up time سرور چیست ؟

Up time چیست

 مفهوم Up time چیست ؟

معیاری است که نشان دهنده درصد زمانی است که سخت افزار، یک سیستم یا یک دستگاه IT با موفقیت کار می کند. در واقع این مفهوم اشاره به زمانی دارد که یک سیستم در حال کار است که در مقابل مفهوم “downtime”، که اشاره به زمانی دارد که یک سیستم کار نمی کند، می باشد. مفهوم آپ تایم معمولا تحت عنوان درصد، مانند “99.9٪ آپ تایم” بیان می شود. آپ تایم معیار خوبی برای تشخیص کیفیت و نحوه ارائه خدمات ارائه دهندگان میزبانی وب است. مفهوم Up time بالا چیست ؟ اگر یک ارائه دهنده خدمات میزبانی دارای درصد بالایی از آپ تایم باشد، این بدان معنی است که سرویس دهنده هایشان دارای پایداری زیادی هستند. بنابراین هر سایتی که با آن ها میزبانی می شود، بایستی پایداری بالایی داشته باشد. از آنجایی که صفحات وب نمی توانند مشتریان را در صورت وقوع downtime راضی نگه دارند، زمان اجرای سرور بسیار مهم است.

اپتایم چیست

 

 

در موارد دیگر، متخصصان فناوری اطلاعات از Up time استفاده می کنند تا به مقدار کل زمان اجرایی دست پیدا کنند. هنگامی که یک سیستم کامپیوتری به طور مداوم در حال اجرا است، مثلا برای مدت سه هفته، می توان گفت این سیستم “سه هفته Up time” دارد. هم چنین می توان گفت: ” Up timeاین سیستم سه هفته و بیشتر است”.

 

 

دلیل اهمیت Up time چیست ؟

Up time مهم است، زیرا به این معنی است که سرویس میزبانی شما در دسترس و پایدار است. اگر خدمات سرور در دسترس میزبانان آن و حتی بازدید کنندگان سایت نباشد، بدیهی است که تاثیر منفی بر کسب و کار شما دارد و کاربران سرویس های میزبانی دیگر نمی توانند وب سایت خود را ببینند. هم چنین کاربران نمی توانید ایمیل ها را ارسال یا دریافت کنید. حتی ممکن است گوگل سایت هایی را که از سرویس دهنده ها با آپ تایم پایین استفاده می کنند، “غیر قابل اعتماد شناسایی” کند و باعث تاثیر منفی بر سئو سایت خواهد داشت.

 چگونه می توان به Up time  بالا رسید؟

به منظور ارائه سطح بالایی از زمان Up time، بسیاری از عوامل را باید تحت الشعاع قرار داد. مهم ترین این عوامل عبارتند از:

  • Datacentre
  • Racks
  • Servers

 

Datacentre Up time

Up time چیست

 

برای اطمینان از قابلیت دسترسی به داده با سرعت بالا باید موارد بسیار زیادی را انجام دهید. به عنوان مثال، استفاده از چندین سیستم که به طور موازی و همگام سازی شده عمل می کنند. زیرا باعث می شود اگر یکی از سیستم ها دچار خرابی شد، سیستم های پشتیبان هنوز در حال اجرا باشند و به کلاینت ها خدمت رسانی کنند. همچنین محیط تجهیزات موجود در Datacentre، باید دارای شرایط خاص محیطی از لحاظ درجه حرارت و رطوبت باشند و سیستم های مختلف خنک کننده و رطوبت برای اطمینان از محیط عملیاتی مطلوب در نظر گرفته شود.

Up time چیست

 

از لحاظ امنیتی Datacentre دارای مجوز های دقیق دسترسی است تا از دسترسی های غیر مجاز و خرابی های عمدی جلوگیری شود. Uptime همچنین نیاز به سطح بالایی از اتصال داده ها دارد. بنابراین برخی از ارائه دهندگان خدمات میزبانی، Datacentre را در نقاط فیزیکی جداگانه ای قرار می دهند تا اگر یکی از آن ها بر اثر وقوع حادثه از بین رفت بقیه Datacentre ها آماده خدمت رسانی به کلاینت ها باشند.

 

 

Racks

سرورها در Rack ها ذخیره می شوند که مانند کابین های مخصوص طراحی شده برای نگهداری سرورها هستند. Rack ها از منبع تغذیه دوگانه که در منبع تغذیه اصلی Datacentre قرار دارد استفاده می کنند به طوری که خرابی یک منبع تغذیه بر روی Rack تاثیر نمی گذارد.

 

Server Uptime

شایع ترین منبع downtime به دلیل سرور است. سرورها شامل اجزا سخت افزاری ای مانند منبع تغذیه و هارد دیسک هستند که ممکن دچار خرابی شوند. به منظور مقابله با خرابی و اطمینان از سطح بالای آپ تایم، می توان اقدامات زیر را انجام داد:

منبع تغذیه دوگانه: همه سرورهای میزبانی ما از منبع تغذیه دوگانه استفاده می کنند تا اطمینان حاصل شود که سرور در صورت خرابی منبع تغذیه به کار خود ادامه می دهد.

 

Up time چیست

 

 

استفاده از RAID : RAID مخفف Redundant Array of Inexpensive Disks است و روشی برای ذخیره داده ها در چند دیسک سخت از طریق کنترل RAID است، به طوری که در صورت خرابی سخت افزاری در یک درایو، هیچگونه تلفات داده یا وقفه سرویس وجود ندارد .

Hot Swap Hard Drives : نوعی درایو هستند که می توانند در حالی که سرور در حال کار است برداشته شوند و در RAID Array جایگزین شود تا سطح بالای آپ تایم را تضمین کند.

Cloud Virtual Server: با Cloud VPS، داده در چندین سرور فیزیکی ذخیره می شود و در نتیجه به طور چشمگیری زمان Uptime را افزایش می دهد.

Total
0
Shares
پست قبلی
آموزش بک آپ گیری از بخش های مختلف سایت

آموزش بک آپ گیری از بخش های مختلف سایت

پست بعدی
پشتیبان گیری از سایت

سرور پشتیبان چیست ؟

پست های مرتبط