Databaseآموزش

بهترین دیتابیس و پایگاه داده برای زبان برنامه نویسی پایتون

عصر دیجیتال، به بسیاری از شرکت ها در هر زمینه ای از خدمات، قدرت داده است تا بهتر با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند و این باعث می شود که هر سازمان اطلاعات بیشتری تولید کند. صرف نظر از نوع سازمان، هر سازمانی برای مرتب سازی و ذخیره کردن داده های مهم خود به یک پایگاه داده یا همان دیتابیس نیاز دارد و هر دیتابیسی، به یک نرم افزار سیستم مدیریت پایگاه داده نیاز دارد. در این پست قصد داریم به انواع دیتابیس های محبوب برای زبان برنامه نویسی پایتون بپردازیم.

دیتابیس را می توان به عنوان اتاقی در داخل یک دفتر که در آن تمام اطلاعات و گزارشات ضروری ذخیره می شود، تشبیه کرد. اطلاعاتی که ذخیره می‌ شوند بسیار حساس هستند، از این رو هنگام دسترسی به اطلاعات دیتابیس باید بسیار مراقب باشیم.

با پیشرفت مفاهیم مهمی از جملهMicroservices، Cloud، Distributed Apps، Semi-Structured Data، Big Data ، Low Latency Data و غیره، دیتابیس های زیادی خود را همراه با این پیشرفت ها، ارتقاء دادند و کاربردی بودن خود را به کاربران ثابت کردند.

با توجه به استفاده گسترده و محبوبیت انواع مختلف دیتابیس در برنامه های توسعه وب ریسپانسیو، در اینجا لیستی از بهترین دیتابیس های پایتون برای برنامه های وب در سال 2022 یا سال های آینده آورده شده است:

حدود 91 درصد از شرکت هایی که بیش از 11 کارمند دارند از نرم افزار های CRM استفاده می کنند. یک گزارش توسط Nucleus Research بیان می‌ کند که ۶۵ درصد از شرکت‌ هایی که از CRM توسعه وب موبایل استفاده می‌ کنند، به فروش بیشتری دست می‌ یابند. بر اساس منبعی به نام Future Market Insights، انتظار می‌ رود بازار CRM موبایل در بازه سال‌ های 2019 تا 2029 با CAGR تقریباً 13 درصد رشد کند.

بهترین دیتابیس پایتون برای برنامه های کاربردی وب در سال 2022 کدام است؟

SQLite

دیتابیس پایتون - SQLite

SQLite بهترین دیتابیس SQL منبع باز با سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای یکپارچه است. این دیتابیس در سال 2000 ارائه شد و حالا یک دیتابیس پایتون برتر است که نیازی به پیکربندی و حتی نصب ندارد. علیرغم سادگی، این دیتابیس دارای قابلیت های نرم افزاری سیستم مدیریت پایگاه داده زیادی است که معمولاً توسط اکثر کاربران برای توسعه وب تلفن همراه، مانند مواردی از جمله react native مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین اگر از این دیتابیس در کنار بهترین فریم ورک پایتون استفاده کنید، می توانید نتایج خیلی بهتری دریافت کنید.

Oracle

دیتابیس پایتون - اوراکل

اوراکل پرکاربرد ترین سیستم مدیریت پایگاه داده تجاری رابطه‌ ای است که زبان‌ های اسمبلی داخلی مانند C، C++ و جاوا دارد. آخرین نسخه این دیتابیس، 21c، حاوی مجموعه ای از ویژگی های جدید است. اوراکل یک سیستم مدیریت دیتابیس وب پایتون است که جزو برترین پایگاه های داده برای پایتون محسوب می شود. به طور کلی، اوراکل پرکاربرد ترین RDBMS است. این دیتابیس فضای کمتری اشغال می‌کند و داده‌ ها را سریع‌ تر پردازش می‌ کند، همچنین دارای چندین ویژگی مفید دیگر از جمله JSON و SQL است.

PostgreSQL

دیتابیس پایتون - PostgreSQL

POSTGRES، نام اولیه این دیتابیس مناسب پایتون بود. سازنده این دیتابیس همچنین به دلیل مشارکت در ساخت PostgreSQL فعلی جایزه تورینگ را دریافت کرد. PostgreSQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده است که به زبان C نوشته شده و توسط مشاغلی که با حجم عظیمی از داده ها سروکار دارند استفاده می شود. این نرم افزار مدیریت دیتابیس پایتون توسط چندین برنامه بازی، ابزار های اتوماسیون پایگاه داده و سیستم های ثبت دامنه استفاده می شود.

MySQL

دیتابیس پایتون - MySQL

MySQL یکی از محبوب ترین دیتابیس های مورد استفاده در سال 2022 در صنعت کامپیوتر، به ویژه برای توسعه برنامه های کاربردی وب و استفاده از پایتون است. تمرکز اصلی این دیتابیس بر روی ثبات، استحکام و تکامل فناوری ها است. محبوب ترین کاربرد این پایگاه داده، در پروژه های توسعه وب است.

MySQL به زبان های C و ++C نوشته شده است و از یک زبان ساخت یافته استفاده می کند. MySQL 8.0 جدید ترین نسخه این پایگاه داده است و دارای گزینه های بازیابی بهتری است. بهترین پایگاه داده های SQL در نسخه های مختلفی عرضه می شوند که هر کدام مجموعه ای از ویژگی های خاص خود را دارند.

MS SQL Server

دیتابیس پایتون - MS SQL Server

مایکروسافت پشتیبانی ای عالی از مجموعه ابزار های مدرن دیتابیس را برای نرم افزار پایگاه داده در فضای ابری ارائه می دهد. این دیتابیس به خوبی در سیستم های لینوکس و ویندوز کار می کند. MS SQL یک دیتابیس multi-model است که از داده های ساختاریافته (SQL)، داده های نیمه ساختاریافته (JSON) و داده های Spatial پشتیبانی می کند.

این دیتابیس به اندازه سایر دیتابیس های مدرن دیگر مبتکرانه یا پیشرفته نیست، اما در طول سال‌ ها دستخوش پیشرفت‌ ها و تغییرات اساسی شده است. از این رو، این دیتابیس نیز یکی از بهترین دیتابیس ها برای پایتون در نظر گرفته می شود.

ساده ترین دیتابیس پایتون برای استفاده چیست؟

اکثر دیتابیس های این لیست تقریباً با هر زبان برنامه نویسی ای که می توانید در نظر بگیرید، کار می کنند. اما در اینجا، کاربرد واقعاً برای هدفی که به دنبال آن هستید، مهم است. به عنوان مثال، در دانشگاه، به دانشجویان مبتدی Microsoft SQL Server را به عنوان بهترین دیتابیس پایتون برای توسعه برنامه های کاربردی وب و نرم افزار ها معرفی می کنند. هنگامی که آن ها با الزامات پایگاه داده به درستی آشنا شدند، می توانند بدون نیاز به پیشرفت و مطالعه زیاد با MySQL و Oracle نیز کار کنند و با توجه به نیاز خود، پایگاه داده خود را نیز تغییر دهند.

در حالی که اکثر دیتابیس ها برای اپلیکیشن های موبایل یکسان هستند، آشنایی با اصول اولیه پایگاه داده های محبوب SQL و توضیحات، ضروری است زیرا می توان آن ها را به راحتی در اکثر سیستم های پایگاه داده محبوب و معروف اعمال کرد. بهتر است این اصول را ابتدا با نوشتن عبارات SQL به جای استفاده از محیط گرافیکی نرم افزار، یاد بگیرید.

هنگامی که اصول اولیه را درک کردید، خواهید دید که استفاده از آن ها در هر نرم افزار مدیریت پایگاه داده با استفاده از هر نوع IDE، دارای محیط گرافیکی بسیار ساده است.

کدام دیتابیس برای پایتون بهترین است؟

زبان برنامه نویسی پایتون دارای ویژگی های برنامه نویسی دیتابیس شگفت انگیزی است. پایتون از پایگاه داده هایی مانند SQLite، Oracle، MySQL، PostgreSQL و غیره پشتیبانی می کند. پایتون همچنین از زبان تعریف داده (DDL)، زبان دستکاری داده ها (DML) و Data Query Statements پشتیبانی می کند. Python DB-API استاندارد پایتون برای رابط های پایگاه داده است. بیشتر رابط های پایگاه داده پایتون به آن پایبند هستند.

در آخر، اگر بخواهیم یکی از موارد این لیست را به عنوان بهترین پایگاه داده برای زبان برنامه نویسی پایتون معرفی کنیم، انتخاب ما قطعاً SQLite است.

SQLite

SQLite بهترین و محبوب ترین پایگاه داده SQL برای اتصال و استفاده با زبان برنامه نویسی پایتون است، زیرا با آن نیازی به نصب پایگاه داده خارجی Python SQL یا ماژول های پایگاه داده SQL را ندارید. معمولاً، پس از نصب، پایتون شما حاوی یک کتابخانه Python SQL به نام SQLite3 است که می توانید از آن برای اتصال و تعامل با پایگاه داده SQLite استفاده کنید.

سخن آخر

دیتابیس برای اپلیکیشن های مبایل یک بخش اصلی و جدایی ناپذیر است و چیزی است که بدون آن یک سازمان نمی تواند پیشرفت کند. امیدواریم این لیست از بهترین دیتابیس ها برای پایتون و برنامه های وب در سال 2022 به شما در انتخاب پایگاه داده مناسبتان کمک کرده باشد.

همچنین، شما می توانید از ممتاز سرور هاست پایتون پر سرعت و مناسب میزبانی اپلیکیشن های تحت وب خود استفاده کنید.

منبع: appinventiv

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا