Programmingآموزش

آشنایی با GitHub و نحوه استفاده از امکانات گیت هاب

GitHub یک منبع برنامه نویسی محبوب است که برای به اشتراک گذاری کد استفاده می شود. این پلتفرم یک شبکه اجتماعی برای برنامه نویسان است که بسیاری از شرکت ها و سازمان ها از آن برای تسهیل مدیریت پروژه و همکاری استفاده می کنند. بر اساس آمار جمع آوری شده در اکتبر 2020، با بیش از 60 میلیون repository جدید ایجاد شده در سال 2020 و دارای بیش از 56 میلیون توسعه دهنده، گیت هاب برجسته ترین هاست سورس کد است.

بیایید برای درک بهتر کاربرد گیت هاب، بیزینس Decathlon، بزرگ ترین برند خرده فروشی کالاهای ورزشی در جهان را در نظر بگیریم. این شرکت بیش از 1600 فروشگاه در 57 کشور جهان با بیش از 87000 کارمند دارد. هر شرکتی، چه بزرگ و چه کوچک، ناگزیر چالش ها و موانعی را تجربه می کند. ما می‌توانیم مشکلات Decathlon را به بهترین شکل خلاصه کنیم:

 1. چگونه شرکت می تواند دید گردش کار را حفظ کند و از تعدیل نیرو در چنین مجموعه کاری بزرگی جلوگیری کند؟
 2. چگونه این شرکت توسعه دهندگان را برای مکان های مختلف استخدام می کند؟

پاسخ کار GitHub است! GitHub نه تنها یک منبع مقرون به صرفه است، بلکه دارای یک جامعه open source عالی است. از آنجایی که این یک ابزار مبتنی بر ابر (cloud-based) است، کد به راحتی در کل سازمان مشتری قابل مشاهده است و مشارکت هر کاربری را تسهیل می کند.

سیستم کنترل نسخه یا VCS، عنصری در Git است که برای مقابله با دو مشکل Decathlon مناسب‌تر است. بنابراین، بیایید دانش خود را در مورد گیت هاب با نگاهی دقیق تر به سیستم کنترل نسخه Git گسترش دهیم و ببینیم که چرا این سیستم تغییر دهنده بازی است.

سیستم Version Control چیست؟

سیستم کنترل نسخه Git همانطور که از نام آن پیداست، سیستمی است که تمام تغییرات ایجاد شده در یک فایل یا مجموعه ای از داده ها را ثبت می کند تا در صورت نیاز نسخه خاصی که مورد نیاز است، بعدا فراخوانی شود. این سیستم مطمئن می شود که همه اعضای تیم روی آخرین نسخه فایل کار می کنند و همه می توانند به طور همزمان روی یک پروژه کار کنند.

گیت چیست؟

Git یک سیستم کنترل ورژن است که برای ردیابی تغییرات در فایل های کامپیوتری استفاده می شود و آن را به ابزاری با رتبه برتر برای برنامه نویسان در سراسر جهان تبدیل می کند. Git می تواند پروژه ها را در هر اندازه ای مدیریت کند.

Git برای هماهنگ کردن گردش کار بین اعضای تیم پروژه و پیگیری پیشرفت آن ها در طول زمان استفاده می شود. همچنین برای برنامه نویسان و کاربران غیر فنی با پیگیری پرونده های پروژه آن ها سود می برد. Git به چندین کاربر اجازه می دهد بدون ایجاد اختلال در کار یکدیگر با هم کار کنند. در شرکت هایی که نیاز به سفارشی سازی نرم افزار و یا توسعه نرم افزار در یک محیط امن و خصوصی را دارند، با خرید سرور Gitlab می توانند دسترسی به تمام اطلاعات خود را خصوصی کنند و امنیت بالایی را تجربه کنند.

github features

GitHub چیست؟

GitHub یک سرویس میزبانی مخزن Git است که یک رابط گرافیکی مبتنی بر وب را ارائه می دهد. این پلتفرم بزرگ ترین انجمن برنامه نویسی جهان است. قرار دادن یک کد یا یک پروژه در گیت هاب باعث افزایش و انتشار گسترده آن می شود. برنامه نویسان می توانند سورس کد ها را در بسیاری از زبان های مختلف پیدا کنند و از رابط command-line گیت برای ایجاد و پیگیری تغییرات استفاده کنند.

GitHub به هر یک از اعضای تیم کمک می کند تا با هم در پروژه ای از هر مکانی همکاری کنند و در عین حال همکاری را تسهیل می کند. همچنین می توانید نسخه های قبلی ایجاد شده از آن پروژه را در بستر گیت هاب مرور کنید.

بنابراین اکنون می دانیم که Git و GitHub چیست. وقت آن است که با مرور ویژگی‌های گیت هاب به درک بهتری از اهمیت و ارتباط GitHub برسید.

ویژگی های گیت هاب

مدیریت پروژه آسان: GitHub مکانی است که در آن مدیران پروژه و توسعه دهندگان گرد هم می آیند تا کار خود را هماهنگ، پیگیری و آپدیت کنند تا پروژه ها در حال پیشرفت باشند و طبق برنامه باقی بمانند.

افزایش ایمنی با پکیج ها: پکیج ها را می توان به صورت خصوصی، درون تیم یا به صورت عمومی در جامعه منبع باز منتشر کرد. بسته ها را می توان با دانلود از گیت هاب مورد استفاده یا استفاده مجدد قرار داد.

مدیریت موثر تیم: GitHub به همه اعضای تیم کمک می کند در یک خط کاری و سازماندهی شده بمانند. ابزار های تعدیل مانند Issue و Pull Request Locking به تیم کمک می کند تا روی کد تمرکز کند.

کدنویسی بهبود یافته: درخواست‌های Pull به سازمان‌ها کمک می‌کند تا کد جدید را بررسی، توسعه و پیشنهاد دهند. اعضای تیم می توانند قبل از تغییر کد منبع، در مورد هر گونه پیاده سازی و پیشنهادی از طریق این موارد بحث کنند.

افزایش ایمنی کد: GitHub از ابزار های اختصاصی برای شناسایی و تجزیه و تحلیل آسیب‌پذیری‌های کد استفاده می‌کند که سایر ابزارها به راحتی این قابلیت ها را ارائه نمی دهند. تیم های توسعه در همه جا با هم کار می کنند تا زنجیره تامین نرم افزار را از ابتدا تا انتها ایمن کنند.

میزبانی کد آسان: همه کد ها و اسناد در یک مکان هستند. میلیون‌ها ریپازیتوری در GitHub وجود دارد و هر مخزن ابزار های خاص خود را دارد که به شما در میزبانی و انتشار کد کمک می‌کند.

عملیات گیت هاب

چگونه شروع به کار با GitHub کنیم؟

کار کردن با گیت هاب آسان است. برای شروع، روی سایت GitHub.com کلیک کنید و یک حساب کاربری ایجاد کنید. سپس، نصب Git را روی سیستم خود در نظر بگیرید، به خصوص اگر قصد دارید از رایانه خود برای توسعه سورس کد ها استفاده کنید. سپس، به ترمینال خود بروید و با تنظیم نام کاربری خود در هر repository، خود را به Git بشناسید. از این دستور استفاده کنید:

git config --global user.name "<your_name_here>"

مطمئن شوید که پارامتر “your_name_here” نام خودتان است. هر نامی را که دوست دارید انتخاب کنید.

سپس آدرس ایمیل خود را با Git به اشتراک بگذارید. این ایمیل باید همان آدرسی باشد که هنگام پیوستن به GitHub وارد کردید.

git config --global user.email "<your_email@email.com>"

اکنون آماده استفاده از Git هستید!

نحوه استفاده از Git و Github

در ادامه یک فهرست کلی بسیار گسترده از مراحلی که برای استفاده از Git و گیت هاب نیاز دارید آورده شده است.

 1. اکانت GitHub خود را ایجاد کنید.
 2. یک repository یا به اختصار “repo” ایجاد کنید. این جایی است که شما کد خود را ذخیره می کنید.
 3. یک فایل بسازید.
 4. یک commit ایجاد کنید. هر زمان که فایلی را ایجاد می کنید یا آن را تغییر می دهید، یک Git Commit برای ذخیره نسخه جدید ایجاد می کنید.
 5. repository خود را به سیستم رایانه خود متصل کنید.

جایگزین های GitHub

ویژگی های گیت هاب

بازار جایگزین ها و رقبای زیادی را برای گیت هاب فراهم می کند. ده رقیب برتر گیت هاب عبارتند از:

 1. Bitbucket
 2. Google Cloud Source Repositories
 3. Phabricator
 4. GitLab
 5. Gogs
 6. Gitea
 7. SourceForge
 8. Apache Allura
 9. Launchpad
 10. AWS CodeCommit

نتیجه گیری

امیدواریم این مقاله به شما در درک ارتباط GitHub کمک کرده باشد. شما اصول اولیه سیستم کنترل نسخه و نحوه کار Git را یاد گرفتید. ما بررسی کردیم که چرا ویژگی‌های گیت هاب آن را به یک منبع حیاتی تبدیل می‌کند، سپس با فهرست کردن گزینه‌های GitHub و رقبای آن، به پایان رسید.

از آنجایی که Git یک ابزار محبوب و ارزشمند در محیط‌های DevOps مدرن است، به این معنی است که فرصت‌های شغلی زیادی برای توسعه‌دهندگانی وجود دارد که آن را به خوبی می‌شناسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا