HostingSeoServer

nTLDs چیست و چه ارتباطی با سئو دارد؟ – انتخاب نام دامنه

nTLDs چیست؟ آیا چیزی تا به حال درباره آن شنیده اید؟

هنگامی که اینترنت برای اولین بار در سال 1991 در دسترس عموم قرار گرفت، هنگام انتخاب نام دامنه، جهان در دستان شما بود.

امروزه، تقریباً 30 سال بعد، بیش از 2 میلیارد وب سایت وجود دارد که یافتن نام دامنه .com که قبلاً گرفته نشده است، هر روز دشوارتر می شود.

حتی ممکن است داستان های ترسناکی از صاحبان مشاغل جدید با مارک تجاری خود و سرمایه گذاری در یک آرم شنیده باشید، اما بعداً فهمیدید نام دامنه آن ها قبلاً در وب سایت دیگری ثبت شده است.

در حالی که در ابتدا به نظر می رسد فراوانی نام دامنه مانعی برای تجارت شما باشد، خبرهای خوبی وجود دارد.

اینترنت همیشه برای جابجایی کاربران در حال پیشرفت است و یکی از هوشمندترین نوآوری ها nTLDs (دامنه های سطح بالا) است.

nTLDs چیست؟

برای درک اینکه TLD چیست، به شکستن آناتومی اولیه یک URL نیاز دارید. این یک نمای کلی است، با استفاده از https://www.momtazserver.com به عنوان مثال:

🟠 https: // – اولین قسمت URL پروتکل انتقال است. هنگام بازدید از وب سایت ها، مطمئن شوید که “s” ها را در URL مشاهده می کنید. این نشان دهنده امنیت سایت است.

🟠 www. – این پیشوند است. بعضی اوقات ممکن است چیزی مانند “ویدیو” یا “وبلاگ” مشاهده کنید و این بخشی از دامنه است که قبل از دامنه اصلی قرار دارد.

🟠 momtazserver – این دامنه اصلی است و باید از سایر دامنه های اصلی که دارای دامنه سطح بالا هستند، منحصر به فرد باشد.

🟠 .com – این دامنه سطح بالا است. متداولترین دامنه سطح بالا .com و به دنبال آن مواردی مانند .gov ، .edu ، .co و .net است.

گرچه .com رایج ترین دامنه سطح بالا است، اما تنها گزینه موجود نیست. اگر دامنه اصلی شما با دامنه سطح بالا .com در دسترس نیست، نگران نباشید. شما همیشه می توانید از نام دامنه اصلی خود استفاده کنید و دامنه جدید سطح بالا را انتخاب کنید.

سایر دامنه های عالی سطح بالا عبارتند از:

 • .store
 • .co
 • .site
 • .tech
 • .online
 • .biz
 • .inc
 • .me
 • .club
 • .design
 • .space

اینها همه دامنه های سطح بالا (nTLD) جدید هستند.

اگر شما کسی بودید که قبل از خرید نام دامنه خود، مارک تجاری شرکت خود را تهیه می کردید و مبلغی را برای یک آرم پرداخت می کردید، اگر از گزینه انتخاب دامنه سطح بالا اطلاع داشتید، نگرانی در مورد گرفتن آن ندارید. می توانید نام شرکت و مارک تجاری خود را حفظ کنید و به جای آن از nTLD توصیفی بیشتری استفاده کنید. مشکل حل شد.

همچنین خوب است بدانید که در حال حاضر بیش از 1200 nTLDs ثبت شده وجود دارد، که گزینه های جدیدی برای نام دامنه فراهم می کند.

برخی از سازمان های بزرگ و شناخته شده از نام شرکت خود به عنوان دامنه سطح بالا استفاده می کنند (به عنوان مثال .netflix یا .google). مردم اغلب از موقعیت جغرافیایی خود به عنوان دامنه سطح بالا استفاده می کنند (به عنوان مثال .ru برای روسیه یا .ca برای کانادا). افراد دیگر از یک توصیف کننده برای دامنه سطح بالا خود استفاده می کنند (به عنوان مثال .biz یا .inc).

بهتر است دامنه ای سطح بالا را انتخاب کنید که به کاربران کمک کند وب سایت شما را بهتر درک کنند.

نحوه ثبت نام دامنه و انتخاب TLD

اولین گامی که باید هنگام ایجاد مشاغل جدید با یک وب سایت بردارید، ثبت نام دامنه خود و انتخاب TLD مناسب است.

خبر خوب این است که بسیار آسان است که بفهمید کدام نام دامنه در دسترس است و کدام یک موجود نیست. نحوه ثبت نام دامنه در اینجا آمده است:

ابتدا به لینک ثبت نام دامنه بروید و نام دامنه مورد نظر خود را وارد کنید.

ثبت نام دامنه

اگر نسخه .com نام دامنه شما در دسترس نیست یا اگر به nTLD علاقه دارید، روی “کاوش TLD های موجود ما” کلیک کنید.
این پیوند صفحه را به صورت خودکار پیمایش می کند تا TLD های موجود را به شما نشان دهد.
TLD مناسب را انتخاب کنید، دامنه کامل خود و TLD را در جعبه جستجو وارد کنید. سپس ، روی “جستجو” کلیک کنید.
صفحه بعدی به شما نشان می دهد دامنه مربوطه شما در دسترس است یا خیر.

نام دامنه های موجود

اگر این نام دامنه قبلاً گرفته شده است، از اینجا می توانید نام دامنه خود را خریداری کنید یا یکی دیگر را جستجو کنید.

TLDs چگونه بر SEO تأثیر می گذارد؟

به عنوان یک بررسی سریع، SEO (بهینه سازی موتور جستجو) یک استراتژی بازاریابی است که شامل به کارگیری روش های خاصی در وب سایت شما است که به Google کمک می کند تا بفهمد وب سایت شما چیست، بنابراین Google می تواند آن را به طور مناسب در نتایج جستجو رتبه بندی کند.

Google فاکتورهای رتبه بندی سایت در حال پیشرفت است که الگوریتم آن برای تعیین نحوه رتبه بندی سایت شما در نتایج جستجو برای کلمات کلیدی خاص از آن ها استفاده می کند. عوامل رتبه بندی سایت شامل مواردی هستند که به دامنه شما، محتوای صفحه، ساختار سایت، بک لینک ها، تعامل کاربر و موارد دیگر مربوط می شوند.

برخی از فاکتورهای رتبه بندی برتر مربوط به نام دامنه شما به طور خاص عبارتند از:

 • کلمه کلیدی در نام دامنه شما (اگرچه این موضوع کمتر مورد توجه قرار می گیرد)
 • سن دامنه
 • طول ثبت دامنه
 • دامنه مطابقت دقیق
 • و بیشتر!

به گفته مهندس گوگل مت کاتس، گرچه عوامل مختلفی در چگونگی رتبه بندی محتوای شما توسط Google موثر هستند، اما TLD شما یکی از آن ها نیست. کاتس می گوید که گوگل از TLD های محبوب تر (به عنوان مثال .com یا .org) نسبت به TLD های دیگر (به عنوان مثال .inc یا .space) استقبال نمی کند.

از آنجایی که آنچه به عنوان nTLDs انتخاب می کنید فاکتور رتبه بندی نیست، به این معنی است که می توانید هر TLD مورد نظر خود را انتخاب کنید و برای رتبه بندی سایت شما مزیتی یا زیان آور نخواهد بود. به عبارت دیگر، اگر نام دامنه را تنظیم کرده باشید و نسخه .com در دسترس نباشد، لازم نیست از انتخاب همان نام دامنه اصلی با TLD متفاوت احساس اضطراب کنید.

با این حال، یک استثنا که ممکن است در TLD شما تغییر ایجاد کند این است که TLD مخصوص کشور را انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر .ir را به عنوان TLD خود انتخاب کنید، Google ممکن است از نظر جغرافیایی وب سایت شما را به ایران پیوند دهد و سایت شما را به جستجوگران مستقر در آنجا برگرداند. اگر در کشور خاصی قرار ندارید، TLD آن کشور را انتخاب نکنید.

نکاتی برای انتخاب دامنه سطح بالا

اگرچه آنچه برای nTLD خود انتخاب می کنید در نحوه رتبه بندی وب سایت شما توسط Google نقشی ندارد، اما استفاده از بهترین شیوه های TLD همچنان هوشمندانه است. در اینجا چند ایده برای کمک به شما در انتخاب یک TLD مناسب آورده شده است.

1. TLD مربوط به صنعت خود را انتخاب کنید

اگرچه ممکن است انتخاب .pizza به عنوان TLD عالی باشد، اما تا زمانی که پیتزا نمی فروشید، خیلی منطقی نیست. از آنجا که در انتخاب TLD گزینه های مختلفی دارید، یکی را انتخاب کنید که مربوط به صنعت شما باشد. به عنوان مثال، اگر شما یک فریلنسر هستید و وب سایت شما کاملاً مربوط به شماست .me TLD را در نظر بگیرید. به همین ترتیب، اگر شما یک شرکت نوپا هستید، .tech را به عنوان TLD خود در نظر بگیرید.

2. TLD را در دامنه اصلی دیگری انتخاب کنید

اگر همان روز برای یک آدرس Gmail ثبت نام کرده اید، احتمالاً نام و نام خانوادگی خود و به دنبال آن @ gmail.com را ایمن کرده اید. اگر اکنون سعی کنید برای یک حساب کاربری جدید ثبت نام کنید، احتمال این وجود دارد که باید خلاقیت به خرج دهید و در نهایت ممکن است از آدرس Gmail ضعیف خود ناامید شوید.

اگرچه ممکن است بتوانید با یک آدرس ایمیل خلاقانه کنار بیایید، اما در مورد نام دامنه خود نباید هیچ خطری انجام دهید.

چند دلیل برای این وجود دارد. اول، نام دامنه اصلی شما در سئو و نحوه جستجو افراد در اینترنت نقش دارد.

اگر momtazserver.com قبلاً گرفته شده بود، خرید momtazserver.co یا momtazserver.org نسبت به نسخه .com چیز دیگری منطقی تر بود.

همین مورد برای یک شرکت صدق می کند. اگر می خواهید افراد شرکت شما را از طریق جستجو پیدا کنند، نام شرکت خود را به عنوان دامنه اصلی خود انتخاب کنید و از nTLDs دیگری استفاده کنید، به جای اینکه سعی کنید نسخه .com را با نام دامنه اصلی bonkers ایمن کنید.

3. nTLDs های دیگر را با نام دامنه خود خریداری کنید

اگر شغل جدیدی را شروع می کنید، مخصوصاً اگر قصد دارید آن شغل را به سرعت مقیاس بندی کنید، خرید TLD های مرتبط با دامنه اصلی خود هوشمندانه است.

به عنوان مثال، اگر نام شرکت شما “Dr. Pepper ، ”و وب سایت شما drpepper.co است، همچنین به خریدdrpepper.space ، drpepper.me ،drpepper.info و موارد دیگر کمک می کند.

وقتی صاحب تمام دامنه های سطح بالا مرتبط هستید، می توانید همه آن ها را به دامنه اصلی خود در حساب میزبانی تان هدایت کنید. به این ترتیب، دیگر نگران نخواهید بود که شرکت هایی با نام های مشابه شما دارایی های ارزشمندتان در گوگل را تصاحب کنند یا جستجوگران به طور تصادفی در سایتی قرار بگیرند که متعلق به شما نیست.

4. یک کشور nTLDs را انتخاب کنید

اگر در کشور دیگری مستقر هستید، انتخاب یک کشور TLD هوشمندانه است. به عنوان مثال، جستجوگران در کانادا قبلاً عادت کرده اند که نام شرکت و سپس aca را تایپ کنند.

اگر مطمئناً می توانید نسخه .com نام شرکت خود را در صورت عدم استفاده (و باید) بخرید، خریدن TLD کشور مربوطه در مکانی که در آن قرار دارید نیز هوشمندانه است.

برای خرید نام دامنه و زیردامنه های مرتبط با آن ممتاز سرور راه حلی برگزیده است، علاوه بر خرید نام دامنه می توانید هاست موردنظر خود را خریداری کنید و از تخفیف بهره مند شوید.

منبع: hostgator

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا