معرفی مهم ترین و بهترین ابزار های مانیتورینگ سرور

معرفی ابزار های مانیتورینگ سرور

در این مقاله قصد داریم برای شما عزیزان به معرفی ابزار های مانیتورینگ سرور بپردازیم. لطفا در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

نظارت بر کار و اشکال زدایی در مشکلات عملکرد سرور لینوکس کار آسانی نیست، اما با ابزار مناسب مانیتورینگ در زمان مناسب این کار ساده تر است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم لیستی جامع، از ابزار های مانیتورینگ لینوکس را که در اینترنت وجود دارند تهیه کنیم. برای یافتن ابزار مناسب برای کمک به شما، ابزارهای موجود در این لیست را به پنج دسته تقسیم کردیم:

  • ابزار خط فرمان(Command Line Tools)
  • ابزار مانیتور دسکتاپ (Desktop Monitoring Tools)
  • ابزارهای نظارت بر زیرساخت ها (Infrastructure Monitoring Tools)
  • ابزارهای نظارت بر گزارش (Log Monitoring Tools)
  • ابزارهای نظارت بر شبکه (Network Monitoring Tools)

ابزار خط فرمان (Command Line Tools)

1. Top

این یک ابزار کوچک است که در بسیاری از سیستم های یونیکس به صورت پیش فرض نصب شده است. وقتی می خواهید یک مرور کلی از کلیه فرآیند ها یا موضوعات در حال اجرا در سیستم داشته باشید: top یک ابزار خوب است. هنگامی که فرایندها را بر اساس معیارهای مختلف سفارش دهید، پیش فرض آن CPU است.

ابزار مانیتورینگ top

2. htop

Htop در اصل یک نسخه پیشرفته از نمونه ابزار بالا یا Top است. مرتب سازی بر اساس فرآیندها ساده تر است. درک بصری ساده تر است و دستوراتی را برای کارهای مشترکی که می خواهید انجام دهید ایجاد کرده است. علاوه بر آن این ابزار کاملاً تعاملی است.

ابزار مانیتورینگ htop

3. atop

atop، برخلاف top و htop ، هرچند روزانه فرآیندهای تجزیه و تحلیل طولانی مدت را انجام می دهد، اما دارای گزارش روزانه فرآیندهای تجزیه و تحلیل بلند مدت است. همچنین مصرف منابع توسط کلیه فرایندها را نشان می دهد. همچنین منابعی را که به یک بار به حد بحران رسیده اند برجسته می کند.

4. apachetop

Apachetop بر عملکرد کلی وب سرور apache شما نظارت می کند. این عمدتا مبتنی بر mytop است. این تعداد کنونی خوانش ها، نوشتن ها و تعداد کل درخواست های پردازش شده را نشان می دهد.

ابزار مانیتور دسکتاپ (Desktop Monitoring Tools)

1. ntopng

ntopng نسل بعدی ntop است و ابزار رابط کاربر گرافیکی از طریق مرورگر برای نظارت بر شبکه را فراهم می کند. این می تواند کارهایی مانند: میزبان جغرافیایی، دریافت ترافیک شبکه و توزیع IP ترافیک را نشان دهد و آن را تجزیه و تحلیل کند.

این می تواند کارهایی مانند: میزبان جغرافیایی، دریافت ترافیک شبکه و توزیع ترافیک IP را نشان دهد و آن را تجزیه و تحلیل کند.

ابزار مانیتورینگ ntopng

2. iftop

iftop شبیه به بالا است، اما به جای اینکه عمدتا برای استفاده از پردازنده cpu بررسی شود، به ترافیک شبکه در رابط های شبکه انتخاب شده گوش می دهد و جدول استفاده فعلی را نشان می دهد. برای پاسخ به سؤالاتی از جمله “چرا در اینترنت ارتباط اینترنت من بسیار کند است؟” بسیار مفید است.

ابزار مانیتورینگ iftop

3. jnettop

jnettop ترافیک شبکه را به همان روشی که iftop انجام می دهد ، تجسم می کند. همچنین از پشتیبانی از خروجی متن قابل تنظیم و یک حالت سازگار با ماشین برای پشتیبانی از تجزیه و تحلیل بیشتر.

ابزار مانیتورینگ jnettop

4. darkstat

Darkstat ترافیک شبکه را ضبط می کند و آمار مربوط به استفاده از آن را محاسبه می کند. گزارشات روی یک سرور HTTP ساده ارائه می شود و یک رابط کاربری زیبا از گرافیک ها را به شما ارائه می دهد.

ابزار مانیتورینگ darkstat

ابزارهای نظارت بر زیرساخت ها (Infrastructure Monitoring Tools)

1. Server Density

ابزار مانیتورینگ سرور Server Density دارای یک رابط وب است که به شما امکان می دهد هشدارها را تنظیم کرده و نمودارها را برای کلیه معیارهای سیستم و شبکه مشاهده کنید.

همچنین می توانید نظارت بر وب سایتها را تنظیم کنید یا از پایین تنظیم کنید. تراکم سرور به شما امکان می دهد مجوزهایی را برای کاربران تعیین کنید و می توانید نظارت خود را با زیرساختهای افزونه یا API گسترش دهید.

ابزارمانیتورینگ Server Density

2. OpenNMS

OpenNMS دارای چهار حوزه اصلی عملکردی است: مدیریت رویداد و اعلان ها. کشف و تهیه. این به گونه ای طراحی شده است که می تواند در انواع محیط شبکه کار کند.

ابزار مانیتورینگ OpenNMS

3. SysUsage

SysUsage سیستم شما را بطور مداوم از طریق Sar و سایر دستورات سیستم نظارت می کند. همچنین به آگاه شدن از طریق رسیدن آستانه به اعلان ها اجازه می دهد. خود SysUsage را می توان از مکانی متمرکز اجرا کرد که تمام آمارهای جمع آوری شده نیز در آن ذخیره می شوند. این یک رابط وب است که می توانید تمام آمارها را از طریق آن مشاهده کنید.

ابزار مانیتورینگ SysUsage

4. brainypdm

brainypdm ابزاری برای مدیریت و نظارت بر داده است که توانایی جمع آوری داده ها از nagios یا منبع عمومی دیگر برای ساخت نمودار را دارد. کراس پلت فرم، دارای نمودارهای سفارشی و مبتنی بر وب است.

ابزار مانیتورینگ brainypdm

5. Zenoss

Zenoss یک رابط وب فراهم می کند که به شما امکان می دهد تمام معیارهای سیستم و شبکه را کنترل کنید. علاوه بر این، منابع شبکه و تغییرات در تنظیمات شبکه را کشف می کند. این هشدارها را برای شما دارد تا در این زمینه اقدامی انجام دهید و همچنین این ابزار از افزونه های Nagios پشتیبانی می کند.

ابزار مانیتورینگ Zenoss

6. Linux process explorer

Linux process explorer شبیه به مانیتور فعالیت برای OSX یا معادل ویندوز است. هدف این است که قابل استفاده تر از top یا ps باشد. می توانید هر فرآیند را مشاهده کنید و ببینید که چه مقدار حافظه یا CPU از آن استفاده می کند.

ابزار مانیتورینگ Linux process explorer

7. free

این یک دستور داخلی است که مقدار کل حافظه فیزیکی آزاد و استفاده شده را روی دستگاه شما نمایش می دهد. همچنین بافرهایی را که در این لحظه از هسته استفاده می کنند را نمایش می دهد.

ابزار مانیتورینگ free

ابزارهای نظارت بر گزارش (Log Monitoring Tools)

1. GoAccess

GoAccess یک آنالایزر ورود به وب در زمان واقعی است که ورود به سیستم را از هر دو apache ،nginx یا فضای مجازی amazon تجزیه و تحلیل می کند. همچنین می توان داده ها را درون HTML ،JSON یا CSV وارد کرد. این آمار عمومی، بازدید کنندگان برتر، 404 ها، موارد جغرافیایی و بسیاری موارد دیگر را به شما ارائه می دهد.

ابزار مانیتورینگ GoAccess

2. Logwatch

Logwatch یک سیستم تجزیه و تحلیل ورود به سیستم است. آن را از طریق سیاهه های مربوط به سیستم شما تجزیه می کند و گزارشی را ایجاد می کند تا مناطقی را که شما مشخص می کنید، تجزیه و تحلیل کند.

این گزارش می تواند روزانه با هضم کوتاه فعالیت هایی که در دستگاه شما انجام می شود، به شما گزارش دهد.

3. Swatch

دقیقاً مانند Logwatch Swatch گزارشات شما را نیز کنترل می کند، اما به جای ارائه گزارش، آن را برای بیان منظم تماشا می کند و هنگام حمله از طریق نامه یا کنسول به شما اطلاع می دهد. به عنوان مثال می توان از آن برای تشخیص متجاوز استفاده کرد.

ابزار مانیتورینگ Swatch

4. MultiTail

MultiTail به شما کمک می کند تا logfiles ها را در چندین ویندوز نظارت کنید. می توانید دو یا تعداد بیشتری از این پرونده ها را در یکی ادغام کنید. همچنین با استفاده از رنگ ها می توانید برای کمک به اصطلاحات منظم، logs ها را برای خواندن آسانتر نمایش دهید.

ابزار مانیتورینگ MultiTail

ابزارهای نظارت بر شبکه (Network Monitoring Tools)

1. acct or psacct

acct یا psacct (بسته به اینکه از apt-get یا yum استفاده می کنید) به شما امکان می دهد تمام دستوراتی را که کاربران در داخل سیستم از جمله CPU و زمان حافظه اجرا می کنند، نظارت کنید. پس از نصب، آن خلاصه را با دستور “sa” دریافت می کنید.

2. whowatch

این ابزار مشابه با استفاده از acct، کاربران را در سیستم شما نظارت می کند و به شما امکان می دهد در زمان واقعی ببینید که از چه دستورات و فرایندی استفاده می کنند.

3. webmin

Webmin ابزاری برای مدیریت سیستم مبتنی بر وب است. این نیاز به ویرایش دستی فایلهای پیکربندی یونیکس را برطرف می کند و به شما امکان می دهد در صورت لزوم سیستم را از راه دور مدیریت کنید. این دو ماژول مانیتورینگ دارد که می توانید به آن وصل کنید.

ابزار مانیتورینگ webmin

امیدوارم از مطالعه مقاله معرفی مهم ترین و بهترین ابزار های مانیتورینگ سرور نهایت استفاده را برده باشید.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست قبلی
انواع هکر ها

معرفی کامل انواع هکر ها (کلاه سفید ، کلاه سیاه و کلاه خاکستری)

پست بعدی
مجازی سازی

معرفی و مقایسه نرم افزار های مجازی سازی سرور

پست های مرتبط