NetworkSecurityآموزش

پروکسی چرخشی (Rotating Proxy) چیست؟ چگونه کار می کند و امنیت آن چقدر است؟

Rotating Proxy یا پروکسی چرخشی توسط تلگرام ارائه شد تا کاربران با استفاده از پروکسی تلگرام ارتباطی پایدار تر و ایمن تر داشته باشند. اکنون پروکسی های چرخشی با استفاده از مکانیزم تغییر پراکسی مداوم، باعث می شوند تا حتی در صورت مسدود شدن آی پی پراکسی، همچنان ارتباط کاربران برقرار باشد و به صورت خودکار، سرور خدمات دهنده آن ها به یک سرور دیگر با یک آی پی جدید، تغییر کند. با استفاده از این تکنولوژی، دیگر نیاز نیست کاربران به دنبال آی پی های باز باشند و خود پراکسی Rotating این عمل را به صورت اتوماتیک انجام می دهد.

پروکسی چرخشی چیست؟

پروکسی چرخشی

پروکسی چرخشی یک پراکسی سرور است که هر بار که اتصال جدیدی به سرور پراکسی برقرار می کنید، به طور خودکار از میان میلیون ها پروکسی یک ادرس IP جدید انتخاب می کند. با استفاده از این رویکرد، نیازی به ساخت و نگهداری زیرساخت پروکسی چرخشی خود ندارید. در عوض، شما فقط می توانید درخواست های خود را به سرور پروکسی ارسال کنید و با هر درخواست از یک پروکسی متفاوت استفاده کنید. تکنیک پروکسی چرخشی را می توان با پروکسی های Datacenter و Residential پیاده سازی کرد.

چرا باید از پروکسی چرخشی برای اسکراپینگ وب استفاده کنید؟

یک مجموعه اولیه از پراکسی ها ممکن است برای مدتی کار کند، اما دلایل زیادی وجود دارد که بخواهید از یک پروکسی چرخشی برای اسکراپینگ وب استفاده کنید:

1. امکان ارسال درخواست در بین هزاران IP

بزرگترین مزیت استفاده از پراکسی چرخشی در مقایسه با پراکسی‌ های جداگانه این است که به شما امکان می‌ دهد درخواست‌ های خود را به راحتی در بین میلیون‌ ها پروکسی ارسال کنید. به طور معمول، ارائه‌ دهنده پروکسی چرخشی، یک پورت پراکسی یا API را به شما می‌ دهد تا همه درخواست‌ های خود را به آن ارسال کنید و سپس لایه مدیریت پروکسی‌ اش، درخواست‌ های شما را در میان مجموعه پراکسی‌ های خود مسیریابی می‌ کند. بنابراین لازم نیست نگران ساخت و پیکربندی منطق پروکسی چرخشی باشید.

2. امکان اتصال از طریق چندین مکان جغرافیایی به طور همزمان

برخی از خدمات پروکسی چرخشی به شما امکان می دهند اتصالات پراکسی خود را در تعدادی رشته تقسیم کنید. به هر رشته می توان آدرس های IP را از یک منطقه یا چند منطقه خاص اختصاص داد. بنابراین می توانید به طور همزمان از چندین منبع به محتوای مبتنی بر مکان دسترسی داشته باشید.

به عنوان مثال، اگر از یک سرویس پروکسی برای scraping کفش ورزشی استفاده می کنید، پروکسی چرخشی به شما امکان می دهد به فروشگاه های آنلاین در کشور های مختلف متصل شوید. برای مثال می‌ توانید نتایج کفش‌ های ورزشی را در ایالات متحده و اتحادیه اروپا به‌ طور همزمان scraping کنید.

پراکسی های چرخشی ارزش استفاده را دارند؟

ساده ترین راه برای استفاده از پراکسی چرخشی ثبت نام در یک سرویس پراکسی چرخشی مانند ScraperAPI است. اکثر این سرویس ها بسته های پراکسی چرخشی را ارائه می دهند که این عملکرد را به صورت خودکار پیاده سازی می کنند. همچنین معمولاً تعدادی ویژگی مفید دیگر مانند رشته های اتصال جغرافیایی، رندر JS و غیره را در این سرویس ها دریافت می کنید.

برای ادغام، آن ها به شما یک پورت پروکسی ویا API برای ارسال درخواست‌ هایتان می‌ دهند و سپس بقیه را مدیریت می‌ کنند. اما اگر نمی خواهید از پروکسی های چرخشی استفاده کنید می توانید مسیر دستی را بروید و لیست پراکسی دیتاسنتر خود را بسازید. فقط توجه داشته باشید که IP های موجود در پراکسی های دیتاسنتر کوتاه مدت هستند و به احتمال زیاد باید مرتباً لیست خود را با IP های جدید به روز کنید.

آیا استفاده از پروکسی ها خطرناک است؟

استفاده از پروکسی به خودی خود خطرناک نیست، اما چیزی که خطرناک است این است که چه کسی از پروکسی استفاده می کند. برخی از افراد از پروکسی ها به عنوان راهی برای جاسوسی، هک و سرقت اطلاعات شما یا برای آلوده کردن دستگاه شما به بد افزار استفاده می کنند، بنابراین مهم است که از پروکسی های ارائه دهندگان پراکسی استفاده کنید و هرگز از لیست های پراکسی رایگان استفاده نکنید زیرا آنها بیشترین خطر را دارند.

منبع: scraperapi.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا