Networkآموزش

تجهیزات شبکه چیست؟ آشنایی کامل و نحوه استفاده از آن ها!

در شبکه های کامپیوتری، وسایل و ابزار های مختلفی برای راه اندازی، نگهداری و تعمیر مورد نیاز است. تجهیزات شبکه دامنه گسترده ای از ابزار ها است که همه و همه برای داشتن یک شبکه موثر و فعال مورد نیاز است. در ادامه مفصلا با انواع تجهیزات شبکه آشنا خواهیم شد.

تجهیزات شبکه چیست؟

تجهیزات شبکه کامپیوتری همان طور که پیش تر هم گفتیم، شامل تمام ابزار های مورد نیاز برای ایجاد شبکه ها، نگهداری و تعمیرات آن ها می شود.
در شبکه های کامپیوتری، بعد از پیاده سازی ( با انواع همبندی در شبکه آشنا شوید )، تکنسین ها موظف به نگهداری از تجهیزات و در صورت وقوع اشکال، تعمیر آن هستند.
ممکن است با خود بگویید که دیگر چند کیس و مانیتور و کابل که نیاز به ابزارآلات خاصی ندارد!

اما اصلا این طور نیست. در پیاده سازی یک شبکه، قطعات و تجهیزات زیادی دخیل هستند که تدارک، نحوه نصب و استفاده صحیح از آن ها نیازمند تجربه و دانش است.

تجهیزات شبکه به دو دسته بزرگ، تجهیزات Passive و تجهیزات نوع Active دسته بندی می شوند. در هر کدام از این ها، ابزار های مختلف با کاربرد های متعددی وجود دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

آشنایی با تجهیزات شبکه، نوع Active

تجهیزات اکتیو یا فعال، تجهیزاتی هستند که برای استفاده از آن ها به اتصال جریان برق، نیاز مبرم خواهیم داشت.

در این دسته بندی تجهیزاتی مثل کارت شبکه، منبع تغذیه،POE Splitter، سوییچ، مودم و … جای دارند.

مودم (Modem)

مودم که در یک جمله مختصر، وظیفه تبدیل سیگنال های دیجیتال به آنالوگ در تلفن و بلعکس را دارد، یکی از منابع تجهیزاتی اکتیو یا فعال در شبکه است. در شبکه ها می توانید از هر نوع مودم با هر فناوری استفاده کنید اما در بیشتر کارگاه های شبکه، سازمان ها و ادارات و … از مودم نوع ADSL استفاده می کنند.

تجهیزات شبکه
تجهیزات شبکه- تجهیزات اکتیو- مودم ADSL

منبع تغذیه Power over Ethernet ) POE )

منبع تغذیه با نام های دیگر Injector و Coupler، یکی از فناوری های تجهیزات شبکه است که به قطعاتی که دارای پشتیبانی از فناوری POE هستند، قابلیت استفاده از برق از طریق همان کابل شبکه متصل را می دهد.

برای مثال سوییچ هایی که از این فناوری بهره گرفته اند می توانند برق تجهیزات دیگر مثل تلفن تحت شبکه، IP Camera ها و انواع آنتن های بی سیم را تحت پوش خود برای استفاده از جریان الکتریسیته قرار دهند.

تجهیزات شبکه
تجهیزات شبکه- تجهیزات شبکه اکتیو- نحوه کارکرد منبع تغذیه در شبکه

POE Splitter

این ابزار قابلیت خیلی مهمی دارد. چرا که جریان الکتریسیته را از داده های موجود در کابل جدا می کند.

با استفاده از این تجهیزات شبکه، می توان قابلیت مصرف جریان انرژی برق از طریق کابل شبکه را، به تجهیزاتی که قابلیت پیش فرض پشتیبانی دارند اما هنوز از آن بی بهره اند، را داد.


سوییچ (Switch)

سوییچ دستگاهی است که گره های موجود در شبکه از نوع توپولوژی ستاره ای را، به یکدیگر متصل می کند.

برخی ازین درگاه های سوییچ که در انواع 4_8_12_24 و 48 هستند، می توانند از قابلیت POE بهره مند شوند.

سوییچ انواع مختلف مدیریت شده و مدیریت نشده دارد.

در سوییچ مدیریت شده (managed Network Switch) می توانید تنظیماتی مثل ترافیک داده و مانیتورینگ شبکه را مدیریت کنید.

اما در نوع مدیریت نشده آن (unmanaged Network Switch)، شما نمی توانید تنظیمات سوییچ را تغییر دهید و در همان حالت تنظیمات پیش فرض خواهد ماند.

تجهیزات شبکه
تجهیزات شبکه- تجهیزات شبکه اکتیو- سوییچ

کارت شبکه (Network Interface Card)

کارت شبکه Lan Card یا Network Adaptor، رابط بین رایانه و محیط انتقال است. این قطعه در تمام سیستم ها، حضورش حیاتی است. چرا که سیستم ها برای اشتراک گذاری منابع سخت افزاری به کمک این قطعه احتیاج دارند.

کارت شبکه در دو نوع سیمی و بی سیم موجود است و بعضی از آن ها از قابلیت POE استفاده می کنند.

مسیر یاب (Router)

از مسیر یاب برای پیدا کردن بهترین و کارآمد ترین مسیر ممکن، برای ارسال و دریافت بسته های اطلاعاتی استفاده می شود.

روتر چه در بخش تجهیزات فیزیکی شبکه و چه در بخش نرم افزاری آن مهم است چرا که برخی از حملات سایبری با دزدیدن اطلاعات در مرحله گذر از آن و یا تغییر پک های اطلاعاتی و آلوده کردن سیستم ها انجام می شود.

تجهیزات شبکه
تجهیزات شبکه- تجهیزات شبکه اکتیو- مسیر یاب

Access Point ( نقطه دسترسی)

ارتباطات بین دستگاه های بی سیم با یکدیگر، اتصال شبکه های سیمی به بی سیم را فراهم می کند .

تجهیزات شبکه- اکسس پوینت
تجهیزات شبکه- تجهیزات شبکه اکتیو- Access Point بی سیم

آشنایی با تجهیزات شبکه، نوع Passive

تجهیزات پسیو یا غیرفعال، تجهیزاتی هستند که برای استفاده از آن ها به اتصالات جریان الکتریسیته نیاز نخواهیم داشت.

در این دسته بندی تجهیزاتی مثل: انواع کابل ها، انواع پوشش دهنده های کابل، انواع آچارها، تستر اتصال، رک و ابزار های وابسته به آن هستند.

انواع کابل های تجهیزات Passive

کابل کواکسیال یا هم محور

کابل کواکسیال یا کواکس؛ یک نوع کابل متشکل از اجزای مختلف است که جریان الکتریسیته را منتقل می کند. کابل کواکسیال نوعی خط انتقال متمرکز است که نویز پذیری کمی دارد و اغلب مواقع جریان را با قدرت مخابره می کند.

از کابل کواکسیال می توان برای خطوط تلفن، کابل کشی برای پهنای باند اینترنت، تلویزیون و … استفاده نمود.

تجهیزات شبکه - کابل کواکسیال
تجهیزات شبکه – تجهیزات شبکه پسیو – کابل کواکسیال

سوکت RJ45

از سوکت RJ45 برای تجهیز کابل برای اتصال به قطعات استفاده می شود.

در اتصال کابل به سوکت RJ45، دو نوع استاندارد وجود دارد که در آن بسته به نحوه اتصال و چیدمان رنگ های موجود درکابل ( کابل بهم تابیده) در سوکت، استاندار A و استاندارد B می گوییم.

شکل پایین تفاوت استاندارد A و B را کاملا واضح، مشخص می کند.

پچ کورد

به کابلی که مجهز به سوکت RJ45 است، (هر استانداردی) پچ کورد می گویند.

کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری یکی دیگر از انواع کابل های مصرفی در شبکه های کامپیوتری است چرا که با قطعه مرکزی این کابل که از شیشه است اطلاعات با سرعت زیادی در جریان خواهد بود.

ضریب شکست شیشه داخل کابل ( هسته شیشه ای) با اجزای بیرونی تر ( لایه بعدی؛ غلاف شیشه ای) آن متفاوت است. به خاطر همین اختلاف ضریب شکست در کابل فیبر نوری، اطلاعات ( خواه دیتا، صوت یا تصویر) از آن خارج نمی شود و سرعت و کیفیت داده در جریان را تضمین کرده؛ بالا می برد.

تجهیزات شبکه - کابل فیبر نوری
تجهیزات شبکه – تجهیزات پسیو – کابل فیبر نوری

کابل زوج سیم به هم تابیده

کابل زوج سیم به هم تابیده ( Twisted Pair) که از رشته های مسی هشت تایی( چهار جفت سیم) تشکیل شده است یکی دیگر از کابل های مورد استفاده در شبکه ( خصوصا شبکه از نظر گستردگی نوع LAN ) است و بیشتر از این کابل برای تجهیز سوکت RJ45 استفاده می شود.

کیستون ( Keystone )

کیستون قطعه ای است که از آن برای ارتباط دهی کابل های مسی با دیگر تجهیزات موجود در شبکه استفاده می شود.

کیستون هم در پشتیبانی از انواع کابل ( کتگوری نوع کابل) و استاندارد ها متفاوت است.

تجهیزات شیکه- کیستون
تجهیزات شبکه – تجهیزات پسیو -کیستون

رک ها

رک محفظه ای است که برای نگهداری و محافظت از تجهیزات شبکه و سرور ها استفاده می شود که در انواع اندازه های دیواری و ایستاده و چند یونیتی از بروز صدمه و اسیب های فیزیکی به تجهیزات وسرور ها بکار می رود.

اجزای یک رک شامل: خنک کننده ( تهویه هوای داخل رک و جلوگیری از داغ کردن و سوختن سیستم)، ماژول برق ( بالا بردن قابلیت تغذیه قطعات داخل رک از جریان برق)، دما سنج ( نمایشگر دیجیتالی دارد که پس از اندازه گیری دمای داخل رک علاوه بر اطلاع دادن به تکنسین شبکه، فن های خنک کننده را نیز روشن می کند)، سینی ( اجزای مختلف داخلی رک مانند سرور و روتر را از هم دیگر جدا می کند) و پچ پنل که با درگاه های 24 یا 48 تایی به گره های متصل به سوییچ قابلیت استفاده از ماژول های برق را میدهد و در دو نوع کیستون نصب شده و نصب نشده متفاوت است.

تجهیزات شبکه- رک
تجهیزات شبکه – تجهیزات شبکه پسیو – اندازه های مختلف رک که با واحد یونیت مشخص می شود

قطعات محافظت از کابل ها

داکت

داکت محفظه ای است که معمولا از کنار دیوار کشیده می شود و تکنسین های شبکه از آن برای محافظت ازکابل ها با حجم کمتر، در برابر آب یا عوامل آسیب زننده دیگر و برای جمع و جور کردن محیط شبکه استفاده می کنند.

داکت ها انواع مختلف ای دارند. این محافظ کابل اغلب به رنگ سفید است. همچنین نوعی از آن برای استفاده در کف زمین هم به کار می رود که با قسمت بندی های درونش کابل های محافظت شده را از هم جدا می کند تا از نویز پذیری آن ها کم کند .

ترانک

ترانک سه نوع دیواری، ستونی و دفنی دارد و اغلب از این قطعه برای محل جای گیری پریز های برق موجود در شبکه به نحو ایمن، استفاده می شود.

ترانک شامل قطعات درزگیر ( پوشاندن فاصله بین ترانک های در کنار هم قرار گرفته)، مسدود کننده ( ابتدا و انتها را می بنند تا هم شکیل تر باشد و هم ایمن تر) و پارتیشن بندی های داخلی ( جلوگیری از ایجاد نویز پذیری) است .

درضمن داکت و ترانک با هم متفاوت هستند. در ترانک کابل های بیشتری وجود دارد و متعلقات و اتصالات در ترانک بیشتر از داکت است.

تجهیزات شبکه - پسیو - ترانک
تجهیزات شبکه – پسیو – ترانک

آچار های شبکه

آچار شبکه

آچار شبکه قطعه ای است که به شما امکان قطع قسمتی از کابل، بریدن روکش روی کابل و آماده سازی برای سوکت زدن و پرس سوکت بعد از نصب، برای محکم کردن سیم ها در آن را می دهد.

تجهیزات شبکه- آچار شبکه
تجهیزات شبکه – پسیو – آچار شبکه

سیم لخت کن ( Cable Stripper)

سیم لخت کن ابزاری است که به شما منحصرا، امکان بریدن روکش روی کابل ها را می دهد.

تجهیزات شبکه- آچار شبکه - تریپر
تجهیزات شبکه – پسیو – سیم لخت کن

تستر

ابزار تستر که از دو بخش مستر (Master)و ریموت (Remote) تشکیل شده است با 8 چراغ خود؛ اگر تمام چراغ ها سبز و روشن باشد صحت سوکت زنی و با یک چراغ برای بخش پاور، اطمینان از اتصال به زمین را مشخص می کند.

تستر شبکه دارای دونوع دیجیتتال و آنالوگ است.

تجهیزات شبکه- تستر
تجهیزات شبکه- آچار شبکه

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. بطور کلی اطلاعات خلاصه و خوبی بود و به طبع مجال اینکه جامع تر باشه نیست
    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا