WordPressآموزش

بررسی موارد جدید در آپدیت وردپرس ورژن 5.8 (ویژگی ها و تصاویر)

نسخه بتای وردپرس 5.8 با تاریخ انتشار پیش بینی شده 29 تیر 1400 عرضه می شود. این دومین نسخه مهم سال خواهد بود و دارای بسیاری از ویژگی ها و پیشرفت های جدید است. ما توسعه را از نزدیک دنبال کرده و ویژگی های جدید را در سایت های آزمایشی خود امتحان کرده ایم. در این مقاله، ما ویژگی ها و عکس های صفحه نمایش آنچه در آپدیت وردپرس 5.8 می آید را به شما نشان خواهیم داد.

معرفی ویرایشگر الگو

وردپرس 5.8 با ویرایشگر الگوی جدید ارسال می شود. این یک گام به سمت ایجاد یک ابزار ویرایش کامل سایت با استفاده از ویرایشگر بلوک است، به این معنی که می توانید انتظار داشته باشید با نسخه های بعدی بهتر شود. ویرایشگر الگو به شما امکان می دهد الگو هایی را برای وب سایت وردپرس خود ایجاد و ذخیره کنید و بعداً برای هر پست یا صفحه ای از آن ها استفاده کنید.

معرفی ویرایشگر الگو

تغییر به ویرایشگر الگو به شما امکان می دهد بلوک های ویرایش سایت را اضافه کنید. تعدادی بلوک ضروری در دسترس است از جمله:

 • لوگوی سایت
 • تگ لاین (شعار) سایت
 • عنوان سایت
 • عنوان پست
 • محتوای پست
 • تاریخ پست
 • متن پست
 • پست تصویر ویژه
 • دسته بندی های پست
 • برچسب های پست
 • ورود / خروج
 • لیست صفحه
کار با ویرایشگر الگو

این ویژگی اختیاری است، توسعه دهندگان قالب و کاربران می توانند به راحتی آن را غیرفعال کنند. ویرایشگر الگو هنوز به تم وردپرس شما متکی است و استایل های آن را به ارث می برد. برای یک رویکرد انعطاف پذیرتر، می توانید SeedProd را امتحان کنید که به شما امکان می دهد لندینگ پیج هایی سفارشی بدون توجه به تم وردپرس ایجاد کنید.

بلوک ها به عنوان ابزارک ها (Widgets)

گام بزرگ دیگر برای تجربه ویرایشگر سایت کامل، بلوک های جدید به عنوان رابط ویجت ها است. کاربران با استفاده از Customizer یا با مراجعه به صفحه Appearance»Widgets می توانند به تجربه جدید ویجت دسترسی پیدا کنند.

بلوک ها به عنوان ابزارک ها (Widgets)

بلوک ها به عنوان ابزارک، انعطاف پذیری ویرایشگر بلوک را در ابزارک های نوار کناری وردپرس شما بیشتر می کند. بدون نصب هیچ افزونه ای می توانید از رنگ ها، فاصله، تایپوگرافی و سایر ابزار های طراحی استفاده کنید. حتی یک بلوک ابزارک وجود دارد که به شما امکان می دهد از ابزارک های کلاسیکی استفاده کنید که هنوز به عنوان بلوک در دسترس نیستند.

بلوک ها به عنوان ابزارک ها (Widgets)

هنوز آماده انجام این حرکت نیستید؟ نگران نباشید، می توانید با استفاده از افزونه Classic Widgets این ویژگی جدید را خاموش کنید. به سادگی افزونه را نصب و فعال کنید و این افزونه ویژگی جدید Widget Blocks را غیرفعال می کند.

تصاویر WebP در وردپرس

WebP یک قالب فایل جدید برای تصاویر مورد استفاده در وب است. با استفاده از قالب تصویر WebP، تصاویر شما بدون از دست دادن کیفیت، 25-34٪ اندازه فایل از PNG و JPEG کوچکتر خواهند بود. در حال حاضر، وردپرس از تصاویر WebP پشتیبانی نمی کند و کاربران هنگام تلاش برای بارگذاری تصویر WebP خطایی مشاهده می کنند.

تصاویر WebP در وردپرس

با وردپرس 5.8 قادر خواهید بود تصاویر WebP را بدون استفاده از هیچ افزونه ای در وب سایت وردپرس خود بارگذاری کنید. با این حال، یک نقطه ضعف این است که اگر کاربر در یک مرورگر پشتیبانی نشده باشد، به طور خودکار تصویر را با JPEG یا PNG جایگزین نمی کند. اگر اکثر کاربران شما از یک مرورگر پشتیبانی نشده استفاده می کنند، باز هم ممکن است بخواهید از یک افزونه فشرده سازی تصویر استفاده کنید.

بهبود های ویرایشگر در وردپرس 5.8

صفحه ویرایشگر بلوک جایی است که کاربران بیشتر وقت خود را برای ایجاد محتوا می گذرانند. هر نسخه وردپرس با پیشرفت های بسیاری، رفع اشکال و ویژگی های جدید برای بهبود تجربه ویرایش همراه است. در زیر برخی از ویرایشگر های بهبود یافته در وردپرس 5.8 آمده است. به راحتی بلوک والد را در بلوک های تو در تو انتخاب کنید.

بلوک های تو در تو مانند ستون ها و گروه ها به شما امکان می دهند بلوک ها را به راحتی گروه بندی کنید. با این حال، گاهی اوقات انتخاب بلوک والد در داخل یک بلوک تو در تو دشوار می شود. وردپرس 5.8 اکنون یک دکمه بلوک والد همیشه قابل مشاهده را در نوار ابزار نشان می دهد.

پیدا کردن آسان بلوک والد

نمای لیست بهبود یافته

وردپرس 5.8 با یک صفحه نمایش لیست بهبود یافته ارائه می شود. این لیست کامل بلوک های موجود در پست یا صفحه شما را نشان می دهد. این امر باعث می شود تا کاربران بتوانند به یک بلوک خاص در طرح های پیچیده تر منتقل شوند. به عنوان مثال، اگر چندین پاراگراف در یک ستون خاص دارید، می توانید با استفاده از پنل لیست آن را راحت تر پیدا کنید.

نمای لیست بهبود یافته

ابزار انتخاب بهبود یافته با دسته های بلوک

در این آپدیت ابزار انتخاب بلوک ها بهتر و با یک دسته برای حرکت آسان آن ها به بالا و پایین ظاهر می شوند.

ابزار انتخاب بهبود یافته با دسته های بلوک

در وردپرس 5.8، هنگامی که ماوس خود را در اطراف بلوک های مختلف حرکت می دهید، متوجه برجسته سازی بهتر بلوک نیز می شوید.

فیلتر های جدید Duotone برای تصاویر و بلوک های رسانه ای

یکی دیگر از ویژگی های مهیج آینده در WordPress 5.8 فیلتر های Duotone است. شما قادر خواهید بود از این فیلتر ها روی بلوک رسانه خود مانند تصاویر، گالری ها و تصاویر کاور استفاده کنید.

فیلتر های جدید Duotone برای تصاویر و بلوک های رسانه ای

این ویژگی با چند preset ارائه می شود و شما می توانید با انتخاب رنگ هایی که می خواهید اعمال کنید، preset خود را نیز ایجاد کنید.

preset ها در وردپرس 5.8

تم های وردپرس همچنین می توانند ویژگی های از پیش تعیین شده خود را برای مطابقت با طرح های رنگی تم نغییر دهند.

پیشنهاد های تمپلیت در Add Block Panel

با استفاده از پانل افزودن بلوک، اگر یک بلوک را جستجو می کنید، ویرایشگر الگو هایی را نیز پیشنهاد می دهد که می توانید فوراً اضافه کنید. برخی از الگو های جدید موجود است و کار های اولیه برای ادغام با فهرست الگو های WordPress.org انجام شده است.

پیشنهاد های تمپلت در Add Block Panel

بهبود بلوک های موجود

چندین پیشرفت در بلوک های موجود وجود دارد. به عنوان مثال، گزینه های رنگ بیشتری برای انتخاب متن، پس زمینه و رنگ لینک وجود دارد.

بهبود بلوک های موجود

گزینه جدیدی برای تنظیم پر کردن میان ستون ها وجود دارد.

گزینه جدید برای تنظیم پر کردن میان ستون ها

شما همچنین می توانید پس زمینه گرادینت را برای بلوک جدول انتخاب کنید.

پس زمینه گرادینت برای بلوک جدول

تغییرات کوچکتر

وردپرس 5.8 تغییرات زیادی را برای توسعه دهندگان ایجاد می کند تا آن ها به راحتی قالب ها، پلاگین ها و پروژه های خود را ادیت کنند و از آن ها استفاده کنند. در زیر برخی از این موارد تغییرات کوچک دیگر ذکر شده است. همچنین وردپرس پشتیبانی از اینترنت اکسپلورر را تا پایان امسال پایان می دهد. وردپرس 5.8 بیشتر تغییرات لازم برای آن را ادغام کرده است.

 • فیلتر های آگاه از زمینه برای استفاده از API ویرایشگر بلوک در چندین صفحه مدیر وردپرس. (#52920)
 • پیام ایمیل حالت بازیابی وردپرس اکنون فقط هنگام ارسال ایمیل نشان داده می شود. (#52560)

امیدواریم که این مقاله نگاهی اجمالی به آنچه در وردپرس 5.8 قرار دارد ارائه داده باشد. به ما بگویید چه ویژگی هایی برای شما جالب است و چه چیزی را می خواهید در نسخه بعدی وردپرس مشاهده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا