Hostingآموزش

مزایا و معایب هاست نامحدود

در این مقاله به بررسی هاست نامحدود و معایب و مزایای آن می پردازیم.

در صورتی که برای سایت شخصی خود به دنبال یک هاست اشتراکی باشید، به سرعت با گزینه های متنوعی در اینترنت روبرو خواهید شد و باید با دقت مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید ولی در بیشتر اوقات، پیشنهاداتی نظیر ارائه هاست و پهنای باند نامحدود با قیمت بسیار ارزان وسوسه کننده هستند.

هاست ( Host) در اصطلاح به معنای میزبان می باشد و به فضایی گفته می‌ شود که داده‌ ها و کدهای وب‌ سایت بر روی آن قرار می‌ گیرند و امکاناتی از قبیل دسترسی به دیتابیس، ارسال و دریافت ایمیل، اجرای کدها و … را فراهم می کند. این فضا توسط شرکت‌ های هاستینگ بر روی سرورهایشان ایجاد شده و به مشتریان اجاره داده می‌ شود. کلیه فایل ها، عکس ها و … یک وب سایت روی هاست قرار می گیرد تا به صورت شبانه روزی از هر کجای جهان از طریق اینترنت قابل دسترسی باشد.

برای مدیریت هاست، یک کنترل پنل در اختیار صاحب سایت قرار می گیرد. این کنترل پنل یک آدرس اینترنتی، همراه با یک نام کاربری و رمز منحصر به فرد برای ورود به آن می باشد.

معرفی هاست نامحدود

منابع نامحدود ؟
سرویس‌ های میزبانی وب 

سرویس‌ های میزبانی وب بر روی سرورها که کامپیوترهای بسیار بزرگ و قدرتمند، با امکان اتصال ۲۴ ساعته به اینترنت و دارا منابع با کیفیت سخت‌ افزاری و نرم‌ افزاری هستند، ایجاد می‌ شوند. همانند هر کامپیوتر شخصی، سرور ها نیز دارای میزان معینی از منابع هستند که با توجه به نحوه تخصیص آن‌ ها، برای کاربرد های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌ گیرند و دارای مرز تعریف شده‌ ای از ترافیک ماهانه، پهنای باند و… می باشند.

به سادگی می توان تشخیص داد که درعمل نمی توان تعداد بیشماری سایت را بر روی یک سرور میزبانی کرد. حتی برای فضای هارد نیز محدودیت هایی وجود دارد.

سرویسی که با عنوان هاست نامحدود ارائه می‌ گردد، درواقع یک پلان میزبانی بر روی یک سرور اشتراکی می باشد که مانند هر سرور دیگری، دارای مقدار مشخصی فضای میزبانی، ترافیک ماهانه، پهنای باند، RAM، CPU و… می باشد که منابع سرور بین کاربران تقسیم خواهد شد.

در این شرایط، سرویس‌ دهنده به‌ جای تقسیم منابع به اندازه‌ ای که امکان پشتیبانی آن توسط سرور وجود داشته باشد، این فرضیه را در نظر می‌گیرد که تمام کاربران سرور، هم‌ زمان از تمام فضا و ترافیک ماهانه اختصاص داده شده استفاده نخواهند کرد.

پس کاربری که هاست نامحدود تهیه کرده است، می‌ تواند مازاد مصرف خود را از منابع تخصیص داده شده به کاربران دیگر استفاده کند. البته برای سایر منابع مانند Data Base، محدودیت‌ های مصرفی تعیین خواهد شد.

همانطور که تمام شرکت ها گزینه های محدودی برای خدمات هاستینگ خود پیشنهاد می دهند و تنها تفاوت آن ها با پلن های نامحدود به این صورت است که اگر به حداکثر مجاز استفاده از پهنای باند در یک ماه برسید سایت شما از دسترس کاربران خارج خواهد شد و یا اگر فضای دیسک شما پر شود دیگر امکان افزودن مطالب جدید را نخواهید داشت.

حال فرض کنید که 100 وبسایت، هاست خود را به اشتراک بگذارند، با توجه به زمینه کاری و تعداد بازدید کننده، بسیاری از سایت ها از تمام امکانات و پهنای باند خود استفاده نمی کنند و این به صاحبان هاست اجازه خواهد داد که افراد بیشتری را در این سرور سهیم کنند. به بیان دیگر در یک هاست نامحدود، فضا و پهنای باند مورد نیاز 100 وبسایت به اشتراک گذاشته شده است ولی ممکن است 200 وبسایت از آن استفاده کنند.

موارد مورد نیاز جهت انتخاب هاست

نمات انتخاب مناسب ترین هاست نامحدود
انتخاب هاست مناسب
  • میزان فضا (Quata): از 100 مگابایت، 1 گیگابایت، …
  • نوع هاست: ویندوزی یا لینوکسی
  • کشور سرور هاستینگ
  • تعداد اکانت‌ های ایمیل
  • تعداد دیتابیس‌ ها
  • میزان ترافیک مصرفی
  • حداکثر حجم اطلاعات دریافتی و ارسالی در یک ماه
  • پشتیبانی از زبان‌ های برنامه نویسی : PHP, ASP و …

مزایا هاست نامحدود

دقت در انتخاب هاست نامحدود
دقت در انتخاب هاست نامحدود

افراد برحسب نیازشان می‌ توانند از پلن‌ های مختلفی که سرویس دهند گان سرویس میزبانی ارائه می‌ دهند، استفاده کنند.

هاست نامحدود می‌ تواند برای کسب و کارهایی که دارای اطلاعات زیادی هستند و به هاستی با حجم بالا نیاز دارند، مناسب باشد. به عنوان مثال جاهایی که فیلم و موزیک ارائه می‌ کنند به هاست‌ هایی با حجم بالا نیاز دارند.

 معایب هاست نامحدود

در صورتی که چندین سایت برروی یک هاست بارگذاری شود، این احتمال وجود دارد که در طولانی مدت سرعت این هاست‌ ها کاهش پیدا کند.

زیرا ممکن است چند سایت در یک هاست نامحدود، به ترافیک و پهنای باند مصرفی بالایی در روز برسند که در این شرایط فشار بر روی سرور بسیار زیاد شده و سرعت کلی آن به شدت کاهش خواهد یافت، در نتیجه تمام سایت های موجود حتی اگر بازدید بالایی نداشته باشند کند خواهند شد که در بهترین حالت شرکت های میزبانی وب سایت پر مصرف را از سرور خارج کرده و آن ها را به سرورهای VPS منتقل می کنند.

ممتاز سرور سابقه درخشانی در زمینه ارائه خدمات هاست و دامنه دارد و شما می‌ توانید با اطمینان خاطر بیشتر، اقدام به خرید هاست نامحدود کنید.

توصیه می شود قبل از انتخاب هاست، تخمینی از میزان بازدید روزانه و مصرف پهنای خود داشته باشید و در صورتی که مصرف شما در ماه زیاد نیست و مخاطب خاصی را هدف قرار دادید، نیازی به هاست نامحدود نخواهید داشت.

چگونه شرکت‌ ها هاست نامحدود می‌ فروشند؟

فروش هاست نامحدود
فروش هاست نامحدود

۱-با توجه به «شرایط خدمات» (Terms of Service)، گاهی نامحدود شامل ۱ گیگابایت فضا می باشد.

۲-ممکن است نوع فایل‌ هایی که می‌ توانید بر روی سرور میزبانی کنید محدود شده باشد. در صورتی که یک سایت پربازدید و پردانلود دارید که فایل‌ های حجیمی دارد، به دنبال پلن‌ های نامحدود نباشید و به دنبال سرویس هاستی باشید که مشخص کند چقدر پهنای باند دارید و برای افزایش پهنای باند چه مبلغی از شما دریافت خواهد شد.

۳-برخی از هاست‌ های تازه‌ کار با تبلیغ هاست های نامحدود، اقدام به کلاه‌ برداری می‌ کنند. پول شما را که گرفته و بعد از چند ماه که سرعت سرورشان افت کرده یا دیگر ظرفیت پذیرش کاربر تازه را نداشته باشند، کار را تعطیل می‌ کنند.

۴-برخی از شرکت‌ های هاستینگ در شرایط خدمات‌ خود ذکر می‌ کنند که شما تا وقتی پهنای باند نامحدود دارید که واجد شرایط باشید. مثلاً شما برای برخورداری از پهنای باند نامحدود باید کم‌ تر از ۲ گیگابایت ترافیک داشته باشید که در غیر این صورت برای ادامه‌ استفاده از پهنای باند نامحدود باید مبلغی پرداخت کنید.

۵-برخی از شرکت ها تعداد ارتباطات هم‌ زمان به سایت شما را محدود می‌ کند تا جلو مصرف پهنای باند بیش از حد را بگیرد. گاهی نیز پس از آن‌ که ترافیک ماهانه‌ ی شما از حدی گذشت، سرعت (نرخ بیت یا همان پهنای باند واقعی) شما را محدود می‌ کنند. این کار نیز مانع از مصرف سریع حجم انتقال داده شده و نمی‌ گذارد وب‌ سایت تا آخر ماه، بیش از حد مشخصی ترافیک مصرف کند.

۶-گاهی شرکت ها روی این حقیقت که بسیاری از سایت‌ها فقط پهنای باند و فضای دیسک کمی نیاز دارند حساب می‌ کنند. اگرچه ادعای پهنای باند نامحدود ممکن است صادقانه به نظر نرسد ولی به این معنی نیست که شرکت هاست سرویس با کیفیتی به شما ارائه نخواهد داد. گاهی آن قدر در ارایه‌ ی پهنای باند دست بالا گرفتند که با توجه به حجم مصرفی، واقعاً محدودیتی برای ترافیک نخواهید داشت. تنها مشکلی که ممکن است پیش بیاید این است که اگر این شرکت‌ ها مشتریان پرمصرفی داشته باشند ممکن است کیفیت سرویسشان افت کند و سایت‌ شما نیز کند شود.

هاست نامحدود با کیفیت

رضایت مشتریان و کاربران، همیشه یکی از مهمترین داشته های مجموعه ممتاز سرور بوده و هست و این مجموعه در همه حال تلاش دارد تا بهترین خدمات را با بالاترین کیفیت و به صرفه ترین قیمت ممکن، به مشتریان خود ارائه دهد.

سرویس های نامحدود

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد هاستینگ و انتخاب بهترین سرویس می توانید از مشاوران ممتاز سرور کمک بگیرید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا