Security

تله عسل یا هانی پات (Honeypot) چیست و در چه شبکه هایی باید استفاده شود؟

هانی پات یا تله عسل یک مکانیسم امنیتی است که یک دام مجازی برای فریب مهاجمان ایجاد می کند. یک سیستم رایانه ای که عمداً در معرض خطر قرار گرفته است، به هکر ها اجازه می دهد تا از آسیب پذیری ها سوءاستفاده کنند و تله گذار می تواند برای بهبود سیاست های امنیتی خود، آن ها را مطالعه کند. می توانید honeypot را به هر منبع محاسباتی از نرم افزار و شبکه به سرور ها و روتر های فایل اعمال کنید.

هانی پات ها نوعی فناوری فریب است که به شما امکان می دهد الگو های رفتار هکر ها را درک کنید. تیم های امنیتی می توانند از Honeypot برای بررسی نقض امنیت سایبری برای جمع آوری اطلاعات در مورد نحوه فعالیت مجرمان اینترنتی استفاده کنند. آن ها همچنین در مقایسه با اقدامات سنتی امنیت سایبری، خطر مثبت کاذب را کاهش می دهند، زیرا بعید به نظر می رسد فعالیت قانونی را به خود جلب کنند.

از نظر امنیت رایانه، یک هانی پات سایبری به روشی مشابه کار می کند و دام را برای هکر ها آماده می کند و به راحتی IP آن ها را ثبت می کند. این یک سیستم کامپیوتری فداکارانه است که برای جذب حملات سایبری مانند یک تله طراحی شده است. این تله هدف هکر ها را تقلید می کند و از تلاش های نفوذ آن ها برای به دست آوردن اطلاعاتی در مورد مجرمان اینترنتی و نحوه عملکرد آن ها و یا منحرف کردن آن ها از اهداف دیگر استفاده می کند.

تله های عسل چگونه کار می کنند؟

Honeypot به نظر می رسد یک سیستم رایانه ای واقعی است، با برنامه ها و داده ها، مجرمان سایبری را گول می زند و فکر می کند این یک هدف واقعی و از نظر امنیت ضعیف است. به عنوان مثال، یک هانی پات می تواند از سیستم صورتحساب مشتری یک شرکت تقلید کند و هدف حمله مکرر هکر هایی که می خواهند رمز کارت اعتباری را پیدا کنند را باشد. به محض ورود هکر ها، می توان آن ها را ردیابی کرد و رفتار آن ها را برای سرنخ هایی در مورد چگونگی امنیت بیشتر شبکه واقعی ارزیابی کرد.

هانی پات ها با ایجاد آسیب پذیری های امنیتی آگاهانه برای مهاجمان جذاب می شوند. به عنوان مثال، یک honeypot ممکن است پورت هایی داشته باشد که به اسکن درگاه یا رمز های عبور ضعیف پاسخ می دهند. درگاه های آسیب پذیر ممکن است به جای شبکه زنده امن تر، برای جلب مهاجمان به محیط هانی پات آزاد باشد.

هانی پات برای رفع یک مشکل خاص مانند فایروال یا آنتی ویروس راه اندازی نشده است. در عوض، این یک ابزار اطلاعاتی است که می تواند به شما کمک کند تهدید های موجود برای تجارت خود را درک کرده و ظهور تهدید های جدید را تشخیص دهید. با اطلاعاتی که از یک تله عسل به دست می آید، می توان تلاش های امنیتی مهم تر را در اولویت قرار داد و متمرکز کرد.

انواع هانی پات ها از نظر طراحی کلی

در اینجا دو نوع اصلی از طرح های هانی پات وجود دارد:

  1. هانی پات های تولیدی: به عنوان سیستم های طعمه در داخل شبکه ها و سرور های کاملاً فعال، اغلب به عنوان بخشی از یک سیستم تشخیص نفوذ (IDS) عمل می کنند. آن ها ضمن تجزیه و تحلیل فعالیت های مخرب برای کمک به کاهش آسیب پذیری ها، توجه جنایی را از سیستم واقعی منحرف می کنند.
  2. هانی پات های تحقیقی: که برای اهداف آموزشی و تقویت امنیت استفاده می شود. آن ها حاوی داده های قابل ردیابی هستند که می توانید هنگام حمله ردیابی کنید تا حمله مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

انواع هانی پات بر اساس کارکرد

شبکه ها و سیستم ها

سه نوع استقرار هانی پات وجود دارد که به هکر ها اجازه می دهد سطوح مختلفی از فعالیت های مخرب را انجام دهند:

  1. هانی پات خالص: سیستم های تولید کاملی که حملات را از طریق ضربه زدن روی لینکی که تله عسل را به شبکه متصل می کند کنترل می کنند. آن ها پیچیده نیستند.
  2. هانی پات ها با تعامل کم: از خدمات و سیستم هایی تقلید می کنند که غالباً مورد توجه هکر ها قرار می گیرند. آن ها روشی را برای جمع آوری داده ها از حملات کور مانند بات نت و بدافزار کرم ارائه می دهند.
  3. هانی پات ها با تعامل بالا: تنظیمات پیچیده ای که مانند زیرساخت های تولید واقعی رفتار می کنند. آن ها سطح فعالیت مجرم سایبری را محدود نمی كنند و بینش گسترده ای در مورد امنیت سایبری ارائه می دهند. با این حال، این ها از ماندگاری بالاتری برخوردار هستند و نیاز به تخصص و استفاده از فن آوری های اضافی مانند ماشین های مجازی برای اطمینان از عدم دسترسی مهاجمان به سیستم واقعی دارند.

هانی پات ها با تعامل بالا هدفشان این است که هکر ها هرچه بیشتر وقت خود را در هانی پات بگذرانند، اطلاعات بیشتری در مورد حرکات و اهداف آن ها، و همچنین آسیب پذیری هایی که آن ها ارائه دهند. در واقع انگار به این نوع هانی پات “چسب” اضافه شده است! پایگاه داده ها، سیستم ها و فرایند هایی که می توانند هکر را برای مدت طولانی تری درگیر کنند. این Honeypot محققان را قادر می سازد تا ردیابی کنند که هکر ها در سیستم برای یافتن اطلاعات حساس، از چه ابزاری برای افزایش امتیازات استفاده می کنند یا چه سؤ استفاده هایی برای به خطر انداختن سیستم می کنند.

شبکه ای از هانی پات ها (هانی نت)

هانی نت

شبکه هانی پات، یک شبکه فریبنده است که شامل یک یا چند تله است. این تله یک شبکه واقعی به نظر می رسد و شامل چندین سیستم است اما در یک یا فقط چند سرور میزبانی می شود که هر یک نماینده یک محیط هستند. به عنوان مثال، یک دستگاه هانی پات ویندوز، یک دستگاه Honeypot مک و یک دستگاه Honeypot لینوکس. یک “دیوار عسلی” ترافیک ورودی و خروجی شبکه را رصد می کند و آن را به نمونه های هانی پات هدایت می کند. برای دسترسی آسان هکر به دام می توانید نقاط ضعف را به داخل یک هانی نت تزریق کنید.

هر سیستمی بر روی هانی نت ممکن است به عنوان نقطه ورود مهاجمان عمل کند. هانی نت اطلاعات را در مورد مهاجمان جمع می کند و آن ها را از شبکه واقعی منحرف می کند. مزیت یک هانی نت نسبت به یک هانی پات ساده این است که بیشتر شبیه یک شبکه واقعی است و از قابلیت های جذب بیشتری برخوردار است. این باعث می شود که هانی نت راه حل بهتری برای شبکه های بزرگ و پیچیده باشد، یک شبکه سازمانی جایگزین را به هکر ها ارائه می دهد که می تواند جایگزین جذابی برای شبکه واقعی باشد.

دام اسپم: یک ایمیل هانی پات

دام های اسپم ابزار مدیریت کلاهبرداری هستند که به ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISP) کمک می کند تا اسپمر را شناسایی و مسدود کنند. آن ها با مسدود کردن نقاط آسیب پذیر به ایمن تر شدن صندوق ورودی شما کمک می کنند. دام اسپم یک آدرس ایمیل جعلی است که برای طعمه گذاری اسپمر ها استفاده می شود. ایمیل مشروع بعید است به یک آدرس جعلی ارسال شود، بنابراین هنگام دریافت ایمیل، به احتمال زیاد اسپم است.

انواع دام های اسپم عبارتند از:

  • اشتباه تایپی نام کاربری – فیلتر هرزنامه غلط نویسی ناشی از خطای انسانی یا ماشین را شناسایی می کند، از جمله ایمیل را به پوشه هرزنامه می فرستد. این شامل آدرس های ایمیل اشتباه املایی مانند، به عنوان مثال jhon@labra.com به جای john@labrat.com واقعی است.
  • حساب های ایمیل منقضی شده – برخی از ارائه دهندگان از حساب های ایمیل رها شده یا نام دامنه های منقضی شده به عنوان دام های اسپم استفاده می کنند.
  • لیست های ایمیل خریداری شده – این ها اغلب حاوی آدرس های ایمیل نامعتبر زیادی هستند که می توانند دام هرزنامه را تحریک کنند. علاوه بر این، از آنجا که فرستنده مجوز ارسال ایمیل به حساب های موجود در لیست را کسب نکرده است، می توان آن ها را به عنوان اسپمر و در لیست سیاه قرار داد.

برخورد تصادفی به دام هرزنامه با تأثیر بر اعتبار و قابلیت تحویل شما می تواند به سازمان شما آسیب برساند. یک ISP ممکن است آدرس IP شما را مسدود یا در لیست سیاه قرار دهد و شرکت هایی که با پایگاه های اطلاعاتی ضد هرزنامه مشورت می کنند ایمیل های شما را فیلتر می کنند.

هانی پات عنکبوتی با ایجاد صفحات وب و لینک هایی که فقط برای خزنده ها قابل دسترسی است، دام های خزنده وب (‘عنکبوت’) را به دام می اندازد. شناسایی خزنده ها به شما کمک می کند تا یاد بگیرید که چگونه ربات های مخرب و همچنین خزنده های شبکه آگهی را مسدود کنید.

فواید استفاده از تله عسل

تله عسل می تواند یک روش خوب برای آشکار سازی آسیب پذیری در سیستم های اصلی باشد. به عنوان مثال، یک هانی پات می تواند سطح بالایی از تهدید ناشی از حمله به دستگاه های اینترنت اشیا را نشان دهد. همچنین می تواند راه هایی را برای بهبود امنیت ارائه دهد. استفاده از هانی پات دارای مزایای متعددی نسبت به تلاش برای ردیابی نفوذ در سیستم واقعی است. به عنوان مثال، بر اساس تعریف، یک هانی پات نباید هیچ گونه تردد قانونی داشته باشد، بنابراین هر فعالیتی که ثبت می شود احتمالاً یک کاوشگر یا یک اقدام به نفوذ است.

این کار شناسایی الگو ها را بسیار آسان تر می کند، مانند آدرس های IP مشابهی که برای انجام جابجایی شبکه استفاده می شود. برعکس، وقتی در سطح بالایی از ترافیک قانونی در شبکه اصلی خود نگاه می کنید، چنین نشانه های مهمی از حمله به راحتی از بین می رود. مزیت بزرگ استفاده از امنیت هانی پات این است که این آدرس های مخرب ممکن است یکی از آدرس باشند که شناسایی می کنند و شناسایی حمله را بسیار آسان می کنند.

از آنجا که هانی پات ها از ترافیک بسیار محدودی استفاده می کنند، هزینه کمتری نیز دارند. آن ها تقاضای زیادی برای سخت افزار ندارند. می توانید یک هانی پات را با استفاده از رایانه های قدیمی که دیگر از آن ها استفاده نمی کنید تنظیم کنید. در مورد نرم افزار، تعدادی از هانی پات های آماده از مخازن آنلاین در دسترس است که باعث کاهش بیشتر تلاش داخلی برای راه اندازی هانی پات می شود.

تله های عسل میزان مثبت کاذب کمی دارند. این کاملاً در تضاد با سیستم های سنتی تشخیص نفوذ (IDS) است که می توانند سطح بالایی از هشدار های کاذب را ایجاد کنند. باز هم، این به اولویت بندی تلاش ها کمک می کند و تقاضای منابع را از یک هانی پات را در سطح پایین نگه می دارد. (در واقع، با استفاده از داده های جمع آوری شده توسط هانی پات ها و همبستگی آن با سیستم های دیگر و سیاهه های مربوط به فایروال، می توان IDS را با هشدار های مربوطه پیکربندی کرد، تا نتایج کاذب کمتری ایجاد کند. به این ترتیب، هانی پات می تواند به اصلاح و بهبود سایر سیستم های امنیت سایبری کمک کند.)

فضای سایبری

هانی پات می تواند در مورد چگونگی تکامل تهدید ها، اطلاعات قابل اعتماد به شما ارائه دهد. آن ها اطلاعاتی در مورد بردار های حمله، سؤ استفاده ها و بدافزار ها را به شما ارائه می دهند و همچنین در مورد تله های ایمیل، در مورد هرزنامه ها و حملات فیشینگ. هکر ها به طور مداوم تکنیک های نفوذ خود را اصلاح می کنند. یک تله عسل سایبری کمک می کند تا تهدیدات و نفوذ های تازه ظهور یافته را تشخیص دهید. استفاده خوب از تله های عسل به ریشه کنی نقاط کور نیز کمک می کند.

هانی پات همچنین ابزار های آموزشی بسیار خوبی برای کارکنان امنیت فنی است. هانی پات یک محیط کنترل شده و ایمن برای نشان دادن نحوه کار هکر ها و بررسی انواع مختلف تهدیدات است. با استفاده از یک Honeypot، کارکنان امنیتی با استفاده از شبکه از ترافیک واقعی منحرف نخواهند شد، آن ها می توانند 100٪ بر تهدید تمرکز کنند.

تله عسل می تواند تهدید های داخلی را نیز به همراه داشته باشد. اکثر سازمان ها وقت خود را صرف دفاع از محیط می کنند و اطمینان حاصل می کنند که افراد خارجی و متجاوز نمی توانند وارد آن شوند. اما اگر فقط از محیط دفاع کنید، هکری که با موفقیت از فایروال شما عبور کرده باشد، می تواند به راحتی به شبکه نفوذ کند.

فایروال ها همچنین در برابر تهدید داخلی کمک نخواهند کرد، برای مثال کارمندی که می خواهد پرونده ها را قبل از ترک شغل خود بدزدد. Honeypot می تواند به همان اندازه اطلاعات خوبی در مورد تهدیدات داخلی به شما بدهد و آسیب پذیری هایی را در مناطقی مانند مجوز ها که به افراد داخلی اجازه می دهد از سیستم استفاده کنند نشان دهد. سرانجام، با راه اندازی یک Honeypot واقعاً نوع دوستی می کنید و به سایر کاربران رایانه کمک می کنید. هکر ها هر چه بیشتر وقت خود را صرف هانی پات ها کنند، زمان کمتری برای هک سیستم های زنده و خسارت واقعی به شما یا دیگران دارند.

خطرات هانی پات ها

امنیت هانی پات محدودیت هایی دارد زیرا هانی پات نمی تواند نقض امنیت در سیستم های قانونی را تشخیص دهد و همیشه مهاجم را شناسایی نمی کند. همچنین این خطر وجود دارد که با استفاده موفقیت آمیز از تله عسل، یک مهاجم بتواند به صورت جانبی حرکت کند و به شبکه واقعی نفوذ کند. برای جلوگیری از این امر، باید اطمینان حاصل کنید که Honeypot به اندازه کافی جدا شده است.

برای کمک به مقیاس بندی عملیات امنیتی خود، می توانید تله های عسل را با سایر روش ها ترکیب کنید. به عنوان مثال، استراتژی دام قناری با به اشتراک گذاری انتخابی نسخه های مختلف اطلاعات حساس با خال های مظنون یا افشاگر، به کشف نشت اطلاعات کمک می کند.

در حالی که امنیت سایبری هانی پات به شما کمک می کند تا محیط تهدید را ترسیم کنید، اما هانی پات ها هر آنچه را که در جریان است مشاهده نخواهند کرد؛ فقط فعالیت هایی که به هانی پات محدود می شوند را مشاهده خواهند کرد. فقط به این دلیل که تهدید خاصی علیه هانی پات انجام نشده است، نمی توانید تصور کنید که این وجود ندارد. مهم است که با اخبار امنیتی فناوری اطلاعات همراه باشید، فقط به Honeypot اعتماد نکنید تا تهدیدات را به شما اطلاع دهد.

یک هانی پات خوب و پیکربندی شده، مهاجمان را فریب می دهد و باور دارند که به سیستم واقعی دسترسی پیدا کرده اند. این پیام ها همان پیام های هشدار ورود به سیستم همان زمینه های داده، حتی ظاهر و احساس و آرم های مشابه سیستم های واقعی شما را دارند. با این حال، اگر یک مهاجم موفق به شناسایی آن به عنوان یک هانی پات شود، سپس می تواند به سیستم های دیگر شما حمله کند در حالی که هانی پات دست نخورده است.

هنگامی که یک هانی پات “دارای اثر انگشت” شد، یک مهاجم می تواند حملات جعلی را ایجاد کند تا توجه را از بهره برداری واقعی که علیه سیستم های تولیدی شما هدف قرار گرفته است منحرف کند. آن ها همچنین می توانند اطلاعات ناصحیح را به هانی پات بدهند.

از این بدتر، یک مهاجم هوشمند می تواند به طور بالقوه از هانی پات به عنوان راهی برای ورود به سیستم های شما استفاده کند. به همین دلیل هانی پات ها هرگز نمی توانند جایگزین کنترل های امنیتی کافی مانند دیوار های آتش و سایر سیستم های تشخیص نفوذ شوند. از آنجا که یک Honeypot می تواند به عنوان سکوی پرتاب برای نفوذ بیشتر عمل کند، اطمینان حاصل کنید که همه هانی پات ها از امنیت خوبی برخوردار نیستند. یک “Honeywall” می تواند امنیت اساسی Honeypot را فراهم کند و از حمله به هانی نت شما جلوگیری کند.

یک هانی پات باید اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهد تا در اولویت قرار دادن تلاش های شما برای امنیت سایبری باشد، اما نمی تواند جایگزین امنیت سایبری مناسب شود. به طور کلی، مزایای استفاده از هانی پات ها بسیار بیشتر از خطرات آن است. تصور می شود که هکر ها یک تهدید دور و نامرئی هستند؛ اما با استفاده از Honeypot ها، می توانید دقیقاً آنچه را که انجام می دهند در زمان واقعی مشاهده کنید و از این اطلاعات برای متوقف کردن آن ها استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا