OSآموزشخطاهای مختلف

چگونه خطای “The RPC Server is Unavailable” را رفع کنیم (راهنمای کامل)

خطای The RPC Server is Unavailable به این معنی است که سیستم ویندوزی شما در ارتباط با دستگاه ها یا ماشین های دیگر از طریق شبکه ای که استفاده می کنید مشکل دارد. اگر این خطا را دریافت کردید، نگران نباشید. اکثر کاربران ویندوز می توانند آن را با یکی از راه حل های زیر حل کنند. ممکن است مجبور نباشید همه این راه حل ها را امتحان کنید. فقط از بالا به پایین شروع کنید تا زمانی که موردی را پیدا کنید که برای شما مناسب است.

توجه: صفحه های نشان داده شده برای رفع خطای RPC Server is Unavailable در زیر مربوط به ویندوز 10 هستند، اما تمام اصلاحات برای ویندوز 7 نیز اعمال می شود.

روش 1: مطمئن شوید که خدمات RPC شما به درستی اجرا می شود

مشکل “سرور RPC در دسترس نیست” می تواند ناشی از عملکرد نامناسب سرویس RPC در هر رایانه متصل باشد. می توانید مراحل زیر را دنبال کنید تا اطمینان حاصل کنید که تمام سرویس های مربوط به RPC به طور عادی اجرا می شوند.

1) کلید لوگوی ویندوز و R را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا گفتگوی Run باز شود. سپس “services.msc” را تایپ کرده و Enter را فشار دهید.

اطمینان از درست بودن RPC

2) در پنجره Services، به پایین بروید تا موارد DCOM Server Process Launcher، Remote Procedure Call (RPC) و RPC Endpoint Mapper را پیدا کنید. مطمئن شوید که وضعیت آن ها در حال اجرا است و راه اندازی آنها روی خودکار تنظیم شده است.

DCOM Server Process Launcher
Remote Procedure Call (RPC)

3) اگر نبود، برای تغییر تنظیمات مربوطه در رجیستری باید به روش 4 بروید.

روش 2: فایروال رایانه خود را بررسی کنید

فایروال ها می توانند ترافیک درخواستی RPC را مسدود کنند و در نتیجه باعث ایجاد خطای RPC Server is Unavailable شوند. باید پیکربندی فایروال خود را بررسی کنید و ببینید آیا اتصالات شبکه را برای RPC مسدود می کند یا خیر. اگر از فایروال شخص ثالث استفاده می کنید، دستورالعمل آن را بخوانید یا درباره آن تحقیق کنید تا اتصالات شبکه RPC را رفع انسداد کنید.

اگر از فایروال ویندوز استفاده می کنید، مراحل پیکربندی آن در ادامه آمده است:

1) کلید لوگوی ویندوز و R را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا گفتگوی Run باز شود. سپس “control” را تایپ کرده و Enter را فشار دهید.

باز کردن پنجره control

2) در کنترل پنل، فایروال ویندوز را جستجو کنید. و سپس روی Allow an app through Windows Firewall در زیر Windows Firewall کلیک کنید.

Allow an app through Windows Firewall

3) برای یافتن Remote Assistance به پایین بروید. اطمینان حاصل کنید که ارتباط آن فعال است (همه کادرهای این مورد علامت گذاری شده است).

Remote Assistance

روش 3: اتصال شبکه خود را بررسی کنید

خطای RPC Server is Unavailable گاهی اوقات به این دلیل رخ می دهد که اتصال شبکه شما به درستی تنظیم نشده است. برای بررسی اتصال شبکه خود:

1) کلید لوگوی ویندوز و R را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا گفتگوی Run باز شود. سپس “ncpa.cpl” را تایپ کرده و Enter را فشار دهید.

مرحله اول اطمینان از اتصال شبکه

2) روی اتصال شبکه ای که استفاده می کنید کلیک راست کرده و سپس Properties را انتخاب کنید.

رفتن به تنظیمات شبکه

3) مطمئن شوید که اشتراک‌گذاری فایل و چاپگر برای شبکه‌های مایکروسافت و پروتکل اینترنت نسخه 6 (TCP/IPv6) فعال هستند (کادرهای کنار این موارد تیک دارند).

 پروتکل اینترنت نسخه 6 (TCP/IPv6)

همچنین می‌توانید با نصب مجدد درایور آداپتور شبکه، اشتراک‌گذاری فایل و چاپگر را بازنشانی کنید. اگر از بازی با درایورهای دستگاه راحت نیستید، توصیه می کنیم از Driver Easy استفاده کنید. این ابزاری است که هر گونه به روز رسانی درایوری را که کامپیوتر شما نیاز دارد را شناسایی، دانلود و (اگر حرفه ای بروید) نصب می کند.

برای حذف درایور های خود با Driver Easy، کافیست به Tools > Driver Uninstall بروید. سپس آداپتور شبکه خود را انتخاب کنید و روی Uninstall کلیک کنید. (این به نسخه Pro نیاز دارد – با کلیک بر روی Uninstall از شما خواسته می شود که آن را ارتقا دهید.)

حذف درایور

وقتی درایور آداپتور شبکه خود را uninstall کردید، می توانید از Driver Easy برای نصب مجدد آن استفاده کنید. اگر نمی توانید به اینترنت دسترسی داشته باشید، می توانید از ویژگی اسکن آفلاین برای نصب درایور شبکه خود استفاده کنید. دستگاه های شبکه شما را اسکن و شناسایی می کند و می توانید از نتایج برای دانلود درایورهای شبکه خود در رایانه دیگری با دسترسی به اینترنت استفاده کنید.

Driver Easy

روش 4: رجیستری خود را بررسی کنید

برای رفع خطای RPC Server is Unavailable باید تنظیمات رجیستری خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید RPC به درستی بر روی رایانه شما اجرا می شود. برای بررسی رجیستری:

(*هشدار: ویرایش رجیستری می‌تواند مشکلات غیرمنتظره‌ای را برای رایانه‌های شما ایجاد کند. اکیداً توصیه می‌شود قبل از ادامه، یک نقطه بازیابی سیستم ایجاد کنید و از رجیستری خود نسخه بک آپ تهیه کنید.)

1) به عنوان Administrator وارد سیستم عامل خود شوید (ویرایش رجیستری به امتیازات مدیر نیاز دارد).

2) کلید لوگوی ویندوز و R را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا گفتگوی Run باز شود. سپس عبارت regedit را تایپ کرده و Enter را فشار دهید.

بررسی رجیستری

3) وقتی ویرایشگر رجیستری باز شد، به مسیر HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\RpcSs بروید. ببینید آیا موردی وجود دارد که همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده، وجود نداشته باشد. در صورت وجود، پیشنهاد می شود که ویندوز خود را مجدداً نصب کنید.

بررسی RPC ها

4) اگر متوجه شدید که هنگام استفاده از روش 1، Remote Procedure Call (RPC) به درستی تنظیم نشده است، می توانید کلید رجیستری Start را در مسیر RpcSs ویرایش کنید. برای ویرایش مقدار آن روی Start دوبار کلیک کنید. داده های مقدار آن را روی 2 قرار دهید.

تنظیم داده های رجیستری

5) به HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\DcomLaunch بروید. ببینید آیا موردی گم شده است یا خیر. اگر متوجه شدید که راه‌انداز فرآیند سرور DCOM به درستی تنظیم نشده است، روی کلید رجیستری شروع دوبار کلیک کنید تا مقدار آن را ویرایش کنید. داده های مقدار آن را روی 2 قرار دهید.

بررسی گم شدن داده ها

6) به HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\RpcEptMapper بروید. ببینید آیا موردی گم شده است یا خیر. اگر قبلاً متوجه شده‌اید که تنظیم RPC Endpoint Mapper درست نیست، روی Start Registry Key دوبار کلیک کنید تا مقدار آن را ویرایش کنید. مجدداً داده های مقدار آن را روی 2 قرار دهید.

 Start Registry Key

گاهی اوقات ممکن است که همه روش های بالا را امتحان کرده باشید، و همچنان با خطای “RPC server is unavailable” مواجه شوید. در این صورت، پیشنهاد می کنیم که سیستم خود را به نقطه بازیابی اخیر بازگردانید یا ویندوز را مجدداً در رایانه خود نصب کنید. همچنین می توانید برای راهنمایی بیشتر با سازندگان دستگاه خود تماس بگیرید.

روش 5: به ChromeOS بروید

ویندوز یک فناوری بسیار قدیمی است. مطمئناً، ویندوز 10 جدید تر است، اما هنوز هم آخرین نسخه از یک سیستم عامل چند دهه است که برای دوران گذشته (قبل از اینترنت) طراحی شده است.

اکنون که اینترنت، سرعت اتصال سریع، فضای ذخیره‌سازی ابری رایگان و برنامه‌های وب گسترده (مانند Gmail، Google Docs، Slack، Facebook، Dropbox و Spotify) را داریم، تمام روش‌های Windows برای انجام کارها – با برنامه‌های نصب شده محلی و فایل local ذخیره سازی – کاملا منسوخ شده است.

چرا این یک مشکل است؟ زیرا وقتی دائماً برنامه های شخص ثالث کنترل نشده را نصب می کنید، دائماً درها را به روی ویروس ها و سایر بدافزارها باز می کنید. (و سیستم مجوز ناامن ویندوز این مشکل را تشدید می کند.)

به علاوه نحوه مدیریت ویندوز نرم افزار و سخت افزار نصب شده همیشه یک مشکل بوده است. اگر رایانه شما به طور غیرمنتظره ای خاموش شود، یا برنامه ای به درستی نصب، حذف یا به روز رسانی شود، می توانید خرابی های «رجیستری» را دریافت کنید. به همین دلیل است که رایانه های شخصی ویندوزی همیشه با گذشت زمان کند می شوند و ناپایدار می شوند.

همچنین از آنجایی که همه چیز به صورت محلی نصب و ذخیره شده است، طولی نمی کشد که فضای دیسک شما تمام شود و دیسک شما تکه تکه می شود، که همه چیز را حتی کندتر و ناپایدارتر می کند.

برای اکثر مردم، ساده‌ترین راه برای حل مشکلات ویندوز این است که ویندوز را به کلی کنار بگذارند و به سیستم عامل سریع‌تر، مطمئن‌تر، ایمن‌تر، استفاده آسان‌تر و ارزان‌تر روی بیاورند…

ChromeOS بسیار شبیه ویندوز است، اما به جای نصب انبوهی از برنامه‌ها برای ایمیل، چت، مرور اینترنت، نوشتن اسناد، ارائه محتوا های تحصیلی، ایجاد صفحات گسترده و هر کاری که معمولاً روی رایانه انجام می‌دهید، از برنامه‌های وب استفاده می‌کنید. شما اصلا نیازی به نصب چیزی ندارید.

منبع: drivereasy.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا