مفاهیم پایه

پایتون چیست و چه کاربردهایی دارد؟ (بررسی خلاصه و جامع)

اصل همه برنامه ها زبان برنامه نویسی آن ها است. انتخاب نادرست برای پروژه شما می تواند به سرخوردگی و ایجاد موانع مختلف برای از بین بردن ایده های شما منجر شود. این جایی است که پایتون وارد می شود. به خاطر تأکید آن بر خوانایی و نحو آسان برای استفاده، برنامه نویسان را قادر می سازد به سرعت کدنویسی را شروع کنند. در این مقاله، ابتدا نگاهی خواهیم کرد که پایتون چیست و پس از آن، ما مزایای آن، مانند سرعت عالی آن در برنامه های کاربردی را پوشش خواهیم داد.

مقدمه ای برای پایتون

پایتون یک زبان برنامه نویسی محبوب است که در چندین زمینه از جمله توسعه وب، توسعه نرم افزار، ریاضیات و اسکریپت مفید است و سازگار با همه سیستم عامل های اصلی ویندوز، مک و لینوکس است. برنامه نویسان می توانند برنامه هایی را با خطوط کمتری از کد در مقایسه با برخی زبان های دیگر توسعه دهند.

ویژگی اصلی دیگر، سیستم مترجم پایتون است که می تواند به محض نوشتن کد، کد را اجرا کند و در زمان آزمایش و نمونه سازی ایده های جدید، در زمان صرفه جویی می کند. جدیدترین نسخه زبان پایتون 3 است، اگرچه پایتون 2 هنوز هم بسیار محبوب است.

مطالعه بیشتر: با بهترین و محبوب ترین زبان های برنامه نویسی طراحی وب، آشنا شوید.

مقدمه ای برای پایتون

3 مزایای اصلی استفاده از پایتون

یادگیری پایتون در ابتدا می تواند هولناک باشد. جنبه های بسیاری از زبان وجود دارد که باید قبل از تعهد به ترکیب آن در پروژه بعدی خود، آن ها را مورد توجه قرار دهید. برای آسانتر کردن این روند، در اینجا سه ​​مزیت اصلی استفاده از آن آورده شده است.

1) سرعت عالی در توسعه برنامه های کاربردی ارائه می دهد

پایتون با نوشتن یک برنامه نویسی شی گرا (OOP) در هنگام نوشتن کد خود، توسعه دهندگان را قادر می سازد، سرعت ساخت برنامه ها را افزایش دهند. این روش شامل تنظیم داده ها و کارکردهایی است که کد را در زیر گروه های منطقی تشکیل می دهد و به عنوان یک روش ماژولار برای برنامه نویسی گفته می شود.

استفاده از کد ماژولار، استفاده مجدد و اصلاح آسان را آسان می سازد و این به کاهش زمان توسعه کمک می کند. علاوه بر این، پایتون عملکردهایی را که بر روی داده ها ایجاد می کند و در یک ساختار واحد ترکیب می کند که باعث می شود قسمت های مرتبط از کد شما را پیدا کند.

به طور خلاصه، برخی می دانند OOP در پایتون یک سبک برنامه نویسی بصری است و کمک می کند تا توسعه دهندگان جدید در مورد اشیاء و روابط بین آن ها یاد بگیرند تا به سرعت زبان را انتخاب کنند.

2) توسعه گسترده جامعه آن را به خوبی حفظ می کند

یکی دیگر از مزیت های پایتون این است که جامعه بزرگی از توسعه دهندگان با آن کار می کنند. بیش از 8.2 میلیون برنامه نویس وجود دارند که از این زبان استفاده می کنند و همچنان از نظر محبوبیت سرعت خود را افزایش می دهد.

پایتون دارای مجوز منبع باز است، بنابراین استفاده و توزیع، حتی برای مقاصد تجاری رایگان است. این امر یادگیری زبان را آسان تر می کند. هرکسی که وقت داشته باشد و بخواهد می تواند تمرین کند.

یک انجمن گسترده آنلاین، پیشرفت پایتون را توسعه می دهد. این افراد حرفه ای با استفاده از مخزن پایتون GitHub، کنفرانس ها، لیست های پستی و گروه هایی در سایت هایی مانند StackExchange همکاری می کنند.

این انجمن همچنین از کتابخانه های عمومی گسترده، برای مؤلفه های رایج مانند پروتکل اینترنت، ابزار وب سرویس و رابط های سیستم عامل پشتیبانی می کند. با وارد کردن اسکریپت هایی که در این کتابخانه ها وجود دارد، توسعه دهندگان می توانند در ساخت برنامه های کاربردی در وقت خود صرفه جویی کنند.

پایتون و مزایای آن

3) ساختار داده های کاربر پسند جریان مستقیم توسعه پایتون

پایتون برای ذخیره سازی، دسترسی و کار با داده از ساختارهای بهینه استفاده می کند. ساختار داده ها روابط بین داده ها را مشخص می کند و عملکردهایی را که توسعه دهندگان می توانند انجام دهند را مشخص می کند.

سه ساختار داده اصلی در پایتون ساختارهای انتزاعی، بدوی و غیر بدوی هستند. یک نوع داده چکیده (ADT) مجموعه ای از عملیات و کارهایی که انجام می دهد را مشخص می کند. با این وجود، نحوه انجام این عملیات مشخص نشده است.

یکی از مزیت های ADT این است که می توانید یک بار آن ها را بنویسید و سپس از آن ها در طیف گسترده ای از برنامه ها استفاده کنید. ADT همچنین Stack نامیده می شود که یک ساختار داده است که می تواند شامل چندین عنصر باشد.

موارد زیرا شامل مقادیر ساده داده ها هستند که عبارتند از:

رشته ها: کلمات و کاراکترها را ذخیره کنید.
انواع داده های بولی: مقادیر صحیح یا غلط را در نظر بگیرید.
علایق: شامل داده های عددی، به طور خاص اعداد کامل
شناور: اعداد را با اعشار و عدد منطقی نشان دهید.
انواع غیر ابتکاری از انواع بدوی ناشی می شوند و قابلیت های بیشتری را ارائه می دهند. دو زیر گروه غیر ابتدایی عبارتند از:

لیست ها: مجموعه کالاهای متنوعی را ذخیره کنید.
واژه نامه ها: مجموعه ای از عناصر فهرست شده را ذخیره کنید.

در اصل، این ساختارها به توسعه دهندگان این امکان را می دهند که به جای گم شدن در جزئیات، بر روی تصویر بزرگتر در حل مشکلات از طریق استفاده از پایتون تمرکز کنند.

نتیجه

کار کردن با همه زبان های برنامه نویسی کار ساده ای نیست. برخی از آن ها دارای منحنی یادگیری شیب دار و موارد استفاده محدود هستند که می تواند آن ها را برای برنامه نویسان سطح مبتدی و با تجربه غیر عملی کند.

با این وجود، پایتون چندین مزیت برای توسعه اسکریپت ها و برنامه های کاربردی ارائه می دهد:

  • این زبان برای توسعه سریع پروژه ها بسیار عالی است.
  • این زبان جامعه توسعه گسترده ای دارد.
  • پایتون از ساختار داده های کاربر پسند استفاده می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا