Hostingمفاهیم پایه

Downtime چیست؟ چگونه از وقوع آن جلوگیری کنیم؟

هنگامی که یک کسب و کار آنلاین اداره می کنید، صرف نظر از اینکه چه ساعتی از روز باشد، هر ثانیه آن مهم است. اما چه اتفاقی می افتد اگر وب سایت شما خراب شود؟ شما شروع به از دست دادن پول می کنید. در این مقاله Downtime وب سایت را بررسی خواهیم کرد. اینکه Downtime چیست، چگونه رخ می دهد و اینکه چگونه می توانید مطمئن شوید که برای سایت شما اتفاق نمی افتد، موضوعات مورد بحث در این مقاله است.

Downtime اصطلاحی است که به دوره زمانی که یک سیستم (یا چندین سیستم) از نظر عملکرد برای استفاده در دسترس نیست، می گویند. همچنین به عنوان “مدت زمان قطع” نیز شناخته می شود و برای مدت زمان مشخصی ادامه دارد و دسترسی به سیستم را برای شما مختل می کند. در نهایت می تواند بر عملکرد کسب و کار شما تأثیر بگذارد.

Downtime می تواند به طور غیر منتظره ای رخ دهد یا می تواند برنامه ریزی شود. نوع غیر منتظره معمولاً زمانی اتفاق می افتد که سیستم کاری را که برای آن برنامه ریزی نشده، نمی تواند انجام دهد، در حالی که داون تایم برنامه ریزی شده معمولاً تلاشی برنامه ریزی شده برای نگهداری است.

داون تایم برنامه ریزی نشده مسئله مهمی است و معمولاً در مورد سرور های crash شده و شبکه هایی که با قطع شدن شبکه یا / و خرابی های ارتباطات وسیع روبرو هستند، استفاده می شود.

Downtime ناخواسته و برنامه ریزی نشده که مشاغل و سایت های بزرگ آن را تجربه کرده اند، تأثیر مهمی بر کاربران سیستم های مرتبط دارد. این مورد برای مشاغل، سایت ها و صنایعی که به ارائه خدمات شبانه روزی متکی هستند، بیشتر رخ می دهد.

چه کسانی تحت تأثیر Downtime هستند؟

شرکت های تحت تاثیر داون تایم
 • سایت های خبری
 • سایت های تجارت الکترونیک
 • پورتال های آنلاین بازی ویدیویی
 • سازمان هایی که در حال پردازش معاملات آنلاین هستند
 • شرکت های هواپیمایی و هوانوردی
 • انرژی هسته ای و زیر ساخت های مرتبط با آن
 • انفورماتیک پزشکی
 • شبکه های مخابراتی و پایگاه مشتری آن ها
 • بانک و امور مالی
 • کاربران ISP

تأثیرات Downtime

موارد زیر تنها تعدادی از تأثیرات منفی است که داون تایم وب سایت برای هر کمپین بازاریابی دیجیتال می تواند داشته باشد:

 • کاهش رتبه بندی موتور جستجو
 • ممکن است یک تجربه کاربر منفی به صورت کلی ایجاد کند
 • به طور بالقوه می تواند اعتبار و شهرت نام تجاری را خدشه دار کند
 • از دست دادن درآمد و فرصت های بالقوه مشتری

به طور معمول وب سایت بستر اصلی است که در آن یک شرکت می تواند با مشتریان و مخاطبان خود ارتباط برقرار کند. هر ثانیه ای که وب سایت، عملکردی نداشته باشد، آن شرکت چندین فرصت از دست داده و در نهایت سود از دست رفته زیادی خواهد داشت.

4 نمونه از Downtime های اخیر

با توجه به موارد بالا، بیایید به برخی از وقایع معروف Downtime که وب سایت های بزرگ در سال های اخیر تجربه کرده اند، نگاهی بیندازیم. در طول این مدت ما شاهد برند های مشهور بین المللی بودیم که با دلخوری تلاش می کردند سایت های خود را از Downtime بازگردانند.

1. United Airlines

شرکت هواپیمایی یونایتد ایر لاین

در 22 ژانویه 2017 شرکت هواپیمایی یونایتد مجبور شد تمام پرواز های داخلی خود را به دلیل Downtime شدیدی که کمی بیش از دو ساعت طول کشید، زمینی کند. به عنوان سومین ایرلاین بزرگ در ایالات متحده، هواپیمایی یونایتد با انبوهی از دست دادن درآمد و نا رضایتی مشتری همراه با از دست دادن مشتری های اساسی که جلب رضایت آن ها سال ها به طول انجامیده بود، روبرو شد. این مطلب فقط نشان می دهد که چگونه خرابی سیستم می تواند فاجعه ای باشد و عواقب گسترده ای را به همراه دارد.

2. Facebook

افراد زیادی انتظار ندارند که سایت فیس بوک هرگز از بین برود. با این حال فیس بوک سه ساعت طولانی که قبلاً بیش از دو روز هم ادامه داشت، خراب شد. نتیجه Downtime فیس بوک یک پایگاه بین المللی از کاربران بود که نمی توانستند وارد حساب های شخصی خود شوند. علاوه بر آن هنگامی که کاربران سعی در ورود به سیستم داشتند، اطلاعاتی به آن ها ارائه می شد که به نظر می رسد شخص دیگری قبلاً در حساب شخصی آن ها وارد شده است.

تشنج گسترده ای ایجاد شد. به هر حال فیس بوک میزبان صد ها میلیون کاربر پر شور و اشتیاق است که از این پلتفرم استفاده می کنند. اما با به کار بردن طیف وسیعی از روش های کنترل خسارت، فیس بوک با مراجعه به رسانه های اجتماعی، این مسئله را که در اسرع وقت به طور کامل بررسی خواهد شد و هیچ حساب کاربری هک نشده است، به مردم اطمینان داد.

3. Square

downtime مشهور Square تعداد زیادی از رستوران های سراسر ایالات متحده را مجبور کرد تا بیش از دو ساعت مشتری خود را رد کنند. کاربران توضیح می دادند که چگونه برنامه های غذا خوری آن ها از بین رفته و اعتمادشان به Square بلافاصله کاهش یافته است. کاربران با خشم واکنش نشان می دادند.

در طی دو ساعت توقف زمان کار، بسیاری از مشاغل مرتبط با غذا مانند سرو کننده های قهوه، کامیون های مواد غذایی و موارد دیگر نیز مجبور شدند مشتری ها را بدون سرویس دهی رها کنند و در نتیجه صد ها هزار دلار از دست بدهند.

صاحبان مشاغل به همان اندازه مشتریانی که از آن ها روگردانی شده بود، عصبانی بودند و از خراب شدن Square بسیار ناراضی بودند. نتیجه دراماتیک Downtime این شرکت، یک مشتری بود که خواستار جبران خسارت وقت و پول خود بود. در نتیجه علاوه بر مقابله با عواقب صاحبان مشاغل و عموم مردم، تقاضا های مشتری نیز بیشتر تحت تأثیر این مسئله قرار گرفت.

4. Delta

Delta در طی قطع شبکه ای که منجر به لغو بیش از 1800 پرواز و واکنش عمومی گسترده در سایت های خبری مختلف در سراسر کشور شد، از پای در آمد. بخش عظیمی از درآمد خود را در طول دوره سه روزه از دست داد که نمونه ای از معروف ترین موارد Downtime در تاریخ معاصر است.

چگونه می توان Downtime وب سایت را ردیابی کرد؟

ردیابی داون تایم وب سایت

هنگامی که تجهیزات شما دچار خرابی می شوند، ضروری است که آنچه در طول دوره خاموشی اتفاق می افتد را ردیابی کنیم. به زبان عادی وقتی فرآیند های حیاتی غیر عملیاتی می شوند، هیچ داده ای دریافت نمی کنید. علی رغم کمبود داده های دریافتی، نظارت بر داده ها در یک دوره خرابی می تواند اطلاعات مفید زیادی را برای برنامه های آینده تولید کند.

پیگیری داده های Downtime (و uptime) برای تولید این اطلاعات حیاتی می تواند به یکی از دو روش، خودکار یا دستی، حاصل شود. در حالی که ردیابی دستی داده ها یک گزینه معمول است، داده هایی که تولید می کنند اغلب نادرست هستند و استفاده از آن ها به روش معنی دار در آینده چالش برانگیز است.

ردیابی دستی همچنین امکان رونویسی نادرست و داده ها را برای تدوین دقیق دردسر ساز می کند. بنابراین چگونه می توانید اطمینان حاصل کنید که Downtime را به طور موثر دنبال می کنید؟

نکاتی درباره پیگیری داده های Downtime

1) موارد متوقف شده در Downtime عمده یا جزئی را جدا کنید

توقف های جزئی معمولاً دوره های Downtime است که بیش از پنج دقیقه نیست و نیازی به نگهداری ندارند. نمونه هایی از توقف های جزئی می تواند شامل مواردی مانند مشکلات مربوط به سنسور ها، گیر بکس یا تجهیزات نیاز به تنظیمات کوچک باشد. دوره های Downtime بیش از پنج دقیقه به عنوان توقف های اصلی طبقه بندی می شوند و معمولاً به عنوان تغییر یا از کار افتادگی مشاهده می شوند.

2) دلایل قسمت های مختلف Downtime را تعیین کنید

پس از وقوع دوره های داون تایم، منبع مشکل باید شناسایی و به طور مناسب برای حل مسئله در آینده تعیین شود. برخی از سیستم ها به طور خودکار کد های خطا را بررسی می کنند تا دلایل قسمت های مختلف داون تایم را تعیین کنند.

3) ویژگی های رویداد داون تایم را مشخص کنید

لیست بسیار خاصی از داده های دیگر وجود دارد که باید جمع آوری شود تا اطلاعات داون تایم، مفید واقع شود مانند:

 • منطقه فرآیند
 • خط تولید
 • شماره دستگاه
 • نام دستگاه
 • کد محصول
 • نام محصول
 • کد خطای دستگاه
 • مدت زمان رویداد (ها)
 • تاریخ تولید
 • زمان تولید
 • شماره شیفت

4) خدمات نظارت بر عملکرد وب سایت را از شرکت های پیشرو در نظر بگیرید

هر ثانیه از کار افتادن وب سایت به احتمال از دست دادن پول، مشتری و خدشه دار کردن چهره یک برند تجاری اضافه می کند. وب سایت هایی که مرتباً غیر قابل دسترسی هستند و بدتر از آن توانایی ارائه خدمات پولی به مشتریان را ندارند، موجب ضرر زدن به بسیاری از شرکت های آنلاین می شوند.

در نتیجه خدمات نظارت بر عملکرد وب سایت با محبوبیت زیادی روبرو شده است. بسیاری از آن ها خدمات مهمی مانند نظارت بر زمان، تجزیه و تحلیل root، یکپارچه سازی API و آزمایش تعامل مصنوعی را ارائه می دهند.

امروزه چهار سرویس پیشرو در عملکرد وب سایت وجود دارد که نسبت به بقیه بهتر است. این وب سایت های همه جانبه با ارائه طیف گسترده ای از خدمات به دارندگان وب سایت، درجه امنیت و آسایش بی نظیری را فراهم می کنند.

خدمات برتر نظارت بر وب سایت

 • Pingdom: توسط Solar Winds یکی از پرکار ترین سرویس های نظارت بر وب سایت ساخته شده است که امروزه در دسترس است. با قیمت هایی از 9.99 دلار تا 199.99 دلار، بسته های مختلفی برای انواع کاربران با بودجه گسترده ارائه می دهد.
 • Uptime Robot: شعار Uptime Robot این است: “Downtime اتفاق می افتد. از آن مطلع شوید. ” پیام فشرده و ساده آن بسیار مورد توجه مشتریانش قرار می گیرد که مهم ترین نگرانی آن ها این است که بدانند آیا قسمت های داون تایم در وب سایت های آن ها رخ می دهد یا نه.
 • Uptime Service: به عقیده بسیاری، شرکت نظارت بر وب سایت های دائمی، Uptime Service کاملا رایگان است، استفاده از آن آسان است و مزایای زیادی برای کاربر ارائه می دهد.
 • Monitis: مونیتیس که به ارائه مجموعه گسترده ای از ابزار های نظارت بر عملکرد وب سایت مشهور است، همچنان به عنوان یک بازیگر اصلی در این زمینه فعالیت می کند و بیش از 200000 نفر از کاربران را جمع آوری کرده است.

چگونه می توان از وب سایت خود در مقابل Downtime محافظت کرد؟

جلوگیری از Downtime

از کار افتادگی سایت می تواند تأثیرات مخربی بر مشاغل بگذارد، بنابراین داشتن نوعی حفاظت یا ایمنی در برابر داون تایم در صورت بروز اتفاق برای تجارت شما ضروری است. ترکیب CDN (content delivery network) با هاست پشتیبان و مدیریت DNS می تواند به محافظت از وب سایت شما در برابر Downtime طولانی مدت یا کوتاه مدت کمک کند.

 • CDN: این شبکه ضمن فراهم کردن ابزاری موثر برای محافظت از وب سایت در برابر هر گونه داون تایم کوتاه مدت، به طور موثری کلیه محتوای حافظه پنهان را از وب سایت ذخیره می کند و تحویل می دهد.
 • هاست پشتیبان: توصیه می شود یک حساب میزبانی ثانویه با یک شرکت ارائه دهنده سرویس های هاست مجزا و یک حساب دیگر که در سرور دیگری است راه اندازی کنید. اگر حساب اصلی یا سرور شما هر زمان Downtime را تجربه کند، این نسخه پشتیبان خیال شما را راحت می کند.
 • مدیریت DNS: سرویس هایی در دسترس هستند که می توانند به طور خودکار ترافیک وب سایت را به سرور ثانویه هدایت کنند تا از موارد خرابی جلوگیری شود.

سرویس های نظارت بر وب سایت مانند موارد ذکر شده در بالا نیز خدمات خوبی برای استفاده از آن ها هستند و در صورت خراب شدن وب سایت، بسیاری از آن ها می توانند با ایمیل یا پیامک به شما هشدار دهند.

جمع بندی

وب سایت یک شرکت بخشی جدایی ناپذیر از موفقیت مداوم آن است. از طریق بسیاری از موارد مدرن Downtime کاملاً روشن شده است که داون تایم موضوعی است که باید سریعاً به آن پرداخته شود تا از عواقب منفی از نظر درآمد، رضایت مشتری و وفاداری مشتری جلوگیری شود.

خوشبختانه مرورگر های اصلی موتور جستجو مانند گوگل به مشترک بودن Downtime و تأثیرات ناشی از آن پی برده اند و به دارندگان سایت راهی داده اند که حداقل از طریق مکانیسم crawler موتور، تخریب بالقوه رتبه بندی را کاهش دهند.

منبع: digital.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا