Serverآموزش

up time سرور چیست ؟

اگر اکنون در حال خواندن این پست هستید، این بدین معناست که تا به حال کلمه up time سرور به گوشتان خورده است و ممکن ایت بخواهید بدانید که این کلمه دقیقا چیست و چه مفهومی دارد. Uptime ویژگی مهمی موقع خرید سرویس هاستینگ است، زیرا به این معنی است که میزبان شما در دسترس است. اگر سایت شما همیشه در دسترس نباشد قطعاً تأثیر منفی بر کسب و کار شما خواهد داشت. در صورت نداشتن آپتایم مناسب مشتریان نمی توانند وب سایت شما را ببینند چرا که سروری میزبان و سایت شما دفعات یا مدتی در روز در دسترس نخواهند بود. به هر حال در این پست قصد داریم مفهوم و دلیل اهمیت ویژگی آپ تایم بالای سرور را با مثالی از ممتاز سرور و خدمات میزبانی آن بررسی کنیم.

Up time چیست ؟

آپتایم معیاری است که درصد زمانی که سخت افزار، یک سیستم یا یک دستگاه IT با موفقیت کار می کند را نشان می دهد. در واقع uptime اشاره به زمانی دارد که یک سیستم در حال کار است که برعکس مفهوم “downtime”، که اشاره به زمانی دارد که یک سیستم کار نمی کند،است. مفهوم آپ تایم معمولا تحت عنوان درصد، مانند “99.9٪ آپ تایم” بیان می شود. uptime یکی از مهم ترین معیار ها برای تشخیص کیفیت خدمات شرکت های ارائه دهندگان میزبانی وب است.

حال که مفهوم آپتایم را می دانیم، پس مفهوم Up time بالا چیست ؟ اگر یک شرکت ارائه دهنده خدمات میزبانی ادعا کند که دارای uptime بالا سرور است، این به این معناست که سرور هایشان ثبات و پایداری بالایی دارند و امکان در دسترس نبودن سرور ها بسیار کم است.

بنابراین هر وب سایتی که با سرور های دارای uptime بالا میزبانی می شود، پایداری بالایی داشته و همیشه در دسترس است.

توجه داشته باشید از آنجایی که صفحات وب نمی توانند مشتریان را در صورت وقوع downtime راضی نگه دارند، up time بالا سرور بسیار مهم است و باید هنگام خرید سرویس میزبانی به این ویژگی توجه داشته باشید.

اپتایم چیست

در موارد دیگر، متخصصان فناوری اطلاعات از Up time استفاده می کنند تا به مقدار کل زمان اجرایی دست پیدا کنند. هنگامی که یک سیستم کامپیوتری به طور مداوم در حال اجرا است، مثلا برای مدت سه هفته، می توان گفت این سیستم “سه هفته Up time” دارد. هم چنین می توان گفت: ” Up time این سیستم سه هفته و بیشتر است”.

یکی از خدماتی که ممتاز سرور را از سایر ارائه دهندگاه سرویس میزبانی وب متمایز می کند uptime بسیار بالا در حدود 100% است. ممتاز سرور با رعایت مواردی مانند سخت افزار قوی و دیتاسنتر های مناسب یکی از بهترین تجربه های میزبانی وب با سرعت شگفت انگیز و محافظت قدرتمند داده ها را برای شما به ارمغان می آورد.

 

دلیل اهمیت Up time چیست ؟

همانطور که قبلاً هم به آن اشاره شد Up time مهم است، زیرا به این معنی است که سرویس میزبانی شما در دسترس و پایدار است. به عبارت دیگر، مدیریت Uptime یک دیدگاه یکپارچه از کل سرویس را فراهم می کند، که باعث ایجاد اطمینان و ثبات می شود.

اولین و مسلماً تأثیرگذار ترین دلیل گران بودن uptime حفظ بیشتر مشتریان است. وقتی کسب و کاری در حال ورشکستگی باشد، اگر آپ تایم میزبانشان پایین باشد، قادر به ارائه درست خدمات به مشتریان خود نیستند. به عنوان مثال، اگر کسب و کاری اقدام به فروش آنلاین محصولات می کند و هر مشتری که بخواهد از آن وب سایت بازدید کند پیام خطایی دریافت می کند و نمی تواند کالای مورد نظر خود را خریداری کند. این موضوع می تواند مشتریان ناراضی، نرخ بانس ریت بالا و نابودی کسب و کار را به همراه داشته باشد.

 راز رسیدن به Up time بالا در ممتاز سرور چیست ؟

همانطور که اشاره شد کلیه خدمات ممتاز سرور با آپ تایم 100% ارائه می شود و دلیل آن استفاده از منابع با کیفیت عنوان شد. اما این تنها دلیل آپتایم بالا در ممتاز سرور نیست. اگر مانند ممتاز سرور به عنوان یک ارائه دهنده خدمات میزبانی کار می کنید برای ارائه سطح بالایی از Up time سرور بسیاری از عوامل را باید در نظر بگیرید. مهم ترین این عوامل عبارتند از:

  • دیتاسنتر
  • رَک ها
  • سرور ها

دیتاسنتر

Up time چیست

همانطور که گفته شد، برای اطمینان از قابلیت دسترسی به داده با سرعت بالا یا همان up time بالا باید مواردی را انجام دهید. به عنوان مثال، استفاده از چندین سیستم که به طور موازی و همگام سازی شده عمل کنند. این کار باعث می شود که اگر یکی از سیستم ها دچار خرابی شد، سیستم های پشتیبان هنوز در حال اجرا باشند و به کلاینت ها سرویس دهی کنند. همچنین محیط و تجهیزات موجود در دیتاسنتر، باید دارای شرایط خاص محیطی از لحاظ درجه حرارت و رطوبت باشند و سیستم های مختلف خنک کننده و ضد رطوبت برای اطمینان از محیط عملیاتی مطلوب در نظر گرفته شود.

از لحاظ امنیتی دیتاسنتر دارای مجوز های دقیق دسترسی است تا از دسترسی های غیر مجاز و خرابی های عمدی جلوگیری شود. Uptime همچنین نیاز به سطح بالایی از اتصال داده ها دارد. بنابراین برخی از ارائه دهندگان خدمات میزبانی، سرور های خود را به صورت توضیع شده در نقاط فیزیکی جداگانه ای (دیتاسنتر های مختلف) قرار می دهند تا اگر یکی از آن ها بر اثر وقوع حادثه از بین رفت بقیه سرور ها در دیتاسنتر های دیگر آماده سرویس دهی به کلاینت ها باشند.

تمامی سرور های ممتاز سرور در دیتاسنتر هایی مطمئن و با محیطی مناسب نگهداری می شوند و تیم متخصصان ممتاز سرور به طور مداوم سرویس های ارائه شده و تمامی سرور ها را پشتیبانی کرده و از رضایت مشتریان گرامی اطمینان حاصل می کنند.

رَک ها

Up time چیست

سرور ها باید در رک هایی (Racks) گذاشته شوند که مانند محفظه های مخصوصی هستند که برای نگهداری سرور ها طراحی شده اند. رک ها از منبع تغذیه دوگانه ای که در منبع تغذیه اصلی دیتاسنتر قرار دارد استفاده می کنند و این به گونه ای است که خرابی یک منبع تغذیه بر روی رک تاثیر نمی گذارد.

سرور ها

Up time چیست

شایع ترین دلیل downtime کیفیت سرور ایت. سرور ها شامل اجزای سخت افزاری ای مانند کنترلر رید، هارد دیسک، رم، تعداد زیادی فن هستند و موارد دیگر که ممکن دچار خرابی شوند. به منظور مقابله با خرابی و اطمینان از سطح بالای آپ تایم، می توان اقدامات زیر را انجام داد:

منبع تغذیه دوگانه: همه سرور های میزبانی ما از منبع تغذیه دوگانه استفاده می کنند تا اطمینان حاصل شود که سرور در صورت خرابی منبع تغذیه به کار خود ادامه می دهد.

استفاده از کنترلر RAID : RAID مخفف Redundant Array of Inexpensive Disks است که روشی نوین برای ذخیره داده ها در چند دیسک سخت از طریق یک کنترلر سخت افزاری است، به طوری که در صورت خرابی سخت افزاری در یک درایو، هیچگونه تلفات داده یا وقفه سرویس پیش نیاید.

Hot Swap Hard Drives : نوعی درایو هستند که می توانند در حالی که سرور در حال کار است برداشته شوند و در RAID Array جایگزین شود تا سطح بالای آپ تایم را تضمین کند.

Cloud Virtual Server: با Cloud VPS، داده ها در چندین سرور فیزیکی ذخیره می شود و در نتیجه به طور چشمگیری زمان Uptime را افزایش می دهد.

ممتاز سرور با استفاده از سخت افزاری با کیفیت و منحصر به فرد در سرور ها، در ارائه خدماتی منحصر به فرد نیز بسیار عالی عمل کرده و خدماتی میزبانی بدون نگرانی را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.

امیدواریم این پست به شما کمک کرده باید تا دریابید up time سرور چیست و چه مزیتی برای شما دارد. اگر به دنبال یک سرویس میزبانی مطمئن و با آپتایم بسیار بالا هستید، نگاهی به پلن های ممتاز سرور بیندازید! همچنین در ممتاز سرور شما می توانید با پاسخ دادن به چند سؤال جزئی در بخش “پیشنهاد هوشمند ممتاز سرور” دریابید که کدام سرویس ها و کدام پلن های مناسب شما و کسب و کارتان است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا