CMSWordPressآموزش

موارد و ویژگی های جدید در آپدیت وردپرس ورژن 5.9 به همراه عکس

وردپرس 5.9 اخیراً منتشر شده است و اولین نسخه اصلی در سال 2022 است. این نسخه جدید حاوی به روز رسانی های قابل توجهی است که شامل یک روش کاملاً جدید برای ساخت وب سایت است. در این مقاله، ما به شما نشان خواهیم داد که چه چیز هایی در وردپرس ورژن 5.9 جدید است و چه ویژگی هایی را باید بعد از به روز رسانی در وب سایت خود امتحان کنید. وردپرس 5.9 خود به خود آپدیت می شود، مگر اینکه بخواهید از یک سرویس میزبانی مدیریت شده وردپرس استفاده کنید؛ در این صورت باید به‌ روز رسانی را به صورت دستی شروع کنید.

نکته: فراموش نکنید که قبل از به روز رسانی یک نسخه پشتیبان کامل از سایت وردپرستان ایجاد کنید.

قالب های بلوکی

وردپرس 5.9 دارای قالب های بلوکی است که روشی جدید برای ساخت وب سایت ها و سفارشی سازی قالب های وردپرس است. “ویرایشگر سایت” جدید به شما امکان می دهد تا قالب های وردپرس را با استفاده از ویرایشگر بلوک سفارشی کنید. به این ترتیب کاربران می توانند وب سایتی با طراحی منحصر به فرد خود بدون نوشتن کد بسازند.

وردپرس 5.9 - قالب های بلوکی ویرایش کامل سایت را در وردپرس 5.9 به ارمغان می آورد

البته ویرایش کامل سایت فقط برای قالب های دارای بلوک که از این ویژگی جدید پشتیبانی می کنند در دسترس است. حتی اگر افزونه ویرایشگر کلاسیک استفاده می کنید، می توانید از آن استفاده کنید. اگر از یک قالب جدید با قابلیت بلوک استفاده می‌ کنید، یک آیتم منوی جدید به نام Appearance » Editor را خواهید دید. شما نمی توانید گزینه قدیمی Theme Customizer and Menus را در منوی Appearance مشاهده کنید.

همچنین نمی توانید از صفحه Appearance » Themes پیش نمایش یک طرح زمینه فعال شده با بلوک را مشاهده کنید. ویرایش کامل سایت در وردپرس 5.9 همچنان به قالب وردپرس شما متکی است. می توانید از آن برای سفارشی کردن برخی از قسمت های قالب موجود خود استفاده کنید، اما نه برای ایجاد هیچ طرحی از ابتدا.

شما می توانید از SeedProd برای ایجاد یک قالب وردپرس کاملا سفارشی بدون نوشتن هیچ کدی استفاده کنید. این افزونه آگنوستیک است، به این معنی که شما آزادی کاملی در طراحی دارید بدون اینکه توسط قالب خود محدود شوید.

بلوک های جدید برای ویرایش کامل سایت

به منظور کمک به کاربران در ایجاد طرح بندی های کامل در سراسر سایت، دسته ای از بلوک های جدید در وردپرس 5.9 اضافه شده است. می‌ توانید این بلوک‌ ها را در دسته «Theme» در پنل افزودن بلوک جدید پیدا کنید.

وردپرس 5.9 - بلوک های جدید برای ویرایش کامل سایت

در اینجا لیستی از بلوک های جدید موجود در وردپرس 5.9 آمده است:

 • جهت یابی
 • بخش قالب
 • سرتیتر
 • پاورقی
 • نویسنده پست
 • پست بعدی
 • پست قبلی
 • ارسال نظرات
 • شرح اصطلاح
 • عنوان آرشیو

می توانید از این بلوک ها برای ایجاد طرح بندی های سفارشی با ویرایشگر قالب استفاده کنید. با این حال، در صورت نیاز می توانید از این بلوک ها در یک پست یا صفحه معمولی وردپرس نیز استفاده کنید.

ایجاد و ذخیره سبک های گسترده سایت

قبلاً اگر می خواستید چیزی در قالب وردپرس خود تغییر دهید، باید کد CSS سفارشی می نوشتید. اکنون بسیاری از چنین تغییراتی را می توان با سبک های گسترده سایت ایجاد کرد. هنگام ویرایش هر قالب، کافی است روی نماد Style در گوشه سمت راست بالای صفحه کلیک کنید.

وردپرس 5.9 - ایجاد و ذخیره سبک های گسترده سایت

از اینجا می‌ توانید تعدادی از گزینه‌ های استایل مانند رنگ‌ ها، تایپوگرافی، پد و موارد دیگر را تغییر دهید. همچنین می‌ توانید استایل‌ ها را برای بلوک‌ های جداگانه ویرایش کنید و همان سبک‌ ها را در قالب خود اعمال کنید.

وردپرس 5.9 - اعمال گزینه‌ های استایل

روش های جدید برای مدیریت منو های پیمایش

اگر از یک طرح زمینه فعال استفاده می کنید، به صفحه منو های قدیمی دسترسی نخواهید داشت. در عوض، می‌ توانید با استفاده از بلوک نویگیشن جدید، منو های پیمایش را اضافه کنید.

وردپرس 5.9 - روش های جدید برای مدیریت منو های پیمایش

بلوک نویگیشن جدید اضافه کردن آیتم های منو و ویرایش آن ها را با یک پیش نمایش زنده آسان می کند. می توانید رنگ لینک های خود را تغییر دهید و اندازه و ابعاد منو را تنظیم کنید.

وردپرس 5.9 - بلوک نویگیشن جدید

قالب پیش‌ فرض Twenty Twenty-Two و دو بلوک جدید

وردپرس 5.9 با قالب Twenty Twenty-Two عرضه می‌ شود، قالب پیش‌ فرض جدید با قابلیت بلوک. این قالب طراحی شده برای استفاده کامل از تجربه جدید ویرایش کامل سایت. Twenty Twenty-Two یک بوم مینیمالیستی تمیز ارائه می دهد تا بتوانید ویژگی های جدید ویرایش سایت را آزمایش کنید.

وردپرس 5.9 - قالب پیش‌ فرض Twenty Twenty-Two و دو بلوک جدید

این قالب همچنین دارای یک دسته الگو های آماده است که می توانید در ویرایشگر سایت یا ویرایشگر پست هنگام نوشتن محتوا از آن ها استفاده کنید.

وردپرس 5.9 - قالب های آماده

مسدود کردن تغییرات ویرایشگر در وردپرس 5.9

اکثر کاربران وردپرس زمان زیادی را در ویرایشگر بلوک برای نوشتن محتوا و ایجاد پست ها و صفحات جدید صرف می کنند. به همین دلیل است که هر نسخه وردپرس با ویژگی ها و بهبود های جدید برای ویرایشگر پست همراه است و وردپرس 5.9 تفاوتی ندارد. در زیر چند پیشرفت عمده در ویرایشگر بلوک در وردپرس 5.9 آورده شده است.

کنترل‌ های تایپوگرافی بهبود یافته

وردپرس 5.9 دارای کنترل های تایپوگرافی بهبود یافته برای بلوک های متنی است. برای بلوک پاراگراف، می‌ توانید اندازه فونت، ارتفاع خط، حروف کوچک، فاصله حروف و رنگ‌ ها را تغییر دهید.

وردپرس 5.9 - کنترل‌ های تایپوگرافی بهبود یافته

پیش‌ نمایش‌ های URL غنی در ویرایشگر بلوک

قبلاً وقتی ماوس خود را روی لینکی در ویرایشگر پست می‌ بردید، فقط URL را می‌ دید. وردپرس 5.9 اکنون پیش نمایش های URL غنی را برای لینک های داخل ویرایشگر پست نمایش می دهد.

بلوک گالری بهبود یافته

قبلاً، افزودن لینک ها و استایل ها به تصاویر جداگانه در یک بلوک گالری دشوار بود. وردپرس 5.9 با بلوک گالری بازسازی شده عرضه می شود و اکنون به شما امکان می دهد استایل های مختلفی را برای تصاویر جداگانه در بلوک گالری انتخاب کنید. همچنین می توانید به راحتی هر تصویر یا کل بلوک گالری را لینک دهید.

وردپرس 5.9 - بلوک گالری بهبود یافته

آیکون ها و دکمه های شبکه های اجتماعی بهتر

با نسخه های قبلی وردپرس، دسترسی به کنترل بلوک های والد و فرزند هنگام کار با آیکون ها و دکمه های اجتماعی کمی دشوار بود. وردپرس 5.9 اکنون با اجازه دادن به بلوک های child برای استفاده از نوار ابزار بلوک والد کار را آسان تر می کند.

وردپرس 5.9 - آیکون ها و دکمه های شبکه های اجتماعی بهتر

به راحتی بلوک ها را جابجا کنید

در نمای فهرست، اکنون می توانید به راحتی بلوک ها و بخش ها را با درگ و دراپ کردن جابه جا کنید.

وردپرس 5.9 - به راحتی بلوک ها را جابجا کنید

این به شما امکان می دهد به راحتی به قسمت های مختلف محتوا بروید و آن ها را جابجا کنید تا بتوانید به سرعت طرح خود را دوباره تنظیم کنید.

هنگام ورود، زبان را انتخاب کنید

اگر چندین زبان در وب سایت وردپرس خود نصب کرده اید، کاربران اکنون می توانند زبان مورد نظر خود را در صفحه ورود انتخاب کنند.

وردپرس 5.9 - هنگام ورود، زبان را انتخاب کنید

بهبود عملکرد در وردپرس 5.9

وردپرس توسط تقریبا 43.2٪ از تمام وب سایت های موجود در اینترنت استفاده می شود. وردپرس سریعتر به معنای تجربه آنلاین سریعتر برای میلیون ها کاربر در هر روز است. هر نسخه وردپرس زمان توسعه قابل توجهی را به بهبود عملکرد اختصاص می دهد. در اینجا برخی از بهبود های عملکرد اصلی در وردپرس 5.9 آورده شده است.

بهبود Lazy Load تصاویر

وردپرس از زمان وردپرس 5.5 با Lazy Load برای تصاویر همراه است. با این حال، Lazy Load را به همه تصاویر اضافه کرد که شاخص بزرگترین رنگ محتوایی (LCP) را افزایش داد. با وردپرس 5.9، تصاویری که در بارگذاری اولیه قابل مشاهده هستند، Lazy Load را خواهند داشت و Core Web Vitals شما را بهبود می بخشند.

مدیریت بهتر سبک های بلوک و CSS

قبلاً وردپرس تمام شیوه نامه ها را برای همه بلوک ها در یک فایل بارگذاری می کرد. با وردپرس 5.9، فقط استایل های مورد نیاز بارگذاری می شوند.

بلاک کردن بهبود های ویرایشگر

شاید بیشترین استفاده از ویرایشگر بلوک، خود اینسرتر باشد. وردپرس 5.9 باعث می‌ شود که درج سریع‌ تر شود و به شما امکان می‌ دهد بلوکی را که باید اضافه کنید، به سرعت پیدا کنید.

سایر تغییرات در وردپرس 5.9

وردپرس 5.9 تغییرات زیادی را برای توسعه دهندگان به ارمغان می آورد تا در قالب ها، پلاگین ها و پروژه های خود استفاده کنند. در زیر برخی از این تغییرات آورده شده است:

 • یک مکانیسم قفل سطح بلوک جدید برای تسهیل توسعه الگو ها معرفی شده است.
 • فیلتر جدید is_post_type_viewable به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا تابع ()is_post_type_viewable را لغو کنند.
 • به طور مشابه، تابع جدید is_post_status_viewable به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که از این تابع به راحتی استفاده کنند.
 • هسته وردپرس PHP Test Suite اکنون از PHPUnit 8.x از طریق کتابخانه PHPUnit Polyfills پشتیبانی می کند.
 • تابع جدید wp_get_post_revisions_url برای دریافت URL برای ویرایش پست.
 • تگ قالب جدید wp_list_users معرفی شد.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا ویژگی های جدید وردپرس 5.9 را کشف کنید. ما به خصوص در مورد ویژگی های کامل ویرایش سایت هیجان زده هستیم. شما برای کدام بخش از این تغییرات هیجان دارید؟ می توانید در زیر نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به پست دیگر ما در مورد افزونه های ضروری برای وردپرس مراجعه کنید.

منبع: wpbeginner

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا