LinuxOSآموزش

CentOS چیست؟ چه کاربرد هایی دارد؟

CentOS مخفف Community Enterprise Operating System یکی از بهترین توزیع های لینوکس است که توسط Gregory Kurtzer کلید خورد و یک سیستم عامل متن باز رایگان و کلاس بندی شده را فراهم می کند که از نظر عملکردی با Red Hat Enterprise Linux (RHEL) که منبع قوی آن می باشد نیز سازگار است. RHEL یک سیستم عامل سازمانی است اما دارای اشتراک پولی است. توسعه دهندگان CentOS از کد منبع RHEL استفاده می کنند و محصولی بسیار مشابه آن را ایجاد می کنند. پشتیبانی فنی برای این امر فقط از طریق پورتال های انجمن و وب سایت آن ها ارائه می شود.

توزیع لینوکس مجموعه ای از نرم افزار های توزیع شده با هسته لینوکس است. غالباً توزیع های لینوکس حاوی ابزار GNU هستند. بنابراین برخی توزیع ها را توزیع های GNU / Linux می نامند. از این نظر CentOS و RHEL توزیع های گنو / لینوکس هستند.

همانطور که گفته شد توسعه دهندگان CentOS از کد منبع Red Hat برای ایجاد محصول نهایی بسیار مشابه RHEL استفاده می کنند. برند و لوگو Red Hat تغییر کرد، زیرا Red Hat اجازه توزیع مجدد را نداد. ‘yum’ مدیر مجموعه CentOS است. هر چیزی که روی آن اجرا شود، مطمئناٌ روی سیستم عامل RHEL نیز اجرا می شود. موضوعات و تصاویر مربوط به CentOS یکی از برترین موضوعات مربوط به سیستم عامل ها در Cloud Amazon و Azure Cloud است.

معماری

توزیع CentOS از معماری مشابه سایر توزیع های لینوکس پیروی می کند و همچنین از معماری x86-64 پشتیبانی می کند به این معنی که از هر دو ماشین 32 بیتی و 64 بیتی پشتیبانی می کند، معماری CentOS شامل:

 • پایین ترین لایه معماری در واقع همان سخت افزار یا دستگاه های فیزیکی مانند رایانه، حافظه و دستگاه های شبکه است.
 • لایه بعدی هسته CentOS قرار دارد که مولفه اصلی سیستم عامل است و مستقیماً با سخت افزار ارتباط برقرار می کند.
 • در بالای لایه هسته، پوسته ای قرار دارد که به عنوان رابط بین کاربر و هسته عمل می کند.
 • بالاتر از همه این لایه ها، لایه اپلیکیشن است که با پوسته و هسته برای انجام برخی از کار های تعریف شده توسط کاربر تعامل دارد. لایه اپلیکیشن شامل مرورگر های وب، ویرایشگر متن، مدیریت فایل ها، مدیا پلیر و غیره است.

کار کردن با CentOS

در اینجا مجموعه ای از دستورات وجود دارد که به شما کمک می کند تا با این توزیع لینوکس کار کنید.

 • ls: این دستور مطالب directory را فهرست می کند.
 • cd: این دستور برای تغییر directory یا جابجایی از پوشه فعلی به پوشه دیگر استفاده می شود.
 • mv: این دستور move است. در واقع کمک می کند تا یک فایل از یک پوشه به مکان دیگری منتقل شود و یا همچنین نام یک فایل تغییر یابد.
 • man: این دستوری برای راهنمایی شما در مورد هر دستوری است که در سیستم عامل استفاده می شود.
 • mkdir: این دستور برای ایجاد دایرکتوری های جدید (و همچنین زیر شاخه ها) استفاده می شود.
 • rmdir: این دستور برای حذف دایرکتوری است. با افزودن rf– به طور بازگشتی پرونده ها و پوشه های موجود در دایرکتوری ذکر شده، حذف می شوند.
 • touch: این دستور یک فایل خالی ایجاد می کند. مانند دستور make file فراخوانی می شود.
 • rm: همانطور که rmdir دایرکتوری ها را حذف می کند، rm نیز فایل ها را حذف می کند.
 • locate: این دستور به شما کمک می کند تا یک فایل را در کل فضای ذخیره سازی پیدا کنید.
 • clear: این دستور برای پاک کردن صفحه ترمینال است.
 • sudo yum update: با این دستور همه پکیج های نصب شده به روز می شوند.
 • <sudo yum install <package name: این دستور پکیج مورد نظر شما را آپدیت می کند.

می توان مجموعه ای از دستورات را در صف کار هایی که در یک پرونده با پسوند .sh انجام می شود، نوشت و با اجرای فایل .sh (که به آن ‘اسکریپت پوسته’ می گویند) و با دستور sh <filename>.sh همه آن ها را یک باره اجرا کرد. همچنین می توان دستورات خود را در این اسکریپت نویسی پوسته تعریف و ایجاد کرد و از آن ها برای اهداف مختلف استفاده کرد.

مزایای CentOS

مزایای استفاده از CentOS

در اینجا برخی از مزایای استفاده از آن ذکر شده است:

 • این توزیع سبک، قابل اعتماد و سریع است.
 • این برنامه رایگان و متن باز و از نوع سازمانی است.
 • همچنین همراه با آن نرم افزار سرور متن باز مانند Apache Web ،CUPS ،MySQL و غیره را دریافت خواهید کرد و ابزار های کنترل نسخه مانند git به صورت پیش فرض نصب می شوند.
 • دارای پشتیبانی عالی همراه با قسمتی برای گزارش مستقیم باگ ها به bugs.centos.org
 • آخرین نسخه CentOS همچنین شامل Hypervisor و فناوری مجازی سازی مانند Docker ،oVirt ،Xen و غیره است.
 • این توزیع سبک، قابل اعتماد و سریع است.
 • این برنامه رایگان و متن باز و از نوع سازمانی است.
 • همچنین همراه با آن نرم افزار سرور متن باز مانند Apache Web ،CUPS ،MySQL و غیره را دریافت خواهید کرد و ابزار های کنترل نسخه مانند git به صورت پیش فرض نصب می شوند.
 • دارای پشتیبانی عالی همراه با قسمتی برای گزارش مستقیم باگ ها به bugs.centos.org
 • آخرین نسخه CentOS همچنین شامل Hypervisor و فناوری مجازی سازی شبکه است.
 • تقریباً 95٪ از ویژگی هایی را دارد که لینوکس تجاری Red Hat Enterprise از آن برخوردار است و به صورت رایگان در دسترس است!
 • در مقایسه با سایر گزینه های متن باز و رایگان لینوکس، CentOS به دلیل پایداری و به روزرسانی های کمتر پکیج به طور گسترده ای (حتی نسبت به اوبونتو) ترجیح داده می شود.

دلایل مهم برای استفاده از CentOS 7

سال هاست CentOS در میان توزیع های لینوکس، ارجح در صنعت hosting بوده است و همچنین توسط Ubuntu Server به عنوان سیستم عامل اصلی مورد استفاده برای میزبانی وب، از توزیع اوبونتو پیشی گرفت. بیایید دلایل برتری این توزیع را بررسی کنیم:

1. امنیت

در دنیای امروز، امنیت اصلی ترین نگرانی است که به ذهن خطور می کند و CentOS دارای چندین ویژگی امنیتی داخلی است. یکی از راه هایی که CentOS در محافظت از شما در برابر حملات سایبری کمک می کند، استفاده از Linux-Enhanced Security (SELinux) است.

SELinux یک مکانیسم کنترل دسترسی است که می تواند قوانینی را در مورد پردازش ها و پرونده ها براساس سیاست هایی که شما تعریف می کنید، اعمال کند. یکی از ویژگی های بسیار مفیدش این است که آسیب پذیری های حملات privilege escalation را کاهش می دهد.

اگر فرآیندی به خطر بیفتد، مهاجم فقط به عملکرد های طبیعی فرآیند دسترسی دارد و فقط پرونده هایی که پردازش شده اند برای دسترسی به آن ها پیکربندی شده اند. از آنجا که CentOS از جعبه ایمنی بیشتری برخوردار است، به عنوان نقطه شروع ترجیح داده می شود. زیرا از ابتدا به تنظیمات اولیه کمتری نیاز است. CentOS به طور منظم پشتیبانی ها (یا به روزرسانی) را مستقیماً از RedHat جدا کرده است و به روزرسانی های شبانه را به سرعت از بین برده.

2. پشتیبانی گسترده

برای هر کسی که در صنعت تولید برنامه کاربردی را اجرا می کند، نکته ای که باید به خاطر بسپارید ثبات و پشتیبانی از سیستم عامل است. اگر پیش بینی شود که پشته برنامه شما 7 سال طول بکشد و سیستم عاملی که روی آن تعبیه شده است فقط برای 4 سال آینده به روزرسانی شود، پس از پایان عمر سیستم عامل با مشکلات امنیتی روبرو خواهید شد.

با استفاده از CentOS، نسخه های اصلی به مدت 10 سال پشتیبانی می شوند و در صورت لزوم، به روزرسانی های امنیتی را دریافت می کنند. CentOS 7 در 7 ژوئیه 2014 منتشر شد و تا 30 ژوئن 2024 پشتیبانی می شود. CentOS از یک نسخه بسیار پایدار (و اغلب کامل تر) از نرم افزار خود استفاده می کند و چون چرخه انتشار طولانی تر است، برنامه ها نیازی به آپدیت سریع ندارند.

صرفه جویی در وقت با استفاده از CentOS

این امر به توسعه دهندگان و شرکت های بزرگ امکان استفاده از آن مزیت را برای صرفه جویی در هزینه می دهد زیرا باعث کاهش هزینه های مربوط به زمان توسعه اضافی می شود. به روزرسانی های کمتر نیز به معنای صرف زمان کمتر برای بروزرسانی است. CentOS همچنین از همه اشکال سخت افزاری موجود در بازار پشتیبانی می کند، از جمله پشتیبانی از انواع سخت افزار های قدیمی.

این ویژگی به کاربران امکان می دهد هنگام در نظر گرفتن استفاده طولانی که شامل هزینه تعمیر و نگهداری سخت افزار می شود، هزینه کل مالکیت (TCO) کمتری را داشته باشند. به همین دلایل CentOS توسط شرکت های بزرگ تر و توسعه دهندگانی ترجیح داده می شود که به یک سیستم عامل مطمئن تر و کامل تر نیاز دارند که دارای چرخه انتشار طولانی تر باشد. به علاوه چون توزیع رایگان و متن باز لینوکس است، در آنجا نیازی به هزینه اضافی شما نیست.

3. مدیریت بسته

با افزودن مزایای پشتیبانی گسترده، اگر برنامه یا سایتی در دست تولید دارید، نمی خواهید آن را تغییر دهد یا در صورت نیاز به اجرای نسخه خاصی، بسته ها را به روز کنید، CentOS برای به روز نگه داشتن سیستم شما از مدیر بسته YUM (Yellowdog Updater Modified) استفاده می کند.

این باعث می شود سیستم عامل بسیار ماژولار باشد، شما می توانید به راحتی ویژگی هایی را که دوست دارید اضافه و حذف کنید. CentOS بسیار انعطاف پذیر است و توانایی پیکربندی برای انجام و جایگزینی تقریباً هر نوع کاری را دارد. طیف گسترده ای از نرم افزار هایی که دارد، به آن اجازه می دهد تا به عنوان یک سرور پایگاه داده، میل سرور، وب سرور، اپلیکیشن سرور، فایل سرور، سرور پروکسی FTP سرور عمل کند و این لیست همچنان ادامه دارد.

اگر شما نیاز به راه اندازی یک سیستم گسترده دارید که بتواند از عهده یک کار واحد یا طیف گسترده ای از قابلیت ها برآید، CentOS متناسب با این نیاز شما است. نسخه های مدرن CentOS همچنین می توانند از جدید ترین سیستم عامل های کانتینر سازی، مجازی سازی و خدمات میکرو مانند Docker و Kubernetes استفاده کنند.

از آنجا که این فناوری ها پشتیبانی خود را مستقیماً از پلتفرم OpenHhift RedHat گرفته اند، استفاده از این سرویس های مرحله بندی شده و مستقر باعث می شود مدیریت ذاتی برنامه هایی که روی آن سیستم عامل ها اجرا می شوند، بسیار راحت تر باشد.

4. مستندات غنی

از آنجا که CentOS یک پلتفرم پر کاربرد در سراسر دنیای میزبانی وب است، به صورت استانداردی برای این صنعت درآمده است. یکی دیگر از مزایای استفاده گسترده از آن، میزان اطلاعات و اسناد موجود برای آن است. جامعه وسیعی از توسعه دهندگان و کاربران وجود دارد که به طور مرتب ارزش کلی آن را به عنوان سیستم عاملی که اکثریت آن را ترجیح می دهند، افزایش می دهند، دانش خود را به اشتراک می گذارند و شما را در سایر مسائل راهنمایی می کنند. راه های مختلفی برای آموزش وجود دارد که شامل انجمن ها و سایت هایی است که راهنمایی در مورد تنظیم و پیکربندی درست CentOS دارند.

5. پشتیبانی پنل مدیریت

پشتیبانی های CentOS

سرانجام CentOS می تواند از چندین پلتفرم مدیریتی از جمله cPanel ،InterWorx ،WebMin، DirectAdmin ،Spacewalk ،CWP، Plesk ،ISPConfig ،Virtualmin ،Vesta CP و چندین پلتفرم دیگر پشتیبانی کند. این پنل های مدیریتی باعث می شود که بتوانید به راحتی چندین سایت را بر روی سرور خود میزبانی کنید و همچنین مدیریت کلیه فرایند های اصلی و رویه های سرور را به راحتی انجام دهید.

می توانید ایمیل، وب سایت، دسترسی FTP و بسیاری از توابع دیگر را با استفاده از رابط وب آسان برای کاربران در سرور خود تنظیم کنید. این پنل ها امکان مدیریت کامل کلیه وظایف پیچیده مرتبط با مدیریت سرور را تنها با چند کلیک فراهم می کنند. با ویژگی هایی مانند مدیریت بک آپ گیری، نصب نرم افزار (به عنوان مثال وردپرس، دروپال، جوملا و غیره) DNS، بک آپ گیری، شبکه، پایگاه داده و ویژگی های امنیتی اضافی مانند فایروال CSF، محافظت از brute force و اسکن ویروس که این ها تمام ویژگی هایی که می توان ذکر کرد، نیستند.

منابع: liquidweb.com و educba.com

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا