمل نمی کند.
ریدایرکت چیست

اگر می خواهید تمام فایل های موجود در دایرکتوری فعلی را به نام های فایل های مشابه در دایرکتوری جدید هدایت کنید، Wild Card Referral را تیک بزنید.

ریدایرکت چیست

7- در انتها گزینه Add را کلیک نمایید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا