آموزش

10 مورد از مزایای رایانش ابری (cloud computing)

در این مقاله هدف ما این است که 10 مورد از مزایای رایانش ابری را برای شما عنوان کنیم اما قبل از آن لازم است تا توضیحات مختصری در رابطه با رایانش ابری داده شود:

رایانش ابری چیست ؟

رایانش ابری یا cloud computing از مهمترین فناوری ها به شمار می رود که باعث ایجاد تحولات عظیمی در زمینه فناوری اطلاعات یا IT شده است. به زبان ساده و عمومی به دیتاسنتر های سخت افزاری و نرم افزارهایی که سرویس های پردازشی را ارائه می دهند، رایانش ابری گفته می شود. یکی از نرم افزارهای کاربری برای رایانش ابری اوپن استک است. در تعریفی دیگر می توان گفت رایانش ابری ارائه آنلاین و در لحظه منابعی مثل رم، CPU، شبکه و یا خدماتی مثل استفاده از دیتابیس ها متناسب با نیاز کاربر است. با استفاده از رایانش ابری دیگر کاربران نیازی به کانفیگ سرویس یا تامین سخت افزار ندارند و می توانند در هر لحظه سرویس و منابع دلخواه خود را استفاده کنند.

رایانش ابری یا cloud computing
رایانش ابری یا cloud computing از مهمترین فناوری ها به شمار می رود که باعث ایجاد تحولات عظیمی در زمینه فناوری اطلاعات یا IT شده است.

به دلیل مزیت های بسیار خوبی که استفاده از این فناوری دارد، بسیاری سایت های اینترنتی بزرگ و اپلیکیشن های موبایلی به سمت استفاده از سرویس های ابری رفته اند. منابع رایانش ابری مجازی هستند و قابلیت گسترش دارند؛ این منابع از طریق شبکه های محلی و اینترنت قابل دسترسی هستند. هر کاربر بر اساس تقاضایی که دارد، بدون نیاز به تجهیزات برای پردازش، می تواند سرویس مورد نظرش را دریافت کند. هدف اصلی رایانش ابری نیز دسترسی به همین منابع عظیم محاسباتی به صورت مجازی است. هزینه ای که کاربر برای استفاده از این سرویس پرداخت می کند، براساس میزان استفاده و مدت زمان استفاده از منابع محاسبه می شود.

سرویس های ابری شامل Iaas، Paas و Saas است که هرکدام مزیت های خاص خودش را دارد. با مراجعه به مقاله مربوط به آن می توان اطلاعات بیشتری را بدست آورد.

انواع سرویس های ابری
سرویس های ابری شامل Iaas، Paas و Saas است که هرکدام مزیت های خاص خودش را دارد.

مزایای استفاده از رایانش ابری شامل موارد زیر است:

1- حفظ سرمایه و صرفه جویی در مخارج

تهیه دیتاسنتر هزینه بسیار زیادی را دارد، ضمن اینکه نگهداری از این تجهیزات نیز باعث تحمیل هزینه های بسیاری می شود. با استفاده از سرویس های ابری حدود 35 تا 40 درصد از هزینه ها که مربوط به تهیه سخت افزار است، کاهش می یابد. همچنین در این روش کاربر براساس میزان تقاضایی که دارد از منابع استفاده می کند و هزینه را هم براساس همین میزان استفاده باید بپردازد. مخارج حذف شده در این روش به طور دقیق تر شامل موارد زیر می شود:

صرفه جویی در استفاده از سرویس ابری
تهیه دیتاسنتر هزینه بسیار زیادی را دارد، ضمن اینکه نگهداری از این تجهیزات نیز باعث تحمیل هزینه های بسیاری می شود.
  • یکی از هزینه های زیادی که باید پرداخت شود برای سرور و سخت افزار است، که در صورت استفاده از سرویس های ابری این هزینه حذف خواهد شد.
  • برای تهیه زیرساخت و شبکه مثل دیتاسنترها و سرورهای درونی نیز هزینه باید پرداخت شود که به مراتب از هزینه سرور و سخت افزار بیشتر است. تجهیزات زیرساختی مانند کارت شبکه، روتر، پاور و سوییچ باعث تحمیل هزینه های زیرساختی زیادی می شوند.
  • در نظر گرفتن یک فضا جهت نگهداری سرور نیز از مواردی است که باید برای آن هزینه پرداخت کرد.
  • به دلیل وجود اطلاعات محرمانه در سرور بحث امنیت آنها از اهمیت بالایی برخوردار است که هزینه تامین این بخش نیز باید در نظر گرفته شود.
  • مطمئنا نگهداری از این تجهیزات نیازمند نیروی انسانی نیز خواهد بود و نیازمند پرداخت هزینه است.
  • هزینه تعمیر یا استهلاک نیز از مواردی است که در طول زمان نقش خود را نشان می دهد.
  • تهیه نرم افزارها و لایسنس های آن ها نیز از مواردی است که باعث افزایش هزینه ها خواهد شد.
  • دیگر مواردی مثل میزان مصرف انرژی، میزان زمان صرف شده برای آماده سازی تجهیزات و هزینه های مالکیت نیز در جمع هزینه ها اثر گذار هستند.

2- امنیت

اطلاعاتی که در هر سرور ذخیره می شود بسیار محرمانه است، به همین دلیل بسیاری از شرکت ها اطلاعات محرمانه خودشان را در ابر بارگذاری می کنند. درز اطلاعات از سازمان ها بیشتر از سمت کارکنان اتفاق می افتد؛ آمارها نشان دهنده این موضوع است که برای بیش از 90 درصد کسب و کارها استفاده از خدمات ابری باعث افزایش امنیت اطلاعاتی آنان شده است.

قابلیت redundancy داده ها و بازیابی disaster داده ها باعث ذخیره اطلاعات شما به طور همزمان در چندین نقطه می شود و این باعث افزایش امنیت و ایمن ماندن آن ها می شود.

حفظ امنیت در سرویس ابری
اطلاعاتی که در هر سرور ذخیره می شود بسیار محرمانه است، به همین دلیل بسیاری از شرکت ها اطلاعات محرمانه خودشان را در ابر بارگذاری می کنند.

3- انعطاف پذیری

اگر تجارتی بیش از حد درگیر ذخیره سازی اطلاعات و تهیه فضای زیرساختی شود مطمئنا فرصت کمتری برای پرداختن به هدف اصلی خواهد داشت. انعطاف پذیری که سرویس های ابری در ارائه خدمات در لحظه دارند باعث شده تا تقاضای آنها به سرعت رفع شود و این خود باعث کاهش دغدغه ها در این زمینه می شود.

4- پویایی

امکان دسترسی به داده های سازمانی از طریق تلفن همراه هوشمند یا دیگر دستگاه ها نیز امکان پذیر است، که با توجه به استفاده روزافزون تلفن های هوشمند در دنیا این یک مزیت عالی به شمار می رود. برای افرادی که کارهای زیادی دارند و یا به مدت طولانی خارج از محیط کار هستند این موضوع بسیار مهم است. در واقع استفاده از سرویس ابری باعث ایجاد تعادل بین کار و زندگی برای کارمندان است تا بتوانند از راه دور نیز کارشان را انجام دهند.

5- بینش

هرچه در عصر دیجیتال جلوتر می رویم به این نتیجه می رسیم که اعتقاد بر اینکه داده قدرت است از بین رفته و امروزه داده پول است؛ پولی که در بین میلیون ها بیت داده پنهان شده است. با ذخیره سازی اطلاعات در فضای ابری شما خواهید توانست به راحتی به اطلاعات خود دست یابید. فضای جستجو و دستیابی آسان به اطلاعات از مزیت هایی است که سرویس های ابری فراهم کرده اند.

6- افزایش همکاری

در کسب و کارها بحث همکاری بسیار مهم است و فضای ابری با به اشتراک گذاشتن منابع به بهبود این همکاری کمک بسیاری می کند. وجود بستری ایمن برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات و امکان تعریف فضای اجتماعی مشترک باعث افزایش علاقه و تعامل میان کارمندان خواهد شد.

7- کنترل کیفیت

امکان به اشتراک گذاشتن اطلاعات در چنین فضایی باعث نظارت گروهی از افراد به اطلاعات خواهد شد و این باعث کاهش خطا در بارگزاری اطلاعات است.

به روز رسانی خودکار سرویس ابری
به روز رسانی نرم افزاری از موارد مهمی است که باید در نظر گرفته شود.

8- بازیابی در مواقع خاص

از عوامل مهم در کار کنترل داشتن بر مواقعی است که امکان بروز اتفاقات ناگهانی وجود دارد. باید همواره در نگهداری از داده ها دقت داشت تا بتوان در صورت بروز مشکل این اطلاعات را بازیابی کرد. استفاده از سرویس های ابری باعث کاهش بروز چنین شرایطی است زیرا اطلاعات در ابر ذخیره شده و به طور منظم نسخه های پشتیبان از آنها تهیه می شود؛ همچنین بازیابی اطلاعات به راحتی انجام می شود.

9- به روز رسانی خودکار

به روز رسانی نرم افزاری از موارد مهمی است که باید در نظر گرفته شود. برای افرادی که زمان زیادی برای انجام این قسمت ندارند، به روز رسانی خودکار شرط مهمی است که باعث صرفه جویی در وقت و هزینه خواهد شد؛ زیرا این امر به یک بخش فناوری اطلاعات نیاز دارد تا کارها به طور صحیح انجام شود. سرویس های ابری با داشتن امکان به روز رسانی خودکار کمک بسیار خوبی به کسب و کارها هستند؛ در نتیجه از مزایای مهم رایانش ابری است.

10- پیشگیری از دست دادن داده ها

هنگام استفاده از سخت افزار برای ذخیره داده ها در صورت بروز مشکل یا جابجایی، داده ها از دست خواهند رفت، اما فضای ابری مشکلات سخت افزاری و جابجایی ندارد و باعث کاهش دغدغه ها در این زمینه شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا