آموزش

(TCP (Transmission Control Porotocol چیست؟

در این مقاله قصد داریم به معرفی (TCP (Transmission Control Porotocol بپردازیم. لطفا برای آشنایی با این مطلب با ما همراه باشید.

TCP (پروتکل کنترل انتقال) استانداردی است که نحوه برقراری و حفظ مکالمه شبکه را تعریف می کند که از طریق آن برنامه های کاربردی می توانند تبادل اطلاعات را به راحتی انجام دهند. TCP با پروتکل اینترنت (IP) کار می کند، که نحوه ارسال رایانه ها بسته های داده به یکدیگر را مشخص می کند.

در کنار هم، TCP و IP قوانین اساسی برای تعریف اینترنت هستند. کارگروه مهندسی اینترنت (IETF(TCP را در شماره درخواست 793 استانداردهای (Request for Comment (RFC تعریف می کند.

(TCP (Transmission Control Porotocol چیست؟

نحوه کار پروتکل کنترل انتقال

TCP یک پروتکل اتصال محور است، به این معنی که یک اتصال برقرار می شود و تا زمانی که برنامه ها در انتهای تبادل پیام ها به پایان نرسند، برقرار می شود. این تعیین می کند که چگونه داده های برنامه را به بسته هایی که شبکه ها می توانند ارائه دهند، تقسیم کنیم، بسته هایی را از لایه شبکه می فرستد و بسته هایی را از لایه شبکه دریافت می کند، کنترل جریان را بررسی می کند و از آنجا که منظور از آن انتقال اطلاعات بدون خطا است، انتقال مجدد بسته های افتاده یا زباله و همچنین تصدیق کلیه بسته های دریافت شده را کنترل می کند.

در مدل ارتباطات Open Systems Interconnection (OSI) ،TCP قسمت هایی از لایه 4، لایه حمل و نقل و بخش هایی از لایه 5 لایه جلسه را در بر می گیرد. به عنوان مثال، هنگامی که یک وب سرور یک پرونده HTML را به مشتری ارسال می کند، از پروتکل انتقال (hypertext (HTTP برای این کار استفاده می کند.

لایه برنامه HTTP از لایه (TCP (Transmission Control Porotocol می خواهد تا اتصال را تنظیم کرده و پرونده را ارسال کند.

TCP stack پرونده را به بسته های داده تقسیم می کند، آنها را شماره گذاری می کند و سپس آنها را بصورت جداگانه برای تحویل به لایه IP منتقل می کند. اگرچه هر بسته در انتقال دارای آدرس IP منبع و مقصد یکسان است، اما ممکن است بسته ها در طول چندین مسیر ارسال شوند.

این فرایند تشخیص خطا، انجام مجدد انتقال و بسته بندی مجدد پس از رسیدن آنها، می تواند تأخیر ایجاد کند. برنامه های بسیار حساس به زمان مانند صدا از طریق (IP (VoIP و پخش ویدئو و بازی ها به طور کلی به یک فرآیند حمل و نقل مانند پروتکل (Datagram User (UDP تکیه می کنند.

UDP به عنوان یک پروتکل datagram یا پروتکل بی سیم طبقه بندی می شود، زیرا راهی برای تشخیص اینکه آیا هر دو برنامه ارتباط پشت و چهارم خود را تمام کرده اند یا نه، طبقه بندی شده اند. به جای تصحیح بسته های داده نامعتبر، همانطور که TCP انجام می دهد، UDP به راحتی آن بسته ها و تعویق ها را به لایه برنامه ردیابی می کند تا جزئیات دقیق تر خطا را پیدا کند.

موارد استفاده (TCP (Transmission Control Porotocol

TCP برای سازماندهی داده ها به روشی استفاده می شود که انتقال ایمن بین سرور و مشتری را تضمین می کند. بدون در نظر گرفتن مقدار، تمامیت داده های ارسال شده از طریق شبکه را تضمین می کند. به همین دلیل، از آن برای انتقال داده ها از پروتکل های سطح بالاتر که برای دستیابی به همه داده های انتقال یافته نیاز دارند استفاده می شود. مثالها عبارتند از:

  • (Secure Shell (SSH، پروتکل انتقال پرونده FTP) ،Telnet): برای به اشتراک گذاری فایل همتا به همتا، و در مورد Telnet، ورود به رایانه کاربر دیگر برای دسترسی به یک فایل.
  • پروتکل انتقال ایمیل ساده (SMTP)، پروتکل اداره پست (POP)، پروتکل دسترسی به پیام اینترنتی (IMAP): برای ارسال و دریافت ایمیل.
  • HTTP: برای دسترسی به وب.

این مثالها همه در لایه کاربردی پشته TCP / IP وجود دارند و داده ها را به سمت پایین به سمت TCP در لایه حمل و نقل ارسال می کنند.

چرا (TCP (Transmission Control Porotocol مهم است؟

TCP از آنجا که دارای قوانین و رویه های استاندارد برای نحوه اطلاع رسانی از طریق اینترنت است مهم است. این پایه همانطور که امروزه وجود دارد پایه و اساس اینترنت است و تضمین می کند انتقال داده به طور یکنواخت و بدون در نظر گرفتن محل، سخت افزار یا نرم افزار درگیر انجام شود. به همین دلیل، انعطاف پذیر و بسیار مقیاس پذیر است، به این معنی که پروتکل های جدیدی را می توان به آن معرفی کرد و آنها را در خود جای داد. همچنین غیر اختصاصی است، به این معنی که هیچ کس یا شرکتی مالک آن نیست.

امیدوارم از مطالعه مقاله Transmission Control Protocol) TCP) چیست؟ نهایت استفاده را برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا