آموزش

Node.js چیست و چرا باید در طراحی وب از آن استفاده کنیم؟‎

هنگام اجرای یک پروژه میزان بازده آن عاملی تعیین کننده است. از این گذشته هرچه یک پروژه طولانی تر شود، هزینه آن نیز بیشتر می شود. این بدان معناست که شما به دنبال راه هایی برای تکمیل پروژه خود در زمان کمتری خواهید بود. در این حالت Node.js ممکن است پاسخی باشد که به دنبال آن هستید.

این برنامه نه تنها برنامه های وب را با عملکردی بالا تولید می کند، بلکه این کار را سریع تر از گزینه های دیگر نیز انجام می دهد.

در این مقاله مختصراً به Node.js و نحوه عملکرد آن می پردازیم. سپس بر روی چندین دلیل برای بررسی استفاده از آن برای پروژه بعدی طراحی وب شما بحث خواهیم کرد. با ما همراه باشید!

مقدمه ای برای Node.js

Node.js یک محیط اپن سورس یا متن باز در JavaScript است. به عبارت دیگر این یک روش متقاطع برای اجرای کد است. علاوه بر این، سبک مقیاس پذیر و کارآمدی دارد. به همین دلایل و موارد دیگر Node.js معمولاً برای توسعه وب سرور ها و برنامه های موبایلی استفاده می شود.

در ابتدا این محیط در سال 2009 توسط Ryan Dahl به عنوان روشی کار آمد تر برای نوشتن وب سرورها نسبت به Apache HTTP Server ایجاد شد.

با این حال از آن زمان به چهار چوب پیشرو برای توسعه برنامه نیز تبدیل شده است. این موضوع به دلیل بخشی از کتابخانه ماژول ها است که در سال 2010 برای رسیدگی به ویژگی های اصلی معرفی شد.

6 دلیل برای انتخاب Node.js

مهم نیست که عملکرد برنامه وب شما در حال توسعه است؛ Node.js ارزش ارزیابی کردن دارد. بیایید شش دلیل برای انتخاب آن در پروژه های طراحی سایت را با یکدیگر بررسی کنیم.

1. سرعت و انعطاف پذیری را تقویت می کند

توسعه برنامه های کاربردی با Node.js سریعتر است و نیاز به خطوط کد کمتری نسبت به جاوا دارد. برای نشان دادن این نکته Jeff Harrell یک مطالعه موردی را انجام داد که نشان می دهد تیمی با استفاده از Node.js قادر است همان پروژه را زودتر از تیمی از توسعه دهندگان جاوا تکمیل کند.

در این مطالعه Jeff Harrell از دو تیم استفاده کرد، یکی از دو توسعه دهنده Node.js و دیگری از بیست برنامه نویس جاوا. در طی دو ماه توسعه دهندگان Node.js این پروژه را به اتمام رسانده اند، در حالی که کار توسعه دهندگان جاوا شش ماه به طول انجامید.

مهمتر از این تیم Node.js حدود 33 درصد خطوط کد کمتری استفاده کرد تا نتیجه قابل مقایسه ای داشته باشد. به عبارت دیگر Node.js می تواند پیشرفت شما را سرعت ببخشد.

2. منحنی یادگیری آن کوتاه است

Node.js

نکته مهم دیگر در مورد Node.js این است که این یک سیستم مبتنی بر JavaScript است. بسیاری از توسعه دهندگان از قبل با این نوع برنامه نویسی آشنا هستند و یادگیری آن بسیار ساده تر از آن است که از ابتدا شروع کنند.

علاوه بر این Node.js از همان زبان برای سمت سرور و سمت کلاینت استفاده می کند. این کار پیشرفت را ساده تر می کند و منحنی یادگیری را پایین می آورد، زیرا لازم نیست بیش از یک زبان کار کنید.

مهمتر از آن Node.js به خطوط کد کمتری نیاز دارد که همچنین به معنی کار کمتر با آن هاست.

3. Node.js دارای اکوسیستم غنی از ماژول ها است

یکی از ویژگی هایی که Node.js را بسیار قدرتمند می کند، کتابخانه ماژول های آن است. این ابزار ها را می توان در (NPM) یافت و عملکرد های از پیش کد گذاری شده زیادی را برای استفاده در توسعه ارائه داد.

از این نوشتار NPM حدود 300000 بسته در دسترس است. استفاده از این بسته ها برای پر کردن عملکرد های مشترک برای پروژه های شما، کد گذاری را آسانتر و سریعتر می کند.

4. از مؤلفه هایی که به راحتی به اشتراک گذاشته می شوند، سود خواهید برد

نیاز به همکاری باعث ایجاد موضوعات در پروژه های توسعه وب می شود و می تواند کل روند را کُند کند. خوشبختانه Node.js شامل ویژگی های همگام سازی برای مدیریت رمزگذاری سمت کلاینت و سمت سرور است.

البته یکی از راه های انجام این کار استفاده از همان زبان برنامه نویسی برای سمت کلاینت و سمت سرور است، همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم.

همچنین امکان به اشتراک گذاری و همگام سازی اجزای مورد نیاز را فراهم می کند و کدگذاری را بسیار ساده تر می کند.

5. برنامه های وب با کارایی بالا تولید می کند

Node.js برنامه هایی را تولید می کند که سریعتر از برنامه های ایجاد شده با جاوا و سایر زبان های محبوب است. برای بسیاری از توسعه دهندگان این یکی از جذاب ترین ویژگی های آن است.

Node.js این کار را با استفاده از یک موضوع واحد انجام می دهد و این امکان را فراهم می کند که یک میلیون اتصال را به طور همزمان انجام داد.

علاوه بر این استفاده آن از JavaScript باعث انتقال سریع داده های JSON می شود.

6. پروژه شما توسط یک جامعه پر رونق پشتیبانی خواهد شد

نکته آخر Node.js توسط یک جامعه پر رونق پشتیبانی می شود. با توجه به محبوبیت آن گروه بزرگی از توسعه دهندگان به طور فعال ماژول های جدیدی را برای آن تولید می کنند.

علاوه بر این انجمن های فعال بسیاری برای Node.js وجود دارد که می توانید ازآن ها سؤال کنید و برای پروژه مورد نظر خود کمک بگیرید.

چگونه میزبانی ممتاز سرور باعث می شود Node.js بهتر شود؟

علاوه بر مزایای بسیاری که در بالا ذکر شد، در اینجا در ممتاز سرور ما برنامه های میزبانی وب را که بطور ویژه برای توسعه دهندگان Node.js طراحی شده اند ارائه می دهیم.

به عبارت دیگر سرور های ما برای این نوع پروژه های توسعه وب بهینه شده اند. علاوه بر این ما راه اندازی را از طریق cPanel آسان می کنیم.

نتیجه

Node.js ممکن است بهترین انتخاب برای پروژه بعدی شما باشد. این روش متقاطع برای اجرای کد بسیار سبک، مقیاس پذیر و کارآمد است.

این روش می تواند برنامه های شما را سریعتر و زمان توسعه شما کوتاه تر کند.

در این مقاله چندین دلیل برای انتخاب Node.js برای پروژه بعدی بیان کردیم که شامل موارد زیر می شود:

  • سرعت و قابلیت توسعه پیشرفته
  • یک منحنی یادگیری کوتاه
  • یک اکوسیستم غنی از ماژول ها
  • اشتراک گذاری آسان
  • نتایج با عملکرد بالا
  • پشتیبانی یک جامعه پر رونق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا