CMSSecurityWordPressآموزش

افزایش امنیت وب سایت های ورد پرسی

این روزها اغلب افراد و یا بیشتر شرکت های تولید و طراحی وب سایت اغلب از وردپرس و غالب های آن برای طراحی ها استفاده می کنند. امنیت وب سایت های ورد پرسی یکی از مسائلی است که همواره این شرکت ها با آن در ارتباط هستند و نمی شود آن را نادیده گرفت. ما در این مقاله به شما کمک می کنیم تا بتوانید امنیت سایت های وردپرسی خود را تامین کنید.

از طرفی این موضوع را هم در نظر بگیرید که امنیت یک چیز نسبی است و نمی توان گفت که یک سایت امنیت کامل دارد. یک سایت می تواند از طریق موارد دیگر هم مورد حمله قرار بگیرد که می توان به هاست و سرور اشاره کرد. اگر از هاستی استفاده کنید که امنیت بالایی داشته باشد، حداقل خیالتان از بابت سرور و هاست تقریبا راحت است.

هنگامی که سایت شما مورد هک قرار می گیرد تمام اطلاعات وب سایت شما در دسترس هکر می باشد و می تواند با کدهای مختلفی که در وب سایت شما ایجاد می کند، اطلاعات شما را گرفته و به طور کلی در سایت شما اختلال ایجاد کند. پس اگر هنوز تازه کار هستید و در ابتدای کار با وردپرس هستید، بهتر است راه های جلوگیری از نفوذ و هک وب سایت های وردپرسی را نیز یاد بگیرید.

راه های تامین امنیت وب سایت های وردپرسی

وردپرس خود را بروز رسانی کنید

یکی از مهم ترین نکته هایی که باید برای امنیت وب سایت های ورد پرسی رعایت کنید این است که آن را به روز کنید و قالب ها و افزونه های خود را آپدیت کنید. وردپرس با داشتن پشتیبانی قوی همواره به دنبال رفع مشکلات این سیستم مدیریت محتوا است و هربار آپدیت های جدیدی را برای کاربران خود قرار می دهد و این مشکلات را رفع می کند.

امنیت سایت وردپرسی
امنیت سایت وردپرسی

البته این روزها به دلیل تحریم ها و مسائل دیگری که وجود دارد امکان آپدیت از نسخه اصلی وجود ندارد و برخی از وب سایت ها با قرار دادن فایل هایی برای آپدیت، به سیستم شما نفوذ کرده و امنیت شما را با مشکل رو به رو می کنند. بیشتر هک ها از این طریق انجام می شود که شما باید دقت کنید که از وب سایت های اصلی آپدیت خود را انجام دهید.

بک آپ گیری از وب سایت های خود

با توجه به مشکلاتی که به آنها اشاره کردیم بهتر است در صورت خراب شدن وب سایت خود یک نسخه داشته باشید و بتوانید در برابر خطرهایی که وب سایت شما را تهدید می کند، همیشه نسخه ای برای بازگرداندن وب سایت خود داشته باشید. به عنوان مثال بعد از اینکه وب سایت شما مورد هک قرار گرفت یکی از خوشایند ترین راه ها استفاده از بک آپ برای مطمئن شدن از سالم بودن فایل ها می باشد.

افزایش امنیت فایل wp-config.php

در هر سایت چند فایل مهم وجود دارد که یکی از این فایل ها wp-config.php می باشد که اطلاعات دیتا بیس در این فایل قرارد دارد. شما باید برای حفاظت از وب سایت خود از هر ترفندی استفاده کنید تا این بخش از اطلاعات را سالم نگه دارید.

امنیت سایت وردپرسی
امنیت سایت وردپرسی

htaccess.

یکی دیگر از بخش های مهم در هر سایت این بخش است که با استفاده از آن می توان کارهای مختلفی روی وب سایت انجام داد. شما می توانید با استفاده از دستوراتی که در این فایل می نویسید، بخشی از امنیت وب سایت خود را تامین کنید.

افزایش امنیت wp-admin

این سایت کارهای مربوط به مدیریت پیشخوان وردپرس را برعهده دارد که شما باید این بخش را هم در نظر داشته باشید. به عنوان مثال با رمز گذاری بر روی این پوشه می توانید از هک کردن این پوش جلوگیری کنید.

استفاده از رمزهای مطمئن

برخی از افراد از رمزهای بسیار آسان برای ورود به سایت ها یا موارد دیگر استفاده می کنند تا همیشه این رمز را به یاد داشته باشند، اما توجه به این نکته نیز بسیار اهمیت دارد که از رمزهایی استفاده کنید که سست نیستند و به راحتی توسط هکرها هک نمی شوند.

امنیت سایت وردپرسی
امنیت سایت وردپرسی

سطح دسترسی کاربران

این نکته هم حائز اهمیت است که به هر فرد، بسته به فعالیتی که در وب سایت انجام می دهد دسترسی بدهیم. و دلیلی ندارد که بخواهیم به همه افراد و کارمندان شرکت خود دسترسی مدیر کل بدهیم.

صفحه ورود خود را ایمن تر کنید!

با استفاده از روش های مختلف می توانید صفحه ورود خود را ایمن کنید به عنوان مثال با استفاده از سوال های امنیتی می توانید بخشی از امنیت وب سایت خود را تامین کنید.

محدودیت تعداد دفعات ورود

شما می توانید با محدود کردن تعداد دفعات ورود به وب سایت بخشی ازامنیت سایت خود را تامین کنید، به این صورت که اگر بیشتر از تعداد دفعات محدودی رمز را اشتباه زدیم تا مدت مشخصی حتی برای رمز و کاربری درست هم نتواند وارد سایت شود.

استفاده از کپچا در وردپرس

یکی از مهم ترین مسایل و روش های امنیت وب سایت های ورپرسی خود بهتر است از کپچا استفاده کنید. لازم نیست افراد حتما به سایت وارد شوند، یعنی درخواست های مکرر به سایت می دهد. و سی پی یو شما را در گیر می کند و باعث می شد سایت شما از دسترس خارج شود.

مخفی کردن نام کاربری

در اغلب قالب های وردپرسی وقتی روی نام نویسنده کلیک می کنیم به صفحه نویسنده منتقل می شود که درست همان چیزی است که در آدرس نمایش داده می شود. بنابراین با غیر فعال کردن این بخش یا با استفاده از روش های موجود، آدرس صفحه نویسنده را براساس آی دی نویسنده تعیین کنیم تا نام کاربری نویسنده ها مشخص نشود.

تغییر پیشوند جداول در پایگاه داده

هنگام نصب وردپرس، از -WP به عنوان پیشوند جداول در پایگاه داده وردپرس استفاده می شود. درواقع با اضافه کردن حروف دیگر یا کارهایی از این قبیل می توانید امنیت سایت خود را بالا ببرید. در صورتی که همان -WP باشد امنیت وب سایت شما از دیتا بیس کاهش پیدا می کند.

استفاده از افزونه های ورد پرس برای امنیت

وردپرس برای امنیت وب سایت هایی که با آن طراحی شده است افزونه هایی در نظر گرفته است که برای نمخونه می توان به افزونه های wordfence و iThemes اشاره کرد.

در نهایت ما به شما راه های مختلف برای امنیت وب سایت ورد پرسی را بیان کردیم. و شما می توانید با استفاده از این روش ها امنیت سایت خود را تضمین کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا