SeoWeb Design

AMP سایت چیست؟ راهنمای کامل صفحات سریع تلفن همراه

بهینه سازی وب سایت ها برای تلفن همراه یک اصل مهم است. این کار برای هر دو طرف (کسب و کار و مصرف کننده) سودمند است. استفاده از تلفن همراه در سراسر جهان از استفاده از کامپیوتر ها و لپ تاپ ها پیشی گرفته است. حتی کشور هایی مانند هند، مکزیک و اندونزی بیش از 4 برابر بیشتر از تلفن های همراه هوشمند نسبت به دسکتاپ استفاده می کنند. بنابراین منطقی ترین کار بهینه کردن صفحات سایت خود برای کاربران موبایل است که این کار با استفاده از AMP صورت می گیرد.

AMP چیست؟

گوگل پروژه منبع باز Accelerated Mobile Pages (صفحات موبایلی پرشتاب) را راه اندازی کرد تا اطمینان حاصل شود که صفحات وب تلفن همراه با سرعتی مطلوب کار می کنند. AMP یک راه حل برای افزایش سرعت بارگذاری وب سایت ها در گوشی های موبایل است.

نسخه AMP با همکاری هزاران توسعه دهنده، ناشر، وب سایت، شرکت های توزیع و شرکت های فناوری ساخته شده است. بیش از 1.5 میلیارد صفحه AMP تا به امروز ایجاد شده است و بیش از 100 ابزار تحلیلی برجسته، فناوری تبلیغات و CMS از قالب AMP پشتیبانی می کنند.

مزایای ایجاد صفحات سایت با فرمت AMP برای تلفن همراه:

  1. عملکرد و سرعت بالاتر: صفحات سایت ایجاد شده در پروژه منبع باز AMP تقریباً خیلی سریع بارگذاری می شوند، AMP به کاربران تجربه ای روان و جذاب را در تلفن های همراه و دسکتاپ می دهد.
  2. انعطاف پذیری: به کمک AMP مشاغل این فرصت را دارند که ضمن ارائه و بهبود KPI ها تصمیم بگیرند که چگونه محتوای خود را ارائه دهند و از چه فناوری هایی استفاده کنند.

احتمالاً قبلاً روی وبسایتی با فرمت AMP کلیک کرده اید، اما متوجه آن نشده اید. تنها چیزی که ممکن است به آن توجه کرده باشید این بود که چگونه بلافاصله بعد از کلیک روی صفحه، سایت باز می شود. صفحات وب سایت ساخته شده توسط AMP دارای یک نشانگر صاعقه در نتیجه جستجو هستند.

کاربران وقتی روی دستگاه های تلفن همراه خود هستند، انتظارات خاصی دارند. آن ها می خواهند که وقتی روی یک سایت کلیک می کنند سایت با سرعت بارگزاری شود و عملکردی خوب و ظاهری زیبا داشته باشد. برای اطمینان از برآوردن انتظارات مخاطبان مورد نظر فرمت AMP بهترین گزینه برای سایت شماست.

AMP چگونه کار می کند؟

گوگل، فریم ورک منبع باز Accelerated Mobile Pages (AMP) را در فوریه 2016 راه اندازی کرد. این چارچوب به دلیل نیاز به ایجاد تجربیات بهینه و یکپارچه کاربران به جای تجربه های موبایل تند و کندی که کاربران روزانه با آن سر و کار دارند، ایجاد شد.

گوگل پروژه AMP را برای ایجاد چارچوبی آغاز کرد که مسیر دقیق ایجاد تجربه بهینه نسخه تلفن همراه وب سایت را ارائه می دهد. پروژه منبع باز AMP به خوبی مستند شده است، به راحتی قابل اجرا و اعتبارسنجی است و در مورد اولویت کاربر در طراحی صفحه وب نظر می دهد.

از زمان راه اندازی آن تقریباً دو سال پیش، 25 میلیون دامنه بیش از 4 میلیارد صفحه AMP منتشر کرده اند. از آنجا که با راه اندازی آن نه تنها تعداد صفحات AMP افزایش یافته است، بلکه سرعت آن ها نیز افزایش یافته است، زمان متوسطی که یک صفحه AMP برای بارگیری از جستجوی گوگل طول می کشد اکنون کمتر از نیم ثانیه است.

AMP منجر به افزایش 10 درصدی ترافیک وب سایت با 2 برابر افزایش زمان صرف شده در صفحه می شود. وب سایت های تجارت الکترونیکی که از AMP استفاده می کنند در مقایسه با صفحاتی که AMP ندارند، افزایش 20 درصدی فروش و تبدیل را تجربه می کنند.

اجزای اصلی AMP

صفحات AMP با سه جزء اصلی زیر ساخته می شوند:

AMP HTML

AMP HTML در اصل همان HTML است فقط با برخی محدودیت ها برای عملکرد قابل اعتماد. ساده ترین فایل HTML AMP به این شکل است:

صفحه html فرمت amp سایت

اکثر تگ ها در AMP HTML تگ های معمولی HTML هستند، با این حال برخی از تگ های HTML با تگ های مخصوص AMP جایگزین می شوند. این تگ های سفارشی، اجزای AMP HTML نامیده می شوند و پیاده سازی الگو های تگ معمولی را آسان می سازند. صفحات AMP توسط موتور های جستجو و سایر پلتفرم ها توسط تگ HTML کشف می شوند. شما می توانید یک نسخه غیر AMP و یک نسخه AMP صفحه خود یا فقط یک نسخه AMP را انتخاب کنید.

AMP JavaScript (JS)

کتابخانه جاوا اسکریپت AMP رندر سریع صفحات HTML AMP را تضمین می کند. کتابخانه JS همه بهترین عملکرد های AMP مانند CSS درون خطی و راه اندازی فونت را پیاده سازی می کند، این امر بارگذاری منابع را مدیریت می کند و برچسب های HTML سفارشی را در اختیار شما قرار می دهد تا از ارائه سریع صفحه اطمینان حاصل کنید.

AMP JS همه چیز را از منابع خارجی ناهمگام می کند، به طوری که هیچ چیز در صفحه نمی تواند رندرینگ هیچ عنصر دیگری را بلاک کند. JS همچنین از سایر تکنیک های عملکردی مانند سندباکس همه iframe ها، پیش محاسبه لی اوت هر عنصر صفحه قبل از بارگذاری منابع و غیر فعال کردن سلکتور های کند CSS استفاده می کند.

حافظه نهان AMP

علامت نسخه amp سایت

Google AMP Cache برای ارائه صفحات HTML ذخیره شده AMP استفاده می شود. کش AMP شبکه تحویل محتوا مبتنی بر پروکسی است که برای تحویل کلیه اسناد AMP معتبر استفاده می شود. Cache صفحات HTML AMP را می گیرد، آن ها را ذخیره می کند و عملکرد صفحه را به طور خودکار بهبود می بخشد.

برای حفظ حداکثر کارایی AMP Cache، سند، فایل های JS و همه تصاویر از همان مبدا که از HTTP 2.0 استفاده می کند بارگذاری می شود. AMP Cache دارای یک سیستم تأیید اعتبار داخلی است که تأیید می کند که صفحه تضمین شده است تا کار کند و به نیرو های خارجی که می توانند سرعت صفحه را کند کنند دسترسی نمی دهد. سیستم اعتبارسنجی آن بر اساس یک سری ادعا ها عمل می کند که تأیید می کند که نشانه های صفحه با مشخصات AMP HTML مطابقت دارد.

یک نسخه اضافی از سیستم اعتبار سنجی در کنار هر صفحه AMP موجود است. این نسخه می تواند خطا های اعتبارسنجی را مستقیماً در کنسول مرورگر هنگام ارائه صفحه وارد کند و شما را قادر می سازد تغییرات پیچیده ای در کد خود مشاهده کنید که می تواند بر عملکرد و تجربه کاربری تأثیر بگذارد. این سه جزء اصلی AMP به صورت هماهنگ کار می کنند تا صفحات به سرعت بارگیری شوند.

آیا باید AMP را برای سایت خود انتخاب کنید؟

انتخاب فرمت amp برای سایت

در حالی که کش AMP سرعت بهبود یافته ای را ارائه می دهد و احتمالاً نتایج جستجوی گوگل از آن استقبال می کند، استفاده از AMP برای وب سایت شما دارای چند نکته است که حائز اهمیت است.

برای شروع AMP فقط در صورتی کار می کند که کاربران بر خلاف نسخه معمولی بر روی نسخه AMP یک صفحه وب کلیک کنند. مطالعات نشان داده است که کتابخانه AMP می تواند تعداد درخواست سرور برای دریافت سند را تا 77 درصد کاهش دهد، اما اگر نسخه AMP به درستی اجرا نشود، همیشه هم بدرد نمیخورد.

ردیابی داده ها از صفحات AMP از طریق Analytics ،Ads یا حتی DoubleClick هنوز محدود است، اگرچه تجزیه و تحلیل این امر در حال افزایش است. بیشتر از همه پیاده سازی AMP به معنای قربانی کردن بسیاری از عناصر UX صفحه وب شما است. AMP HTML کارآیی را بر خلاقیت اولویت می دهد. اما به طور ملموس تر، نه تنها ارائه برخی از تصاویر در سایت خود را از دست می دهید، بلکه صفحات AMP فقط به ارائه یک برچسب تبلیغاتی در هر صفحه اجازه می دهند. همچنین پیاده سازی این کد قبل از افزونه وردپرس بسیار دشوار بود.

با وجود همه شور و شوق هایی که پروژه AMP در زمان راه اندازی آن ایجاد کرد، روند پیشرفت آن نسبتاً کند بود و کاربران حتی نمی توانستند تشخیص دهند که محتوای AMP در دستگاه تلفن همراه چیست. بنابراین آیا باید AMP را در وب سایت خود پیاده سازی کنید؟ نه لزوما.

اما مزایای ملموسی وجود دارد. من فکر می کنم AMP برای ناشران بسیار مفید است و نقش مهمی در جستجوی موبایل در پیش خواهد داشت، اما مگر اینکه دسترسی آسان به پیاده سازی AMP با وردپرس داشته باشید، ممکن است مشکلی نداشته باشید فقط از صفحات پویا که به دلیل طراحی رسپانسیو استفاده می شوند، استفاده کنید.

منابع: instapage.com و searchengineland.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا