OSWindowsآموزش

همه چیز درباره ویندوز سرور و کاربرد های مختلف آن

سیستم عامل ویندوز سرور مایکروسافت خدمات چند کاربره و کنترل گسترده ای بر ذخیره سازی داده ها، برنامه ها و شبکه های مشترک را ارائه می دهد. سیستم عامل Microsoft Windows Server مجموعه ای از سیستم عامل های کلاس سرور سازمانی است که برای به اشتراک گذاشتن خدمات با چندین کاربر و ارائه کنترل اداری گسترده ذخیره سازی داده ها، برنامه های کاربردی و شبکه های شرکتی طراحی شده است. در این پست در مورد تاریخچه ویندوز سرور و موارد استفاده از آن صحبت می کنیم.

ویندوز سرور فقط یک سیستم عامل است و حتی می تواند بر روی یک کامپیوتر دسکتاپ معمولی اجرا شود. در واقع، می تواند در یک محیط شبیه سازی شده Hyper-V که روی کامپیوتر شما نصب شده است نیز اجرا شود. همچنین بد نیست بدانید که Windows Server 2016 همان هسته ویندوز 10 را دارد و همچنین Windows Server 2012 همان هسته ویندوز 8 را به اشتراک می گذارد.

ویندوز سرور چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، سیستم عامل ویندوز سرور مایکروسافت به عنوان مجموعه ای از سیستم عامل های سرور کلاس سازمانی طراحی شده است که خدمات چند کاربره را ارائه داده و کنترل گسترده ای بر روی ذخیره سازی داده ها، برنامه ها و شبکه های مشترک دارد.

Windows server

توسعه Windows Server در اوایل دهه 1980 آغاز شد، زمانی که مایکروسافت دو سیستم عامل MS-DOS و Windows NT را تولید کرد. در آن زمان، یکی از مهندسان مایکروسافت به نام دیوید کاتلر، هسته ویندوز NT را برای ارائه سرعت، امنیت و قابلیت اطمینان مورد نیاز سازمان های بزرگ در سیستم عامل های سرور توسعه داد.

قبل از انتشار ویندوز NT، بسیاری از شرکت ها به Unix(OS) متکی بودند که برای اجرای فایل ها و خدمات چاپی به سخت افزار های گران قیمت مبتنی بر RISC نیاز داشت. اما ویندوز NT روی دستگاه های ارزان قیمت x86 موجود بود. یکی از ویژگی‌ های حیاتی در معماری NT، تقارن چند پردازنده‌ ای است که باعث می‌ شود برنامه‌ ها روی دستگاه‌ هایی با چندین پردازنده سریع‌ تر کار کنند.

نسخه‌های تکراری بعدی ویندوز سرور بر روی سخت‌ افزار در مرکز داده سازمان و در یک پلتفرم ابری مانند Microsoft Azure پیاده‌ سازی می‌ شوند.

ویژگی های حیاتی در نسخه های بعدی Windows Server شامل Active Directory است که به طور خودکار داده های کاربر، امنیت و منابع توزیع شده را مدیریت می کند و امکان همکاری با سایر دایرکتوری ها را نیز فراهم می کند. Server Manager همچنین ابزاری برای مدیریت سرور و ایجاد تغییرات پیکربندی در دستگاه های محلی یا راه دور است. با این حال، آنچه شما با آن آشنا هستید مفهوم Windows Server است.

تفاوت بین Windows و Windows Server چیست؟

دسکتاپ ویندوز برای محاسبات و کار های روزانه در دفاتر، مدارس و غیره استفاده می شود، اما Windows Server برای اجرای خدماتی که مردم در یک شبکه خاص استفاده می کنند، استفاده می شود. ویندوز سرور همچنین دارای یک نسخه دسکتاپ است که کمی گران قیمت تر از نسخه بدون گرافیک آن است.

کاربرد ویندوز سرور

سرور ها همان چیزی هستند که ما برای ساختار دادن به داده هایمان از آن ها استفاده می کنیم. ما به طور سنتی به ذهنیتی مانند رابطه سرور-کلاینت از سرور داریم. یک کاربر برنامه ای را در کامپیوتر client خود باز می کند، این برنامه برای بازیابی داده ای به server می رسد و سرور در صورت نیاز پاسخ می دهد.

ویندوز سرور برای مقاصد سازمانی استفاده می‌ شوند، در حدی که حتی شبکه گسترده و تقریباً اتصالات نامحدود را پوشش می‌ دهند.

انواع ویندوز سرور

سیستم عامل های سرور مایکروسافت عبارتند از:

  • Windows NT 3.1 Advanced Server edition
  • Windows NT 3.5 Server edition
  • Windows NT 3.51 Server edition
  • Windows NT 4.0 (Server, Server Enterprise, and Terminal Server editions)
  • Windows 2000
  • Windows Server 2003
  • Windows Server 2003 R2
  • Windows Server 2008

در ادامه در مورد هر نسخه بیشتر توضیح خواهیم داد. برای دانلود نسخه های ویندوز سرور نیز می توانید به وبسایت رسمی مایکروسافت یا سایر وب سایت های معتبر مانند Soft98 مراجعه کنید.

اگر در مورد نسخه های مختلف ویندوز سرور کنجکاوید و می خواهید بدانید کدام یک از آن ها برای شما مناسب تر است، توصیه می کنم به مقاله دیگر ما در این مورد مراجعه کنید.

جدید ترین ویندوز سرور

ویندوز سرور 2022

Windows Server 2022 بر پایه‌ی قوی ویندوز سرور 2019 ساخته شده است و نوآوری‌ های زیادی را در سه موضوع کلیدی به ارمغان می‌ آورد: امنیت، یکپارچه‌ سازی و مدیریت هیبریدی Azure، و پلتفرم برنامه. همچنین Windows Server 2022 Datacenter: Azure Edition به شما کمک می کند از مزایای رایانش ابری استفاده کنید تا ماشین های مجازی خود را به روز نگه دارید و در عین حال میزان خطا را به حداقل برسانید.

امنیت

قابلیت‌ های امنیتی جدید در ویندوز سرور 2022، سایر قابلیت‌ های امنیتی ویندوز سرور را در زمینه های مختلف ترکیب می‌ کند تا محافظت عمیق در برابر تهدیدات پیشرفته را ارائه دهد. امنیت چند لایه پیشرفته در Windows Server 2022 حفاظت جامعی را که امروزه سرور ها به آن نیاز دارند، فراهم می کند.

root-of-trust سخت افزاری

تراشه‌ های پردازشگر رمزنگاری امن Trusted Platform Module (TPM 2.0) یک فروشگاه امن و مبتنی بر سخت‌ افزار برای کلید ها و داده‌ های رمزنگاری حساس، از جمله اندازه‌ گیری یکپارچگی سیستم‌ ها، فراهم می‌ کنند. TPM 2.0 می تواند تأیید کند که سرور با کد قانونی راه اندازی شده است و با اجرای کد بعدی می توان به آن اعتماد کرد. این به عنوان root-of-trust سخت افزاری شناخته می شود و توسط ویژگی هایی مانند رمزگذاری درایو BitLocker استفاده می شود.

حفاظت از سیستم عامل

هنگامی که سخت‌ افزار قدرتمند اجرا می‌ شود، اغلب آنتی ویروس های قدیمی آن ها را نادیده می گیرند، که منجر به افزایش تعداد حملات مبتنی بر سیستم‌ می شود. پردازنده‌ های سرور با هسته امن از اندازه‌ گیری و تأیید فرآیند های بوت با فناوری root-of-trust سخت افزاری برای اندازه‌ گیری (DRTM) و جداسازی دسترسی درایور به رم با حفاظت از دسترسی مستقیم به حافظه (DMA) پشتیبانی می‌ کنند.

بوت امن UEFI

بوت امن UEFI یک استاندارد امنیتی است که از سرور های شما در برابر روت کیت های مخرب محافظت می کند. root-of-trust تضمین می کند که سرور فقط سیستم عامل و نرم افزار مورد اعتماد سازنده سخت افزار را بوت می کند. هنگامی که سرور راه اندازی می شود، سیستم عامل امضای هر مؤلفه بوت شامل درایور های میان افزار و سیستم عامل را بررسی می کند. اگر امضا ها معتبر باشند، سرور بوت می شود و به سیستم عامل و کاربران داده می شود.

امنیت مبتنی بر مجازی سازی (VBS)

سرور های Secured-core از امنیت مبتنی بر مجازی سازی (VBS) و hypervisor-based code integrity (HVCI) پشتیبانی می کنند. VBS از ویژگی‌ های مجازی‌ سازی سخت‌ افزاری برای ایجاد و جداسازی یک ناحیه امن از حافظه از سیستم‌ عامل معمولی استفاده می‌ کند و در برابر یک کلاس کامل از آسیب‌ پذیری‌ های مورد استفاده در حملات استخراج ارز های دیجیتال محافظت می‌ کند. VBS همچنین امکان استفاده از Credential Guard را فراهم می کند، جایی که اطلاعات کاربری و اسرار در یک مکان مجازی ذخیره می شود و سیستم عامل نمی تواند مستقیماً به آن دسترسی داشته باشد.

HVCI از VBS برای تقویت قابل توجهی در اجرای سیاست یکپارچگی کد استفاده می کند، از جمله یکپارچگی حالت Core که تمام درایور های حالت هسته و باینری ها را قبل از شروع به کار در یک محیط مجازی بررسی می کند و از بارگیری درایور های بدون علامت یا فایل های سیستم در حافظه سیستم جلوگیری می کند.

امیدواریم این پست برای شما مفید بوده باشد. همانطور که همه می توانیم ببینیم، ویندوز سرور، یکی از بهترین و قدرتمند ترین سیستم عامل های گرافیکی سرور، همچنان در حال آپدیت محصولات خود، و ارائه محصولات جدید تر و امن تر به یازار است و این برای طرفداران ویندوز خبر خوبی است!

منبع: frameboxxindoremicrosoft

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا