HostingServer

مقایسه VPS و هاست ابری : کدام یک برای وب سایت شما مناسب است؟

هنگام ایجاد یک وب سایت جدید، با تصمیمات مختلف زیادی روبرو خواهید شد. برخی از آن ها کاملاً ساده به نظر می رسند، مانند انتخاب رنگ هایی که می خواهید به کار ببرید یا تصمیم گیری در مورد ریسپانسیو بودن آن (بله، واضح است). اما برای هر مورد نسبتاً جدیدی در مدیریت وب سایت مانند انتخاب برنامه میزبانی وب شما بسیار پیچیده به نظر می رسند. میزبانی ممکن است کمی پیچیده باشد. شما باید انواع میزبانی از جمله هاست ابری و سرور مجازی VPS را در نظر بگیرید.

ده ها شرکت میزبان نیز برای انتخاب دارید، کار خود را با برنامه های مختلفی که ارائه می دهند تبلیغ می کنند. اطلاعات زیادی برای بررسی وجود دارد و شما باید در میان انتخاب های دیگر در مورد وب سایت خود، آن ها را دریابید. برای کمک، امیدواریم با مقایسه دو نوع میزبانی متفاوت: هاست ابری و میزبانی VPS از این سردرگمی کاسته و ببینیم که کدام یک برای شما بهتر است. ما در مورد چگونگی بررسی برنامه ها برای کمک به شما در تصمیم گیری آگاهانه کمک خواهیم کرد.

میزبانی VPS چیست؟

میزبانی VPS

VPS مخفف Virtual Private Server است. این سبک میزبانی یک سرور فیزیکی است که به چندین سرور مجازی کوچک تر تقسیم می شود. هر چند از نظر جسمی بخشی از یک سرور هستند، هر یک از این سرور های مجازی به عنوان محیط سرور اختصاصی خود عمل می کنند.

از آنجا که بخش اختصاصی سرور خود را دارید، مجموعه منابع اختصاصی خود را دارید و می توانید پارتیشن سرور خود را دقیقاً همانطور که می خواهید سفارشی و پیکربندی کنید. به علاوه، هیچ داده ای یا دسترسی به پرونده بین حساب های موجود در سرور VPS وجود ندارد.

با این حال، یک خطر میزبانی VPS این است که اگر یک سرور فیزیکی خراب شود، هر VPS که از آن سرور استفاده می کند نیز از کار می افتد. اگر یک سایت منابع را در سرور فیزیکی متوقف کند، عملکرد VPS نیز می تواند متفاوت باشد – اگرچه اکثر ارائه دهندگان خدمات میزبانی، بخش های مختلف VPS را به گونه ای تقسیم می کنند که این خطر را کاهش دهد.

هاست ابری چیست؟

هاست ابری

هاست ابری هنگامی است که برنامه میزبانی شما به شبکه ای از ماشین های مجازی که به طور بالقوه نامحدود هستند، متصل می شود. همه این ماشین های مجازی به شبکه ای از سرور های فیزیکی متصل متکی هستند. با اتصال همه این ماشین های مجازی به یکدیگر، عملکرد میزبانی ابری تا حدودی شبیه به یک VPS بزرگ است.

تفاوت اصلی بین هاست ابری و VPS این است که منابع به جای داشتن یک سرور اختصاصی برای سایت شما (همانطور که در مورد VPS وجود دارد)، در میان چندین دستگاه مختلف فیزیکی پخش می شود.

با یک بستر هاست ابری، شما از استفاده از چندین سرور بهره مند می شوید، بنابراین منابع بیشتری در دسترس دارید. هر زمان که بخواهید نیاز های مختلف ترافیکی را برآورده کنید، می توانید قدرت سرور خود را افزایش دهید. در حالی که هاست ابری انعطاف پذیری بیشتری نسبت به VPS دارد، اما امکان سفارشی سازی زیادی را ندارد.

مقایسه VPS و هاست ابری در 5 مؤلفه

دانستن اصول هر نوع میزبانی احتمالاً به شما نمی گوید که برای تصمیم گیری باید چه چیز هایی را بدانید. برای این منظور، شما نیاز به ایده ای دارید که چگونه آن ها را در برخی از دسته های اصلی که هنگام انتخاب برنامه میزبانی مهم هستند، مقایسه کنید. در زیر، VPS و هاست ابری را در 5 دسته اساسی – از عملکرد تا قیمت را با هم مقایسه می کنیم و در مورد برنده تصمیم می گیریم.

عملکرد (برنده: هاست ابری)

عملکرد یکی از بارز ترین عواملی است که باید هنگام انتخاب برنامه میزبانی وب مورد توجه قرار گیرد. شما می خواهید اطمینان داشته باشید که وب سایت شما به طور مداوم بارگذاری می شود، همیشه وقتی افراد به دنبال آن می گردند، آنلاین باشد و فقط به طور کلی همیشه کار می کند.

برنامه های VPS عملکرد بسیار بالایی دارند، زیرا مقدار مشخصی از منابع سرور برای شما تضمین شده است و چون بخشی از سرور شما از قسمت های دیگر جدا شده است، در بیشتر موارد، عملکرد شما نباید تحت تأثیر سایر وب سایت های موجود در سرور قرار گیرد. در موارد نادر، اگر چندین وب سایت در سرور به طور همزمان با تقاضای غیرطبیعی زیادی روبرو شوند، سرور ممکن است در برابر محدودیت های خود برخورد کند و در نتیجه عملکرد از بین می رود. برای اکثر افرادی که برنامه VPS را انتخاب می کنند، این یک سناریو بعید است.

هاست ابری می تواند گزینه مناسب تری باشد زیرا نیاز های همه وب سایت های موجود در شبکه بین سرور های مختلف تقسیم شده است. اگر شخصی نتواند یا با خواسته های بالاتر از حد معمول برخورد کند، پشتیبان گیری در سیستم تعبیه شده است.

و کدام یک بهتر است؟ هاست ابری بهتر از VPS است

برای بیشتر اهداف، این تقریباً به تساوی نزدیک است. اما با برنامه های VPS به دلیل تقاضای بالاتر از حد معمول سرور، احتمال کمی برای عملکرد پایین تر شما وجود دارد و این خطر با هاست ابری کلا غیر ممکن می شود.

امنیت (برنده: VPS)

امنیت آنلاین یک نگرانی واقعی است. شما همیشه در مورد وب سایت هایی که هک شده اند می شنوید و عواقب آن بزرگ است. میزبانی وبی که انتخاب می کنید تنها بخشی از امنیت کلی وب سایت است، اما مهم است.

VPS فوق العاده ایمن است. به اندازه میزبانی اختصاصی ایمن نیست، اما میزبانی مشترک را به راحتی از بین می برد. VPS شما به طور مستقل از هر سایت دیگری که دارای همان سرور فیزیکی هستند کار خواهد کرد و آن را از دسترسی خارجی محافظت می کند. اما احتمال کمی وجود دارد که امنیت ضعیف سایت دیگری بتواند سایت شما را تحت تأثیر قرار دهد، به ویژه اگر شما یک ارائه دهنده میزبانی وب انتخاب کنید که امنیت را به عنوان یک نگرانی اصلی تلقی نمی کند.

یک محیط هاست ابری نیز بسیار ایمن خواهد بود و از سایر کاربران در همان شبکه سرور فیزیکی جدا خواهد شد. با این حال، از آنجا که میزبان شما کاملاً تحت وب است، این باعث می شود که در برابر حملات آسیب پذیرتر شوید.

کدام یک بهتر است؟ VPS بهتر از هاست ابری است

اگر یک ارائه دهنده معتبر میزبانی وب انتخاب می کنید، امنیت با هر دو نوع برنامه باید کاملاً مناسب باشد. اما یک طرح VPS به طور حتم کمی بیشتر از هاست ابری امنیت را ارائه می دهد و انتخاب بهتری است.

قیمت (برنده: مساوی)

برنامه های هاست ابری و VPS هر دو در عملکرد و ویژگی های برنامه های میزبانی مشترک یک گام بالاتر هستند و بنابراین می توانید انتظار پرداخت بیشتر از ابتدایی ترین برنامه های ارائه دهنده را داشته باشید. اما هزینه هر دوی آن ها کمتر از یک سرور اختصاصی است. صرف نظر از ارائه دهنده، هر دو نوع این برنامه ها تقریباً همیشه از نظر قیمت متوسط ​​بین میزبانی اشتراکی و اختصاصی قرار می گیرند.

اما اینکه هزینه برنامه های هاست ابری یا VPS بیشتر باشد، به جزئیات بستگی زیادی دارد. “اگر با ممتاز سرور همراه شوید، انتخاب یک هاست ابری هزینه کمتری نسبت به استفاده از VPS دارد.” با وجود ارائه دهندگان دیگر، هزینه هاست ابری بیشتر از VPS است. این باعث می شود که این دسته یک رده سخت باشد.

کدام یک بهتر است؟ بستگی دارد

هنگام مقایسه هزینه یک برنامه ابری خاص در مقابل یک برنامه VPS خاص که جزئیات آن را در نظر می گیرید، اطمینان حاصل کنید. در برخی موارد، برنامه های میزبانی ابری مدل پرداختی برای آنچه را که استفاده می کنید ارائه می دهند، بنابراین ممکن است در نهایت بر اساس میزان ترافیکی که در یک ماه دریافت می کنید، بیش از آنچه انتظار داشتید بپردازید.

مقیاس پذیری (برنده: هاست ابری)

بعضی از وب سایت ها ماه به ماه نیاز های کاملاً سازگار دارند. اما دیگران نوسانات زیادی را براساس عوامل فصلی یا محتوای گاه به گاه ویروسی مشاهده خواهند کرد. به عنوان مثال یک فروشگاه تجارت الکترونیکی ممکن است در فصل تعطیلات زمستانی تعداد ترافیک بسیار بیشتری نسبت به بقیه سال داشته باشد. این امر مقیاس پذیری را برای بسیاری از دارندگان وب سایت در انتخاب برنامه میزبانی وب، به یک نگرانی مهم تبدیل می کند.

VPS مقیاس پذیر ترین راه حل نیست. مقدار مشخصی از منابع سرور به شما تضمین شده است و بنابراین تا زمانی که بازدید شما از نیاز های معمول شما فراتر نرود، باید خوب باشد. اما اگر نیاز به سرعت بندی سایت خود دارید، کار برای شما دشوار است. با توجه به میزان صدا، میزبان موجود شما نمی تواند از پس افزایش ترافیک برآید.

هاست ابری در توانایی مقیاس پذیری واقعاً می درخشد. اساساً شما یک شبکه یا سرور کامل خواهید داشت که در یک لحظه برای ذخیره سازی اضافی کلیک کنید یا نیاز های ترافیکی را برآورده کنید. همچنین، به دلیل در دسترس بودن زیاد سرور ها، از زمان بالا و عملکرد فوق العاده ای برخوردار خواهید بود. اگر خرابی سرور فیزیکی رخ دهد، سایت شما به یک سرور دیگر سوئیچ می شود.

و کدام یک بهتر است؟ هاست ابری بهتر از VPS است

این منطقه ای است که هاست ابری احتمالاً در آن بیشترین درخشش را دارد. اگر از عدم تطابق در محبوبیت و نیاز وب سایت خود انتظار دارید، هاست ابری به احتمال زیاد بیشتر منطقی خواهد بود.

سفارشی سازی (برنده: VPS)

برای هرک سی که ایده خاصی از آنچه می خواهد وب سایتش بتواند انجام دهد و انواع نرم افزاری که می خواهد با آن استفاده کند، شخصی سازی یک نگرانی مهم است. این عاملی است که احتمالاً برای صاحبان وب سایت با برخی از زرنگی های فنی مهم است. اما برای هرکسی که مهم باش ، احتمالاً بسیار مهم است.

VPS را می توان راحت سفارشی کرد. یک سرور خصوصی مجازی شبیه به یک سرور اختصاصی است به این دلیل که شما به سرور دسترسی ریشه ای دارید و بر روی سیستم عامل و نرم افزار سرور کنترل دارید. با این حال، ممکن است به دلیل پیکربندی فیزیکی سرور، محدودیت هایی اعمال شود.

هاست ابری گزینه های مناسب شخصی سازی را ارائه می دهد. با این وجود، ممکن است به دلیل سرور های زیادی که برای توزیع تنظیمات لازم دارید محدود شوید. پیکربندی راه اندازی میزبان برای استفاده بیشتر از شبکه ممکن است به برخی از مهارت های فنی نیز نیاز داشته باشد.

و کدام یک بهتر است؟ VPS بهتر از هاست ابری است

اگر مقیاس پذیری جایی است که هاست ابری واقعاً در آن می درخشد، سفارشی سازی منطقه چیزی است که VPS در آن می درخشد. تنها نوع طرحی که در این گروه قیمت بهتری دارد، میزبانی اختصاصی است (اما با هزینه بسیار بیشتر). اگر شخصی سازی برای شما در اولویت است، VPS احتمالاً مناسب تر است.

چه کسی باید از VPS استفاده کند؟

VPS می تواند یک انتخاب عالی برای کاربران وب سایتی باشد که از طرح میزبانی اشتراکی خود بیشتر شده اند. با این حال، برای هر نوع وب سایت موجود مناسب نیست. میزبانی VPS برای کاربرانی که به دنبال کنترل بیشتر بر وب سایت خود هستند و دارای مهارت های فنی برای تنظیم یک محیط سفارشی هستند، عالی است.

به طور خاص، VPS ممکن است برای شما مناسب باشد اگر:

  • شما در حال برنامه ریزی وب سایتی هستید که دارای پیچیدگی باشد و برنامه نویس شما می خواهد قدرت بیشتری در شخصی سازی داشته باشد.
  • شما برای ایجاد یک برنامه VPS زیاد ترافیک دارید، اما تعداد ترافیک شما به طور معمول ماه به ماه سازگار است، بنابراین شما حدس نسبتا دقیق و ثابتی درباره میزان پهنای باند مورد نیاز خود دارید.
  • شما نوع خاصی از نرم افزار مورد نیاز وب سایت خود را دارید و انتظار دارید که برای نصب و نگهداری آن نیاز به دسترسی مستقیم به سرور داشته باشید.
  • شما انتظار دارید که اسکریپت ها و افزونه های سفارشی را در سایت خود اجرا کنید – قدرت شخصی سازی برنامه های VPS اغلب برای این کار بهتر است.

برای مطالعه بیشتر

چه کسی باید از هاست ابری استفاده کند؟

هاست ابری یک گزینه عالی برای دارندگان وب سایت است که به انعطاف پذیری ابری برای ایجاد امکان افزایش عملکرد برای پاسخگویی به افزایش ترافیک نیاز دارند.

به طور خاص، میزبانی ابری ممکن است بهترین انتخاب برای شما باشد اگر:

  • میزان ترافیک شما به طور قابل توجهی ماه به ماه متفاوت است، از جمله در فروشگاه تجارت الکترونیک با محصولات فصلی یا یک سایت رسانه ای با مقاله ویروسی گاه به گاه.
  • شما پیش بینی می کنید در سال های آینده رشد زیادی داشته باشید و می خواهید یک برنامه میزبانی وب انتخاب کنید که بتواند همراه شما رشد کند. استارت آپ های جدید یا شرکت هایی که استراتژی رشد را اجرا می کنند، احتمالاً میزبانی ابری را ترجیح می دهند.
  • شما این ایده را دوست دارید که فقط هزینه مورد نیاز خود را پرداخت کنید. این می تواند به معنای ناسازگاری صورتحساب ماه به ماه باشد که برنامه ریزی برای آن دشوار تر است، اما می تواند باعث صرفه جویی کلی در برخی از وب سایت ها شود.

VPS یا هاست ابری؟ بهترین گزینه برای وب سایت من کدام است؟

بزرگ ترین تفاوت بین دو محیط سرور مقیاس است. اگر به دنبال راه اندازی هرچه سریع تر هستید و اهمیتی برای مقیاس ندارید، یک VPS می تواند یک نقطه شروع عالی باشد. با این حال، اگر شما به یک راه اندازی انعطاف پذیر میزبانی و سطح بالایی از عملکرد سایت و ذخیره سازی نیاز دارید، لازم است یک محیط هاست ابری را بررسی کنید.

با هاست ابری شما به منابع تقریباً نا محدودی از سرور دسترسی پیدا می کنید. برای سایت هایی با سطح بازدید متغیر یا سایت هایی که به سرعت مقیاس بندی می شوند، هاست ابری می تواند راه حل مناسبی باشد. هاست ابری قدرت بسیار خوبی از سرور و انعطاف پذیری نهایی، از استفاده از منابع گرفته تا قیمت گذاری، به شما ارائه می دهد.

به طور کلی، VPS برای افرادی که به سادگی می خواهند یک وب سایت راه اندازی کنند و محدودیت های محیط میزبانی اشتراکی خود را پشت سر گذاشته اند، مناسب است. VPS قدرتمند است و عملکرد بهتری را ارائه می دهد و برای هر کسب و کاری که انتظار یکپارچه بودن یک سرور پایدار را داشته باشد (و آن را ارزیابی می کند) یک انتخاب قدرتمند است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا