LinuxServerمفاهیم پایه

معرفی سرور های لینوکسی و ویژگی های آن ها

در مقاله های قبلی در مورد این که کلا سرور چیست صحبت کردیم. در این مقاله برای شما سرور لینوکسی را به طور کامل شرح می دهیم. ممتاز سرور پلن های لینوکسی متفاوتی دارد که شما با توجه به نیازتان می توانید آن ها را سفارش دهید.

معرفی سرور لینوکسی

سرور لینوکس یک نوع کارآمد و قدرتمند از سیستم عامل open source لینوکس (OS) است. سرورهای لینوکس برای پاسخگویی به نیازهای روز افزون برنامه های تجاری مانند سیستم و مدیریت شبکه، خدمات وب و مدیریت پایگاه داده ساخته شده اند.

سرور های لینوکسی به دلیل امنیت بالایی که دارند مشهور هستند، ثبات و انعطاف پذیری آن ها نیز، نسبت به سایر سیستم عامل ها بیشتر است. به همین دلیل برای سرور ها اغلب لینوکس را به عنوان سیستم عامل اصلی انتخاب می کنند.

برخی از نمونه های سیستم عامل های سرور لینوکس عبارتند از: CentOS ،Ubuntu Server ،Gentoo ،Debian ،Slackware و… .

لینوکس بهترین گزینه برای سیستم عامل سرور ها محسوب می شود زیرا نیازی به رابط کاربری گرافیکی ندارد و همه دستورات می توانند از طریق خط فرمان اجرا شوند. این به کاربران کمک می کند تا حداکثر عملکرد سیستم را بدست آورند.

ویژگی های سرور لینوکسی

ثبات

در سرور های لینوکسی برای حفظ سطح کارایی نیازی به راه اندازی مجدد دوره ای نمی باشد. سیستم های لینوکس اگر به صورت دقیق تنظیم شوند، می توانند عموماً تا خرابی سخت افزار یا خاموش شدن سیستم به طور دقیق و منظم کار کنند.

محیط سرور

بهره وری

لینوکس عملکرد بالا و مداوم را در شبکه ها و سرورها ارائه می دهد. این توانایی برای مدیریت حجم زیاد کاربر و همچنین اتصالات موازی کاربرد دارد.

امنیت

لینوکس امنیت را به صورت کاملا درجه یک برای شما فراهم می کند. فایروال های کارآمد و همچنین سیستم های دسترسی همه کاره اجازه دسترسی به پرونده های شما را نمی دهند. پس اگر در سرورتان از سیستم عامل لینوکس استفاده می کنید خیالتان از بابت امنیت آن راحت باشد.

شبکه سازی

لینوکس ویژگی های یک شبکه استثنایی را به شما ارائه می دهد. این ویژگی علاوه بر ایمن بودن، برای چندین برنامه قابل تنظیم است.

ویژگی های سرور لینوکسی

انعطاف پذیری

از آنجا که سیستم عامل قدرتمند لینوکس open source است، کد اصلی به راحتی در اختیار همه کاربران قرار می گیرد. کاربران می توانند آن را مطابق با نیاز خود تنظیم کنند و به راحتی از آن استفاده کنند.

پشتیبانی فنی

سیستم عامل لینوکس بهترین پشتیبانی های فنی موجود را به شما ارائه می دهد. به این دلیل است که، توسط مشاوران مختلف، توزیع کنندگان تجاری و همچنین یک جامعه فعال از توسعه دهندگان استفاده می شود.

چند وظیفه ای

Multitasking یا امکان اجرای چندین برنامه یا کار همزمان، توسط لینوکس پشتیبانی می شود. یعنی لینوکس ها می توانند در آن واحد چندین کار را به صورت همزمان انجام دهند.

بدون خرابی

تقریباً همه به روزرسانی ها بدون این که نیاز به ریست و یا خارج شدن از حساب کاربری باشد، اعمال می شوند. علاوه بر این، سرورهای دارای لینوکس به ندرت برای تصحیح خطاها یا تکمیل به روزرسانی ها، نیاز به راه اندازی مجدد دارند. این یعنی عملاً بدون خرابی و از کار افتادن سیستم همواره به کار خود ادامه می دهند.

کد منبع آزاد و توضیح شده

تعداد زیادی از برنامه نویسان کد منبع لینوکس را بازبینی کرده اند و آن را تغییر داده اند. بنابراین، بازدهی همیشه در حال افزایش است، که منجر به افزایش عملکرد و از بین بردن اشکالات و بهبود امنیت می شود.

کنترل پنل سرور لینوکسی

سرور لینوکسی از پایداری بالاتری نسبت به سایر سیستم عامل ها برخوردار می باشد و بیشتر سهم بازار را لینوکس به خودش اختصاص داده است اما سرور ویندوز هم کاربران خاص خود را دارد. کار کردن با سرور لینوکس در خط فرمان نیز انجام می شود. البته این به آن معنا نیست که همیشه این اتفاق صورت می گیرد! شما می توانید به راحتی با نصب یک کنترل پنل مدیریتی، سرور خود را بدون نیاز به نوشتن کد های لینوکسی و از طریق صفحه گرافیکی و مرور گرتان به سادگی مدیریت کنید.

کنترل پنل سرور لینوکسی

کنترل پنل های مختلفی وجود دارند که شما می توانید از آن ها استفاده کنید. کنترل پنل هایی مانند: Direct Admin، Cpanel، Webmin و… .

سرور مجازی لینوکسی

سرور های مجازی مانند یک سرور فیزیکی کار می کنند اما روی یک لایه مجازی ساز، اجرا می شوند. نسبت به سرور های اختصاصی مقرون و به صرفه تر هستند و همچنین امنیت بالاتری دارند، زیرا ویندوز سرور شما روی یک مجازی ساز نصب می شود و سپس سیستم عامل و بعد از آن کنترل پنل ها نصب می شوند.

با مراجعه به لینک مشخص شده تمام پلن های سرور مجازی سایت ممتاز سرور را می توانید مشاهده نمایید.

پلن سرور مجازی لینوکسی ایران ممتاز سرور

در واقع همان ماشین مجازی ساز می باشد و به صورت اختصاصی در دسترس شما عزیزان قرار می گیرد اما سهم خاصی از منابع سرور را می گیرد و هزینه آن نسبت به سرور اختصاصی کمتر می باشد.

مشخصات IR-VSL-1 IR-VSL-2 IR-VSL-3 IR-VSL-4
تعداد پردازنده2344
نوع پردازندهIntel Xeon E5Intel Xeon E5Intel Xeon E5Intel Xeon E5
مقدار رم2GB رم اختصاصی4GB رم اختصاصی6GB رم اختصاصی8GB رم اختصاصی
فضای حافظه30GB50GB75GB100GB
ترافیک ماهیانهنامحدودنامحدودنامحدودنامحدود
تعداد دامنه1111
تعداد IP1111
نوع هارد دیسکSSDSSDSSDSSD
تعداد ایمیل آدرسنامحدودنامحدودنامحدودنامحدود
پورت اتصال1000 مگابیت بر ثانیه1000 مگابیت بر ثانیه1000 مگابیت بر ثانیه1000 مگابیت بر ثانیه
موقعیت دیتاسنترایرانایرانایرانایران
فرکانس پردازنده2.20GHz2.20GHz2.20GHz2.20GHz
نوع کنترل پنلقابل انتخابقابل انتخابقابل انتخابقابل انتخاب
تعداد ساب دامیننامحدودنامحدودنامحدودنامحدود
تعداد و حجم دیتابیسنامحدودنامحدودنامحدودنامحدود
پارک دامنهنامحدودنامحدودنامحدودنامحدود
تعداد اکانت FTPنامحدودنامحدودنامحدودنامحدود
پشتیبان گیریقابل انتخابقابل انتخابقابل انتخابقابل انتخاب

سرورهای لینوکس در حال تولید نوآوری در سراسر جهان هستند و به عنوان بستر برای کار های سازمانی، یک سرور لینوکس باید بنیادی پایدار، ایمن و عملکرد محوری را برای برنامه هایی که فعالیت امروز و فردا را اداره می کنند، فراهم کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا