SQL

نحوه ایجاد دیتابیس MySQL با phpMyAdmin

phpMyAdmin یک ابزار مدیریتی مبتنی بر وب می باشد که برای مدیریت سرورهای MySQL و دیتابیس ها استفاده می شود. این آموزش نحوه ایجاد یک دیتابیس و یک کاربر جدید، جهت دسترسی به پایگاه داده مورد نظر در MySQL Server، با استفاده از phpMyAdmin را نشان می دهد.

پیش نیازها

  • نیاز به یک کاربر root یا کاربر DBA جهت اتصال به سرور MySQL با داشتن حساب کاربری با اجازه ایجاد پایگاه داده جدید
  • نیاز به دسترسی به phpMyAdmin جهت مدیریت سرور MySQL

ابتدا نیاز است که از طریق مرورگر وب، به آدرس phpMyAdmin رفته و با استفاده از حساب کاربری root یا dba، وارد پنل phpMyAdmin شوید.

ورود به حساب برای ایجاد دیتابیس MySQL

حال از منوی اصلی، اقدام به انتخاب دیتابیس نمایید.

انتخاب دیتابیس

در فیلد ایجاد دیتابیس ، باید یک نام برای بانک اطلاعاتی وارد کرد. در صورت تمایل به استفاده از طرح بندی پیش فرض MySQL ، کادر کشویی collation را بدون تغییر رها کنید. در اخر بر روی Create کلیک می شود.

ایجاد دیتابیس MySQL

پایگاه داده ایجاد شده در سمت راست، در قسمت لیست دیتابیس های موجود، قابل مشاهده خواهد بود. جهت راه اندازی دسترسی کاربر جدید به این پایگاه داده، در منوی اصلی بر روی قسمت کاربران کلیک کنید.
جهت انجام این کار، تنها کافی است که بر روی گزینه Add User در قسمت لیست کاربران سرور موجود کلیک کنید.

اضافه کردن کاربر - دیتابیس

در قسمت عنوان اطلاعات ورود به سیستم، نیاز است که یک نام کاربری، کاربر محلی و یک گذرواژه وارد شود. به صورت اختیاری می توانید دکمه Generate را انتخاب نمایید تا یک رمز عبور تصادفی ایجاد شود.

اطلاعات ورود کاربر - دیتابیس

بخش مربوط به امتیازات GLOBAL کاربران، امتیازاتی می باشد که قرار است به کاربر مورد نظر اختصاص داده شود و بر روی کلیه بانک های اطلاعاتی روی سرور اعمال شود.

توصیه می شود که از مجوزها استفاده نکنید، مگر این که هدف شما از انجام کار روشن باشد.

تخصیص یک نام کاربری جداگانه جهت ورود به هر قسمت نرم افزار یا وب سایت که نیاز به دسترسی به یک پایگاه داده خاص داشته باشد، بسیار امن تر است. بنابراین توصیه می شود که این بخش، خالی رها شود و سپس بر روی دکمه Add User کلیک کنید.

امتیازات GLOBAL کاربران در دیتابیس

پس از ایجاد کاربر، می توان آن را در صفحه کاربران مشاهده کرد. جهت اختصاص دسترسی به یک پایگاه داده خاص، بر روی ویرایش امتیازات کلیک شود.

خلاصه اطلاعات کاربران - دیتابیس

قسمت تنظیمات Global Privileges را نیز بدون تغییر رها کنید. به بخش تحت عنوان حق امتیازات خاص پایگاه داده بروید. دیتابیسی را که کاربر حق دسترسی به آن را دارد انتخاب کنید و بر روی GO کلیک نمایید.

دیتابیس تخصیص حق امتیاز

در این قسمت، مجوزهای لازم جهت دسترسی کاربر به پایگاه داده مورد نظر را تخصیص دهید. مجوزهای زیر برای سازگاری با اکثر برنامه های کاربردی نرم افزاری مبتنی بر وب توصیه می شود.

Select, Insert, Update, Delete, Create, Alter, Index, Drop, Create Temporary Tables, Lock Tables

تخصیص حق امتیاز دیتابیس

بعد از انتخاب امتیازات مربوطه، بر روی GO کلیک کنید.

حال، در صورتی که بر روی گزینه ویرایش خصوصیات کاربران کلیک کنید، مشاهده خواهید کرد که امتیازات جدید برای بانک اطلاعاتی خاص برای کاربر تنظیم شده است.

حق امتیازات دیتابیس

بر روی گزینه Logout در گوشه بالا سمت چپ کلیک نمایید و این بار با کاربر جدید ایجاد شده، وارد شوید.

دیتابیس - خروج از پنل
دیتابیس - ورود با کاربر جدید
ورود با کاربر جدید

امیدوارم مقاله نحوه ایجاد دیتابیس MySQL با phpMyAdmin برایتان مفید باشد. موفق و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا