آموزشمفاهیم پایه

ویپ ( VOIP) چیست؟

شاید تا کنون بارها عبارت ویپ یا voip را زیاد شنیده باشید و در ذهنتان این سوال ایجاد شده باشد که ویپ چیست ؟ اما اطلاعات دقیقی از آن نداشته باشید و ندانید این عبارت که این روزها زیاد استفاده می شود چه کاربردی دارد. در ادامه این مقاله به طور کامل به ویپ چیست می پردازیم. ممتاز سرور امیدوار است که این مطلب برای شما کاربردی و مفید واقع شود. در واقع استفاده از سیم و گوشی مسی را فراموش کنید. امروزه می توانید مکالمه تلفنی را در هر زمان و هر مکان با استفاده از رایانه متصل به اینترنت، هدست و صدا از طریق (IP (VoIP برقرار کنید.

ویپ چیست
امروزه می توانید مکالمه تلفنی را در هر زمان و هر مکان با استفاده از رایانه متصل به اینترنت برقرار کنید.

معرفی ویپ (voip)

برای پاسخ به سوال ویپ چیست ابتدا آن را تعریف می کنیم. ویپ (voip) مخفف پروتکل Voice Over Internet یا به عبارت ساده تر سرویس تلفن از طریق اینترنت است. اگر در محل کار خود ارتباط اینترنتی با کیفیت مناسب و بالایی دارید می توانید به جای اینکه از تلفن محلی برای خدمات تلفن خود استفاده کنید، از طریق اینترنت این خدمات تلفنی را انجام دهید.

برخی از افراد علاوه بر سرویس تلفنی سنتی خود از ویپ (VOIP) استفاده می کنند، زیرا ارائه دهندگان خدمات وب که ویپ (VOIP) را ارائه می دهند معمولاً نرخ پایین تری نسبت به شرکت های تلفن سنتی دارند. اما گاهی اوقات شرکت های ارائه دهنده خدمات ویپ، سرویس 911، لیست فهرست تلفن ها، سرویس 411 یا سایر خدماتی که تلفن معمولی در اختیار مشتریان خود قرار می دهد را ارائه نمی دهد.

VoIP از کدک ها برای کپسوله کردن صدا در بسته های داده، انتقال بسته ها از طریق شبکه IP و جدا کردن بسته ها به صدا در انتهای دیگر اتصال استفاده می کند. VoIP با از بین بردن استفاده از شبکه های مداربسته برای صدا، هزینه های زیرساخت شبکه را کاهش می دهد، ارائه دهندگان را قادر می سازد خدمات صوتی را از طریق شبکه های پهنای باند و خصوصی خود ارائه دهند و به شرکت ها اجازه می دهد تا یک شبکه صوتی و داده ای واحد را اداره کنند.

VOIP چگونه کار می کند؟

روش های زیادی برای استفاده از فناوری VoIP وجود دارد. این همه بستگی به این دارد که شما از کجا و چگونه تماس برقرار خواهید کرد. این کار می تواند در خانه، محل کار، در شبکه شرکتی شما، در هنگام مسافرت و حتی در ساحل باشد. نحوه برقراری تماس با سرویس VoIP شما استفاده می کنید متفاوت است.

برای تبدیل سیگنال های تلفن آنالوگ به سیگنال های دیجیتالی، یک راه نیاز است که این کار می توانند از طریق اینترنت ارسال شود. این کار می تواند توسط تلفن های معمولی (تلفن های ویپ) یا در یک جعبه جداگانه مانند ATA انجام شود.

ویپ چیست
ویپ سرویس تلفن از طریق اینترنت است

ویپ (VOIP) با استفاده از ATA

در روش ATA مراحل زیر به ترتیب تکرار می شود تا این عمل تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال انجام شود:

تلفن معمولی، ATA اترنت،روتر، اینترنت، مرکز ارائه دهنده خدمات ویپ

ویپ (voip) با استفاده از IP تلفن

IP تلفن، اترنت، روتر، اینترنت، مرکز ارائه دهنده خدمات ویپ

اتصال مستقیم ویپ

همچنین می توان ارائه دهنده خدمات ویپ دور زد و مستقیماً به یک کاربر ویپ دیگر متصل شد. با این حال، اگر دستگاه های ویپ در پشت روترهای NAT قرار داشته باشند، ممکن است در این روش مشکلاتی ایجاد شود.

IP تلفن، اترنت، روتر، اینترنت، روتر، اترنت، IP تلفن

برنامه های کاربردی با استفاده از ویپ

برنامه های تلفنی سنتی، از جمله برنامه های تماس با مرکز تماس از راه دور و برنامه های ورودی IVR معمولاً با VOIP قابل اجرا هستند.

تعدادی سیستم تلفن VoIP در بازار موجود است که از جمله آنها می توان به 3CX اشاره کرد که یک VoIP PBX مبتنی بر نرم افزار برای ویندوز، لینوکس و ابری است.

در شبکه های سازمانی یا خصوصی، از کیفیت خدمات (QoS) معمولاً برای اولویت بندی ترافیک صوتی بر روی برنامه های غیر حساس به تأخیر استفاده می شود تا از کیفیت صدای قابل قبول اطمینان حاصل شود.

یکی از خدمات پیشگامانه که باعث محبوبیت VoIP شد Skype است. این امکان را به افراد داده است تا پیام های فوری را به اشتراک بگذارند و تماس های صوتی و تصویری را به صورت رایگان در سراسر جهان برقرار کنند.

ویپ چیست
یکی از خدمات پیشگامانه که باعث محبوبیت VoIP شد Skype است.

چرا از VOIP استفاده می کنیم؟

دو دلیل عمده برای استفاده از VOIP وجود دارد:

هزینه کمتر

به طور کلی سرویس تلفنی از طریق VOIP هزینه ای کمتر از خدمات معادل منابع سنتی دارد. این عمدتا تابعی از خدمات تلفنی سنتی یا انحصار یا نهادهای دولتی است. همچنین به دلیل استفاده از یک شبکه واحد برای انتقال صدا و داده، صرفه جویی در هزینه نیز وجود دارد. این امر به ویژه هنگامی صحیح است که کاربران از بتوانند از ظرفیت شبکه ای استفاده کنند که قابلیت افزودن ویپ را داشته باشد که بتوانند بدون هیچ هزینه اضافی، از ویپ استفاده کنند.

افزایش عملکرد

ویپ چیست
ویپ برخی از مواردی را که با شبکه های تلفن سنتی غیرممکن است، آسان می کند.

ویپ برخی از مواردی را که با شبکه های تلفن سنتی غیرممکن است، آسان می کند. هر زمان که به شبکه وصل شوید، تماس های ورودی تلفن به طور خودکار به ویپ تلفن شما منتقل می شود. زمانی که در سفر هستید، هر کجا که به اینترنت وصل شوید، می توانید تماس های ورودی را دریافت کنید.

نمایندگان سرویس دهنده خدمات ویپ، در هر مکانی که اینترنت با سرعت بالا وجود داشته باشد می توانند به خوبی خدمات ارائه کنند.

امیدواریم این مطلب به سوالات شما در مورد ویپ چیست و چگونه کار می کند به خوبی پاسخ داده باشد.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا