HostingNetworkProgrammingآموزش

معرفی کامل GitLab و مزایای استفاده از سرور خصوصی گیت لب

در مراحل توسعه نرم افزار، خدمات کنترل نسخه (version control) برای مدیریت مخازن git پروژه شما ضروری است و وقتی صحبت از git repository می شود، دو کلمه کلیدی وجود دارد – GitHub و GitLab. این دو در توسعه نرم افزار مدرن، به ویژه در چند سال گذشته، پایه محکمی دارند و از آنجا که بسیاری از داده های پروژه های نرم افزاری اطلاعاتی محرمانه و یا بسیار مهم هستند، مهندسان نرم افزار پروژه های خود را بر روی سرور های خصوصی GitLab اجرا می کنند تا از بهترین سطح امنیتی بهره ببرند.

ابزار GitLab از پلتفرمی که فقط مدیریت کد را بر عهده گیرد، به پلتفرم مختص نظارت و استقرار تبدیل شده است و خود را «DevOps کامل» می‌نامد. در واقع راحتی را برای توسعه دهندگان نرم افزار افزایش داده است و مزایای زیادی را برای آن ها ارائه می دهد، مهم ترین مزیت های آن برای کسانی آشکار می شود که در تیم های بزرگ تر کار می کنند.

از این رو تعداد کاربران این پلتفرم افزایش یافته است. بنابراین، اگر شما نیز از ارائه ویژگی های آن شگفت زده شده اید و به دنبال یک سرور خصوصی GitLab هستید، این مقاله برای شما مناسب است. اما قبل از اینکه مطالبی در مورد GitLab بفهمیم، مهم است که مفاهیم خود را در Git درک کنید.

Git چیست؟

Git را می توان یک سیستم کنترل نسخه (version control) نامید که می تواند هر تغییری را در یک فایل ردیابی کند. هدف اصلی آن مدیریت تمام این تغییرات ایجاد شده در یک پروژه در یک دوره زمانی است. Git این تغییرات و اطلاعات مرتبط را در یک ساختار داده یا repository ذخیره می کند.

یک مخزن git شامل objects با مراجع آن هاست. این مرکز جایی است که توسعه دهندگان می توانند پروژه ها را ذخیره، آزمایش و همکاری کنند و همچنین آن ها را به اشتراک بگذارند. این می تواند پروژه های مختلف در اندازه های مختلف را مدیریت کند و گردش کار روان را تقویت کند.

سیستم کنترل نسخه (version control)

Git به همکاری تیمی کمک می کند، به شما امکان می دهد پیشرفت را ردیابی کنید و به برنامه نویسان و متخصصان غیر فنی کمک می کند تا فایل های آن ها را نظارت کنند. همانطور که می دانید در مقیاس های بزرگ تر از سرور های خصوصی GitLab برای استقرار و تمام ویژگی هایی که در بالا ذکر شد استفاده می شود.

GitLab چیست؟

GitLab یک مخزن Git و ابزار چرخه حیات یا همان lifecycle پروژه ها است. GitLab یک پلتفرم کامل DevOps است که متخصصان را قادر می سازد تا تسک های مختلف پروژه را در سرور خود مدیریت کنند. این تسک ها شامل برنامه ریزی پروژه، مدیریت سورس کد، حفظ امنیت و نظارت است.

GitLab در سال 2011 توسط توسعه دهندگان اوکراینی به نام های Dmitriy Zaporozhets و Valery Sizov ایجاد شد. در حال حاضر بیش از 100 هزار کاربر دارد و شرکت های بزرگی مانند ناسا، آی بی ام، سونی از آن استفاده می کنند. آشنایی با برخی از ویژگی های زیر کمک کننده است:

 • خطوط کاری CI/CD قدرتمند و کاملاً مشخص
 • کانتینر های داکر
 • رجیستری داخلی فوری دارد و بدون پیکربندی مستقر می شود
 • پشتیبانی از سرور های اختصاصی GitLab برای مدیریت Docker images
 • ردیابی خطا ها
 • نوشته شده در روبی و Go

مزایای GitLab

 • پیکربندی و مدیریت GitLab با کد های اوپن سورس آن آسان است
 • این برنامه منحصر به فرد است و یک گردش کار ساده با همکاری و کارایی بالا ایجاد می کند
 • بررسی کد همراه با درخواست‌های pull-up کاربرپسند و فشرده
 • به عنوان یک برنامه native ابری با اقدامات امنیتی سنگین، ویژگی های امنیتی مانند محدودیت های گرانول، احراز هویت کاربر با Kerberos را ارائه می دهد
 • حداقل یکپارچه سازی برای کاهش چرخه عمر توسعه و در عین حال افزایش بهره وری
 • سازماندهی مناسب Kubernetes و ادغام را تسهیل می کند
 • مدیریت پروژه قابل انطباق و گسترده را برای تسریع گردش کار فراهم می کند

GitLab چه تفاوتی با GitHub دارد؟

تفاوت سرور GitLab با GitHub

GitHub یک مخزن مبتنی بر Git مانند GitLab است. این برنامه که در سال 2008 راه اندازی شد، با بیش از 40 میلیون کاربر، بزرگ ترین برنامه در این رده است.

پروژه های GitHub هم عمومی و هم خصوصی هستند. کد های به اشتراک گذاشته شده عمومی برای همه در اینترنت (بر اساس مجوز) باز و رایگان هستند. از این رو، بسیاری از توسعه دهندگان از repository های عمومی برای به اشتراک گذاری نرم افزار منبع باز خود در GitHub استفاده می کنند.

با این حال، تفاوت های کلیدی بین GitHub و GitLab وجود دارد، مانند:

GitLab CI/CD و GitHub Actions

یکپارچه سازی مداوم/تحویل مستمر (CI/CD) باعث صرفه جویی فوق العاده ای در زمان توسعه دهندگان می شود و یک QA عالی ارائه می دهد. GitLab قابلیت CI/CD را به صورت رایگان بر روی سرور های خود ارائه می دهد که نیاز به استفاده از هر راه حل خارجی CI را از بین می برد و اگر همچنان می خواهید از یک CI شخص ثالث استفاده کنید، می توانید به راحتی آن را با Codeship، Jenkins و غیره ادغام کنید.

جدا از آن، داشبورد مخصوص آن عملیات مختصری را ارائه می دهد تا به شما کمک کند وابستگی های مرتبط با DevOps و تلاش های هنگام توسعه را بیاموزید. از این رو، GitLab در این زمینه بهتر از GitHub به مشکلات توسعه دهندگان می پردازد.

سطوح احراز هویت

با استفاده از GitLab، شما این امکان را دارید که دسترسی ها را بر اساس نقش آن ها تغییر دهید و تنظیم کنید. اما در GitHub، فقط می‌توانید تصمیم بگیرید که به چه کسی دسترسی خواندن/نوشتن به مخزن خود را بدهید.

Import و export

GitLab مستندات دقیقی از نحوه وارد کردن داده‌ها از منابع مختلف مانند Bitbucket، GitHub و غیره ارائه می‌کند. اما، می توانید از GitHub Importer برای کد های خود در Mercurial، TFS، Subversion و غیره استفاده کنید.

سرور های GitLab به شما اجازه می دهند تا آپلود های پروژه، راهنمایی های نحوه استفاده، مخازن پروژه، پیکربندی هایی مانند سرویس ها و webhook ها، اسنیپت ها، برچسب ها، نقاط عطف و موارد دیگر را export کنید.

بنابراین، اگر می خواهید با پلتفرم GitLab پیش بروید، دو گزینه دارید – میزبانی محلی یا میزبانی مدیریت شده. اگر نمی خواهید دردسر دانلود، نصب، مدیریت و کنترل GitLab را تجربه کنید، یک سرور اختصاصی GitLab مدیریت شده را انتخاب کنید.

کمپانی های هاستینگ که در زیر آمده اند از بزرگ ترین شرکت های سرور هستند که در زمینه هاست GitLab نیز به صورت تخصصی کار می کنند. در ممتاز سرور، در صورت نیاز به سرور GitLab می توانید یک سرور مجازی لینوکسی خریداری کرده و پشتیبانان مراحل مربوط به استقرار و نصب GitLab را برای شما فراهم کنند.

1. GitLab

از GitLab برای انجام عملکرد های مختلف از مدیریت کد منبع و CI/CD گرفته تا امنیت و موارد دیگر برای ارائه سریع نرم افزار خود استفاده کنید. این شرکت به شما کمک می کند پروژه های خود را به راحتی مدیریت کنید و یک پلتفرم کامل DevOps را که در یک برنامه واحد گنجانده شده است در اختیار شما قرار می دهد.

مشخص کردن یک رابط، منبع ذخیره داده و ارتباط با پشتیبانی آن ها می تواند نیاز های شما را بدون هیچ دردسری رفع کند. آن‌ها از CI/CD پیشرو در صنعت برای توانمندسازی تیم‌های شما و تشویق آن‌ها برای همکاری مؤثرتر با یکدیگر استفاده می‌کنند. GitLab همچنین استفاده از اتوماسیون مقیاس پذیر، قدرتمند و end-to-end را ممکن می سازد. امنیت، مدیریت آسیب پذیری و کیفیت کد را در زمان واقعی با سرور های GitLab می توانید دریافت کنید.

2. A2 Hosting

سرور خصوصی GitLab به نام A2 Hosting

آن ها پلن های سرور خصوصی GitLab خود را به خوبی تنظیم می کنند و از ارائه عملکرد فوق العاده سریع اطمینان حاصل می کنند. شما سرویس میزبانی را در بالای پلتفرم SwiftServer چشمگیر آن ها دریافت خواهید کرد، یا همچنین می توانید سرور های توربو آن ها را برای دریافت 20 برابر سرعت بالاتر انتخاب کنید.

سرور های توربو دارای AMD EPYC با درایو های NVMe هستند که قادر به تولید 40٪ CPU سریع تر، 3 برابر سرعت نوشتن/خواندن سریع تر، 9 برابر ترافیک بیشتر و 2 برابر Time-To-First-Byte سریع تر هستند.

کنترل های کامل سرور و انعطاف پذیری اضافه کردن اسکریپت ها یا برنامه های کاربردی سفارشی را می توانید دریافت کنید. تیم پشتیبانی آن ها به طور مداوم بر عملکرد سرور نظارت می کند تا مطمئن شود که بالاترین سرعت را ارائه می دهد و همچنین بهترین روش صنعت را برای تجربه کاربری بهتر به کار می گیرد.

3. Stackhero

سرور خصوصی GitLab به نام Stackhero

Stackhero یک سرور مدیریت شده GitLab را ارائه می دهد که برای ارائه عملکرد با امنیت بالا طراحی شده است. می توانید در عرض 2 دقیقه با سرور GitLab شروع به کار کنید و به جای نگرانی در مورد زیرساخت، روی اجرای سریع تجارت خود تمرکز کنید.

سرورهای شما با دیسک های SSD با کارایی بالا و CPU برای سرعت های باورنکردنی تغذیه می شوند. آن ها تمام اتصالات را با تکنیک های TLS 1.3 و ECDSA رمزگذاری می کنند که امنیت و سرعت را بیشتر می کند.

آیا GitLab سطوح دسترسی برای پروژه ها را فراهم می کند؟

GitLab دارای سه سطح دسترسی متفاوت برای هر پروژه است: عمومی، داخلی و خصوصی.

آیا GitLab راهی برای جلوگیری از ایجاد پروژه برای کاربران خاص ارائه می دهد؟

مدیران GitLab می توانند برای هر کاربر یک محدودیت پروژه تعیین کنند. اگر محدودیت روی 0 تنظیم شود، کاربر نمی تواند هیچ پروژه ای ایجاد کند.

پلن مورد نیاز برای تعداد معینی از کاربران یا repository در سرور گیت لب چیست؟

مشخصات پلن های سرور GitLab که مناسب استفاده اولیه شما باید از پلن دوم سرور های مجازی شروع می شود، با این حال برای راهنمایی بهتر به توصیه حداقل سیستم مورد نیاز در وب سایت گیت لب مراجعه کنید.

چگونه سرور گیت لب خریداری کنیم؟

در ممتاز سرور با خرید سرور مجازی VPS می توانید درخواست سرور GitLab خود را ثبت کنید و پشتیبانان ممتاز سرور مراحل مربوطه را برای کار شما انجام خواهند داد.

منبع: geekflare.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا