Security

Cross-Site Scriptting یا XSS ، رایج ترین نوع حمله وردپرس

در دنیای مدرن، حملات مبتنی بر اینترنت متداول و فراوان است. این به هیچ وجه چیز خوبی نیست. انواع مختلفی از حملات وجود دارد که می تواند به وضعیت مالی افراد آسیب برساند یا داده های حساس آنها را در معرض خطر سرقت قرار دهد. یکی از این نوع حمله ها Cross-Site Scriptting یا به سادگی XSS نامیده می شود. علی رغم اینکه یکی از متداول ترین اشکال حمله است، همچنان مثل راز پنهان مانده است. ما قصد داریم به آنچه مربوط به آن است نگاهی بیندازیم، بنابراین با مطالعه این مطلب شما به خوبی از آنچه ممکن است رخ دهد آگاه خواهید شد.

XSS

Cross-Site Scriptting یا XSS چیست؟

Cross-Site Scriptting حمله ای است که در کد نویسی یک وب سایت صورت می گیرد. با استفاده از یک کد خاص در آسیب پذیری Cross-Site Scriptting، یک مهاجم می تواند اسکریپت های کد نویسی مخرب را به یک سایت یا برنامه وب معرفی کند و عناصر خاصی از آن را تغییر دهد. اکثر اسکریپت های Cross-Site با استفاده از JavaScript انجام می شود، فقط به این دلیل که JavaScript یک بخش مهم از کدگذاری اساسی همه وب سایت ها است.

کاری که مهاجمان باید انجام دهند این است که افراد را هنگام استفاده از سایت به سمت مکانی که به اسکریپت مخرب آلوده شده است هدایت کنند، که معمولاً به آن payload نیز گفته می شود. هنگامی که صفحه در مرورگر قربانی بارگیری می شود، متوجه خواهید شد که این اسکریپت بدون هیچ گونه دانش و نشانه ای اجرا خواهد شد. این بدان معنی است که تقریباً شما نمی دانید که مهاجم در چه زمانی و در حین انجام کدام مرحله از اقدامات، عملیات تخریب را انجام می دهد و چگونه مبلغ را سرقت می کند.

Cross-Site Scriptting یا XSS چگونه عمل می کند؟

موارد مختلفی وجود دارد که می توانند از طریق برنامه نویسی Cross-Site انجام دهند، همه آن اقدامات می تواند برای یک فرد یا سازمان بسیار مضر باشد. اگر کد به طور صحیح اجرا شده و اسکریپت مخرب با موفقیت اضافه شود، متوجه می شوید که بسیاری از اطلاعات خصوصی دیگر ایمن نیست. اول از همه، هکرها می توانند به کوکی های شما دسترسی پیدا کنند، این کوکی ها شامل مواردی است که شما موافقت می کنید هنگام استفاده از سایت ها، در آن ها ذخیره کنید. این شامل کوکی های session است، که می تواند باعث شود مهاجم کل session را تصاحب کند و آنچه را که می بینید دستکاری کند.

برنامه نویسی Cross-Site

با وارد کردن یک اسکریپت مخرب به سیستم، شخص می تواند اطلاعات حساس شما را بدست آورد و سپس آن را از وب سایتی که در آن مستقر هستید دور کنند و آن را به سایتی که خوشان کنترل می کنند، ارسال کنند و بدین ترتیب آن اطلاعات را بدست آورند. به طور کلی، برنامه نویسی Cross-Site یکی از متداولترین انواع حمله در وردپرس و حتی برای هر سایت در اینترنت است. حتی امکان دارد اگر غول های اینترنتی بزرگی مانند Google نیز افراد و برنامه هایی برای پیدا کردن اسکریپت های خارجی و سپس نابود کردن آنها نداشته باشند، در معرض خطر آلودگی قرار گیرند.

برنامه نویسی Cross-Site یا XSS یکی از رایج ترین روش هایی است که مهاجمان می توانند یک وب سایت دستکاری کرده و از اطلاعات شخصی افراد استفاده کنند. اگر تاکنون پول خود را از دست داده اید یا اطلاعاتی بدون رضایت شما استفاده شده است، لازم است به این نکات توجه کرده و احتمال وجود این نوع تخریب را بررسی کنید.

چگونه با XSS در وردپرس مقابله کنیم؟

هرگونه ورودی غیر معتبر کاربر، بدون رمزگذاری صحیح HTML ممکن است منجر به تزریق XSS شود. هنگام نوشتن افزونه برای وردپرس ، باید اطمینان حاصل کنید که امنیت ورودی کاربر به خوبی تامین شده است. توابع داخلی مانند sanitize_text_field و esc_attr وجود دارد که می توانند استفاده شوند.

update_option( 'my_option', sanitize_text_field( 'user_input_goes_here' ) ); // Cleaning the user input
echo esc_attr( get_option( 'my_option ') ); // Escaping for HTML attributes and preventing XSS

برای افزایش امنیت صفحه ورود به وردپرس توصیه های زیادی وجود دارد که با مراجعه به مقاله لینک داده شده می توانید از آن ها استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا