مفاهیم پایه

معرفی (MIME types (IANA media types

در این مقاله قصد داریم به معرفی (MIME types (IANA media types بپردازیم، برای آشنایی با آن، در ادامه با ما همراه باشید.

یک نوع رسانه (همچنین به عنوان چندین پیام پسوند اینترنتی یا نوع MIME شناخته می شود) استانداردی است که ماهیت و قالب یک سند، پرونده یا مجموعه ای از بایت ها را نشان می دهد. در RFC 6838 IETF تعریف و استاندارد شده است.

MIME مخفف برنامه های افزودنی ایمیل اینترنتی چند منظوره است. این یک استاندارد است که در ابتدا برای گسترش نامه های الکترونیکی تهیه شده بود تا بتواند از قالب های بیشتری مانند متن و پیوست های غیر ASCII به صورت فایل، تصویر، صدا، فیلم یا فایلهای اجرایی پشتیبانی کند. MIME Type بخشی از سربرگ MIME است و نوع رسانه موجود در ایمیل را مشخص می کند. اغلب به نوع رسانه یا نوع محتوای MIME نیز گفته می شود.

استفاده از MIME محدود به ایمیل نیست. در واقع، از آن در اینترنت برای تعیین نوع پرونده استفاده می شود. به طور مشابه با پسوند پرونده در رایانه کار می کند. سرورها و مرورگرهای وب حاوی لیستی از انواع MIME هستند که به آنها کمک می کند انواع فایلها را مستقل از سیستم عامل و سخت افزار مورد استفاده کاربر شناسایی و تفسیر کنند.

ساختار نوع (MIME types (IANA media types

انواع MIME مرورگرها را قادر می سازد تا پرونده های فایلی را که از طریق وب سرور توسط HTTP ارسال شده است، تشخیص دهند. در نتیجه مرورگر قادر به انتخاب یک روش نمایش مناسب است. انواع متداول MIME به عنوان مثال متن / html برای فایلهای html یا تصویر / jpeg برای فایلهای jpeg است. همچنین انواع MIME به روشی خاص ساخته می شوند، حاوی یک نوع و زیرگروه هستند. از یک برش (/) برای جدا کردن نوع از زیر تیپ استفاده می شود.

اداره اعداد اختصاص داده شده به اینترنت (IANA) مسئولیت کلیه انواع رسمی MIME را بر عهده دارد و شما می توانید جدید ترین و کاملترین لیست را در صفحه انواع رسانه آنها پیدا کنید.

ساختار نوع (MIME types (IANA media types

همانطور که در بالا ذکر شد، ساده ترین نوع MIME شامل یک نوع و یک زیر گروه است. این هر رشته است که وقتی با یک برش (/) بین آنها بهم وصل شد، نوع MIME را تشکیل می دهد. هیچ فضای سفید در نوع MIME مجاز نیست. نوع، نمایانگر دسته بندی کلی است که در آن نوع داده قرار می گیرد، مانند فیلم یا متن. زیرگروه نوع دقیقی از داده های مشخص شده از نوع MIME را مشخص می کند. به عنوان مثال، برای متن از نوع MIME، زیرگروه ممکن است فایلهای ساده (متن ساده)، html (کد منبع HTML) یا تقویم (برای iCalendar / .ics) باشد.

برای ارائه جزئیات بیشتر می توان یک پارامتر اختیاری اضافه کرد:

به عنوان مثال، برای هر نوع MIME که نوع اصلی آن متن است، می توان از پارامتر charset اختیاری برای مشخص کردن مجموعه کاراکتری که برای کاراکترهای داده استفاده می شود، استفاده کرد. اگر هیچ کارتری مشخص نشده باشد، پیش فرض (ASCII (US-ASCII است مگر اینکه از تنظیمات نماینده کاربر خارج شود. برای مشخص کردن یک متن متنی UTF-8، از متن / ساده از نوع MIME استفاده می شود ؛ charset = UTF-8 استفاده می شود. انواع MIME غیر حساس هستند اما به طور سنتی با حروف کوچک نوشته می شوند، به استثنای مقادیر پارامتر، که پرونده آنها ممکن است معنای خاصی نداشته باشد.

 انواع (MIME types (IANA media types

انواع (MIME types (IANA media types

MIME (برنامه های افزودنی چند نامه اینترنتی با هدف چند منظوره) گسترش پروتکل اصلی پست الکترونیکی اینترنتی است که انواع مختلف داده ها را در اینترنت مبادله می کند: متن، صدا، فیلم، تصاویر، برنامه های کاربردی و موارد دیگر. در سال 1991، پروتکل تمدید شد تا مشتری ها و سرورهای اینترنتی بتوانند انواع مختلفی از داده ها را تشخیص دهند و از آن استفاده کنند و انواع پرونده های جدید به عنوان انواع فایل پروتکل اینترنتی پشتیبانی شده به پروتکل “نامه” اضافه شدند.

سرورها هدر MIME را در ابتدای انتقال هر وب قرار می دهند. مشتریان از این هدر برای انتخاب یک نمایشگر مناسب یا “پخش کننده” برای نوع داده های نشان داده شده توسط هدر استفاده می کنند. برخی از این پخش کننده ها به طور معمول یک مرورگر در مشتری ایجاد می شوند (به عنوان مثال، همه مرورگرها با دستگاه های پخش کننده تصویر GIF و JPEG و همچنین امکان مدیریت پرونده های HTML وجود دارند)؛ ممکن است سایر نیز، بارگیری شوند.

دو کلاس از نوع وجود دارد: گسسته و چند بخشی. انواع گسسته انواعی هستند که نمایانگر یک فایل یا رسانه متوسط، مانند یک متن یا پرونده موسیقی یا یک فیلم واحد هستند. یک نوع چند تایی یا چند بخشی، سندی است که شامل چندین مؤلفه است که هر یک از آنها دارای نوع MIME خاص خود است، یا یک نوع چند بخش ممکن است چندین پرونده را که در یک معامله ارسال می شوند، جمع کند. به عنوان مثال، در هنگام اتصال چندین فایل به یک ایمیل، از انواع MIME چند منظوره استفاده می شود.

انواع MIME، که گاه به آن نوع رسانه های اینترنتی یا نوع محتوا نیز گفته می شود، نوع رسانه محتوا را که از طریق ایمیل موجود است یا توسط سرورهای وب یا برنامه های وب ارائه می شود، توصیف می کند و برای کمک به راهنمایی یک مرورگر وب جهت پردازش و نمایش درست محتوا کمک می کند.

نمونه هایی از انواع MIME عبارتند از:

  1. text / html، برای صفحات وب عادی
  2. text/plain، برای متن ساده
  3. application/octet-stream، به معنی “بارگیری این پرونده”.
  4. application/x-java-applet، برای اپلت های Java.
  5. application/pdf، برای اسناد Adobe® PDF.

به طور پیش فرض، بسیاری از سرورهای وب پیکربندی شده اند تا نوع MIME متن، ساده یا برنامه، جریان اکتت را برای انواع محتوای ناشناخته گزارش دهند. از آنجا که انواع جدید محتوا تولید یا به سرورهای وب اضافه شده است، سرپرستان وب ممکن است نتوانند انواع جدید MIME را به پیکربندی سرور وب خود اضافه کنند. این منبع اصلی مشکلات برای کاربران مرورگرهای مبتنی بر Gecko است که انواع MIME را مطابق گزارش سرورها و برنامه های وب استفاده می کنند.

(MIME types (IANA media types

پیشینه فنی (MIME types (IANA media types

MIME در حال حاضر در RFCs 2045 ،2046 ،2047 ،2048 و 2049 تعریف شده است. مقادیر ثبت شده برای انواع MIME در IANA / انواع MIME Media موجود است. مشخصات HTTP مجموعه ای از (MIME types (IANA media types ها را تعریف می کند که برای توصیف انواع رسانه های استفاده شده در وب استفاده می شود.

امیدوارم با مطالعه مقاله، معرفی (MIME types (IANA media types، به طور کامل با آن آشنا شده باشید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا