Server

CDN چیست و چه کاربردی دارد؟

شبکه های تحویل محتوا (CDN) از سرورهای جانشین مستقر در مراکز مختلف داده در مناطق مختلف جهان استفاده می کنند. این سرورها، محتوای وب سایت ها (تصاویر، فیلم ها، جاوا اسکریپت و …) را میزبانی می کنند و با میزبانی از آنها در مکان هایی که به کاربر نهایی نزدیک هستند، فاصله ای که اطلاعات لازم است طی کنند را کاهش می دهند.

به عبارت دیگر می توان گفت محتوا همیشه از دیتاسنتر هایی که از لحاظ جغرافیایی به کاربر نزدیک تر هستند توزیع می شوند. همین باعث شده تا CDN ها به یک ابزار غیر قابل تعویض تبدیل شود که ساختار تکنولوژیکی را بهبود می بخشد و از تجارت شما حمایت می کند.

کاربرد CDN
کاربرد CDN

CDN ها زمان بارگذاری صفحه شما را کاهش می دهند، امنیت شبکه، قابلیت کنترل ترافیک و دسترسی به وب سایت شما را تضمین می کنند. با این حال، آنها عملکرد بهتری در یک بخش از جهان و احتمالاً مسدود شدن از طرف دیگر دارند. برخی شامل یک ویژگی هستند، اما برخی ویژگی های دیگر را ندارند. هر ارائه دهنده دارای نقاط دسترسی (PoPs) در مناطق مختلف است. کیفیت تجربه کاربری به نزدیکی آنها با آن نقاط دسترسی ها بستگی دارد، بنابراین مهم است که شما نزدیکترین ارائه دهنده را برای مشتری انتخاب کنید. استفاده از تعادل بار در زمان واقعی بین چندین CDN به جای یکی از آن ها، یک راه حل برتر در مقایسه با mono-CDN محسوب می شود. همچنین تقریباً می توان گفت یک فرصت ناب را برای ریزش ابر شما ایجاد می کند به معنای اینکه هیچ قطعی برق و هیچ خرابی وجود ندارد. استفاده از این مورد، کلیدی برای رهبری کردن یک شرکت موفق محسوب می شود.

یک مسئله مهم دیگر وجود دارد و آن این است که شما باید از تحویل سریع محتوا و سرعت سایت اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت در یک بازار اشباع متوقف می شوید. اجرای یک استراتژی CDN چیزی است که به ویژه برای سایت هایی که ترافیک زیادی در مقیاس جهانی دارند، کاربردی است. شرکت های پخش ویدئو و سیستم عامل های اجتماعی تقریباً بدون استثنا به بیش از یک CDN نیاز دارند تا از دسترسی 100٪ به محتوای دیجیتالی خود اطمینان حاصل کنند.

طبق تحقیقات اخیر، بازار CDN تا سال 2019 به 21.6 میلیارد دلار خواهد رسید و از سال 2014 بازار CDN 3.71 میلیارد دلار بوده است. این بدان معناست که نیاز به تحویل سریع مطالب به طور چشمگیری در حال رشد است و خواه آن محتوا به شکل تصویر، ویدیو، صوتی یا پرونده داده دیگری ایجاد شود، باید به همه نقاط قاره و در هر زمان و به همان سرعت به مردم برسد. ممکن است برخی شرکت ها نسبت به تقاضاهایی که از طریق موبایل مطرح می شوند، بیشتر پاسخگو باشند.

تحویل سریع با CDN
تحویل سریع با CDN

با سازماندهی چندین ارائه دهنده CDN، می توانید معیارهای دقیقی را تنظیم کنید.همچنین اطمینان داشته باشید که مشتری شما همیشه محتوای مورد نظر خود را پیدا می کند. 

با این وجود مواردی وجود دارد که این مدیریت فقط می تواند بر پیچیدگی بیفزاید، در این صورت شما باید از یک CDN به تنهایی استفاده کنید. این مورد برای مشاغلی که در مناطق خاصی پدیدار می شوند و هنوز به طور مساوی در سراسر جهان توزیع نشده است توصیه می شود. همچنین، اگر تازه شروع به توسعه مخاطب کرده اید و آمادگی سرمایه گذاری در CDN ها و نرم افزارهای اضافی را ندارید. اگر شما یک پلتفرم تجارت الکترونیک هستید و نه یک شرکت پخش فیلم یا یک بستر اجتماعی هستید، یک CDN کافی است. بدون نیاز به پرداخت هزینه های کلان، می توانید با یک CDN کار خود را انجام دهید.

استراتژی انتخاب CDN
استراتژی انتخاب CDN

اگر شما از سراسر جهان ترافیک دارید، باید یک استراتژی بر پایه استفاده از چند CDN را انتخاب کنید. اگر مخاطبان عظیم جهانی دارید، احتمال کمی وجود دارد که با تنها یک CDN بتوانید از آن پشتیبانی کنید. اگر یک شرکت پخش ویدیو هستید، داشتن چند CDN تقریباً یک تعهد محسوب می شود. همچنین اگر بیشتر از میزان ارائه دهنده فعلی نیاز داشته باشید، از یک ارائه دهنده CDN اضافی نیز می خواهید که بار اضافی را کنترل کند. توصیه می شود که یک تحلیل جامع از عملکرد وب سایت خود داشته باشید اگر می خواهید بهترین تصمیم را در این زمینه بگیرید.

انتخاب استراتژی به نوع و حجم مطالبی که ارائه می دهید، بستگی دارد. اگر قصد ظهور در بازارهای جدید را داشته باشید یعنی سایر بازارهایی که ارائه دهنده فعلی شما آن را پوشش نمی دهد، استفاده از چند CDN بسیار مفید است. از بهترین توصیه ها برای پیشی گرفتن از رقبا این است که بتوانید به سرعت محتوایی که می خواهند را به آن ها ارائه دهید.

مزیت بسیار خوب داشتن چندین ارائه دهنده CDN این است که تجارت شما می تواند بدون داشتن نگرانی از نقاط ضعف، از قدرت آنها سود ببرد. چالش غیرقابل انکار این استراتژی این است که همگام سازی پیکربندی بین چندین CDN به دانش، سرمایه گذاری و زمان توسعه اضافی نیاز دارد.

از آنجا که ارائه دهندگان CDN در پرداختن به مکان هایی با مخاطبان خاص و برای انواع محتوا و انواع دستگاه ها تخصص دارند، بازار به طور فزاینده ای پیچیده شده است. ارائه دهندگان CDN همچنین با توجه به انواع مختلف ترافیک و ویژگی ها، عملکرد متفاوتی را ارائه می دهند. هیچکدام از بسترهای نرم افزاری نمی توانند بهترین عملکرد را در همه جا و در همه زمان ها برای همه نوع ترافیک ارائه دهند. در نتیجه، بسیاری از ارائه دهندگان محتوا به سمت یک رویکرد ترکیبی نسبت به خدمات ارائه محتوا حرکت می کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا