Web Design

5 اشتباه UX که باید در وب سایت خود از آن ها جلوگیری کنید!

امروزه راه اندازی وب سایت وردپرس به راحتی ثبت نام در میزبانی وب است و با کلیک بر روی دکمه “نصب وردپرس”، انتخاب یک موضوع خوب و دنبال کردن چند دستورالعمل ساده برای شخصی سازی، سایت شما ایجاد می شود. در حالی که پلتفرم های ساخت وب سایت از نظر قابلیت استفاده در سال های اخیر بسیار پیشرفت کرده اند، به این معنی نیست که اشتباهات مربوط به تجربه کاربر (UX) وجود ندارند. این پست پنج اشتباه UX که باید در وب سایت خود از آن ها جلوگیری کنید را بررسی می کند.

انتخاب یک تم مناسب برای موبایل

قبل از شروع به گشتن در میان تم ها، یک مورد مهم را در ذهنتان داشته باشید: “یک تم کاملاً ریسپانسیو و مناسب برای موبایل را انتخاب کنید”. طبق آمار Statista، جستجوی موبایل بیش از نیمی از بازدید جهانی وب سایت را به خود اختصاص داده است و تجارت موبایل به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب ترین راه های خرید مصرف کنندگان است. هفتاد و نه درصد از کاربران گوشی های مبایل اخیراً یک خرید با تلفن همراه انجام داده اند و انتظار می رود تجارت الکترونیکی تا سال 2026 به بیش از 3.1 میلیارد دلار برسد.

به طور خلاصه، مصرف کنندگان از گوشی های خود برای جستجوی وب سایت ها و خرید استفاده می کنند. اگر وب سایت شما در دستگاه تلفن همراه خوب به نظر نرسد، مشتریان بالقوه خود را نسبت به رقبای دارای وب سایت های بهتر از دست خواهید داد.

عدم خرید فضای سرور کافی یا برنامه میزبانی نا مناسب

بیشتر دارندگان وب سایت های جدید با یک برنامه میزبانی وب مشترک شروع می کنند. یک برنامه میزبانی وب مشترک مقرون به صرفه است، قابل اعتماد است و از پهنای باند کافی برای پشتیبانی مؤثر یک وب سایت کوچک برخوردار است. اما، بدی های خود را نیز دارد. اگر می خواهید یک وب سایت عظیم با پلاگین های مختلف ایجاد کنید، برای ادامه کار سایت خود به فضای سرور بیشتری نیاز دارید. علاوه بر این، هنگامی که شروع به دیدن موج های بزرگ ترافیک همزمان می کنید، این کار باعث می شود سرور سخت تر کار کند. با رشد وب سایت، نیاز شما به فضای سرور نیز افزایش می یابد.

اگر وب سایت شما در هر زمان کند بارگیری شود، شروع به از دست دادن بازدیدکنندگان و مشتریان احتمالی می کنید. زمان ایده آل بارگیری وب سایت نباید بیشتر از 2 ثانیه باشد، صرف نظر از اینکه سرور میزبان شما چه باشد، میزان پهنای باند، افزونه هایی که اجرا می کنید و این که جستجوگر های مرورگر از چه مواردی استفاده می کنند نیز، مهم هستند.

آمار نشان می دهد اگر زمان بارگیری صفحه از 1 به 3 ثانیه افزایش یابد، احتمال بازگشت مشتری از سایت شما 32٪ افزایش می یابد. هنگامی که وب سایت خود را شروع می کنید، در نظر بگیرید که می خواهید وب سایت شما چه کاری انجام دهد، میزان ترافیکی را که پیش بینی می کنید و یک طرح میزبانی با RAM و CPU کافی برای پشتیبانی نیاز های خود انتخاب کنید.

اگر مطمئن نیستید کدام برنامه میزبانی ممتاز سرور برای شما بهترین است، کافیست روی پیشنهاد هوشمند کلیک کنید تا بهترین پیشنهاد بر اساس نیاز های خود را دریافت کنید.

خرید فضای سرور کافی

با دریافت خدمات میزبانی از ممتاز سرور، به یاد داشته باشید که همچنین می توانید هر زمان که بخواهید برنامه میزبانی خود را ارتقاء دهید تا با رشد وب سایت شما مطابقت داشته باشد.

استفاده از ویژگی های زیاد در وب سایت یک اشتباه در UX است

وب سایت ها مانند کمد هستند. وقتی کمد سالن خود را باز می کنید و می بینید کمدتان پر از خرت و پرت های اضافی است چه حسی دارید؟ حال، وقتی همان کمد مرتب و تمیز باشد و به دور از وسایل به درد نخور باشد چه احساسی دارید؟ شما فقط وسایل ضروری را نگه می دارید دارید، می توانید همه چیز را سریع پیدا کنید و این فوق العاده به نظر می رسد. وب سایت شما نیز باید از همین فلسفه پیروی کند. سادگی و سرعت کلیدی برای یک تجربه کاربری برجسته است. کاربر پسند ترین طراحی های صفحه اصلی وب باید این گونه باشد:

  • منو های ناوبری اولیه و ثانویه را پاک کنید
  • یک طرح رنگی چشم نواز و متناسب داشته باشد
  • تصاویر با وضوح بالا که با نام تجاری مطابقت داشته باشند
  • رویکرد کمتر-بیشتر به تایپوگرافی
  • یک کال تو اکشن در یک دکمه قرار گرفته باشد
  • توضیحات مختصر و مفید
  • ابتدا اطلاعات مهم
  • لینک های کمتر مرتبط در پاورقی

قانون خوب دیگر برای هدایت کاربران در وب سایت این است که مطمئن شوید فاصله هر المنت مهم کمتر از سه نقطه لمسی است. به عنوان مثال، اگر مشتری نیاز به تماس با شما دارد، مجبور نباشد که عمیق بگردد. تنها کاری که بازدید کنندگان شما باید انجام دهند این است که روی “تماس” در منوی پیمایش خود کلیک کرده و سپس فرم خود را پر کند.

سرمایه گذاری در نسخه برجسته وب سایت

کلمات موجود در صفحات وب سایت شما نقش مهمی در UX وب سایت شما دارند. اگر نسخه شما نامشخص، بهم ریخته یا خیلی سنگین باشد، خوانندگان زحمت مرور وبسایت شما را به خود نخواهند داد. نیمی از برنده شدن در نبرد نوشتن مطالب UX نحوه قالب بندی کپی شماست و نیمی دیگر استفاده از کلماتی است که کار شما را درخشان می کند. بیایید نگاهی دقیق تر بیندازیم تا از اشتباه های رایج در این مورد پیشگیری کنیم.

چگونه قالب وب سایت خود را برای بهبود UX قالب بندی کنیم و اشتباه نکنیم

نسخه وب سایت شما باید به همان اندازه که به نظر می رسد خوب به نظر برسد. در اینجا چند نکته در مورد چگونگی دستیابی به این مهم آورده شده است. یک فونت مناسب انتخاب کنید: پاپیروس ممکن است برای مهمانی های بچه ها زیبا باشد، اما برای یک وب سایت وحشتناک است. چشمانتان را به چیزی آسان بچسبانید. طراح گرافیک، Daniel Ruesch، می گوید:

“مهم ترین معیار انتخاب فونت ها برای استفاده در هر رسانه انتخاب فونت متناسب با لحن پیام شماست. خوانایی نیز حیاتی است. استفاده از فونت هایی که خواندن آن ها دشوار است، فایده ای ندارد. همچنین اگر بتوانید از فونت های در دسترس مانند فونت های گوگل استفاده کنید، زندگی را برای طراح و بیننده بسیار راحت تر می کند.”

خبر خوب این است که بیشتر تم های وردپرس از قبل ساخته شده اند و طراحی عالی را در چشم دارند.

متن کوتاه تر بهتر است: آخرین کاری که بازدید کننده وب سایت می خواهد انجام دهد، غربال کردن پاراگراف های متن است. این امر به ویژه اگر شخصی از یک دستگاه کوچک تلفن همراه به وب سایت شما مراجعه می کند، بیشتر اتفاق می افتد. با کوتاه کردن جملات، استفاده از عناوین اصلی و استفاده از لیست ها، متن های مختلف را بشکنید.

فضای سفید را در نظر بگیرید: فضای سفید به هر فضایی در سایت شما گفته می شود که متن یا تصویر ندارد. فضای سفید به اندازه سایر عناصر طراحی مهم است و به UX کلی وب سایت شما کمک می کند. می توانید از فضای سفید برای ایجاد نقاط کانونی استفاده کنید و به کاربران نشان دهید که چه محتوایی ضروری است. به این مثال نگاه کنید.

مثال فضای سفید

این مثال با جدا کردن دو ستون از فضای سفید بسیار عالی استفاده می کند. در یک ستون، می توانید اطلاعات عمیق را بخوانید. اما قسمت بزرگ فضای سفید چشم شما را به سمت راست صفحه منتقل می کند، جایی که می توانید اطلاعات مهم تر (به عنوان مثال، زمینه های تخصص و مزایا) را بخوانید و درک کنید.

از ستون ها استفاده کنید: لیست ها یک روش عالی برای شکستن متن هستند، اما ستون ها به راحتی در چشم قرار می گیرند. این مثال را بررسی کنید.

استفاده از ستون ها

استفاده از چهار ستون نسخه را شکسته و به خوانندگان کمک می کند تا فورا از مزایای فیلم ها مطلع شوند. اجازه دهید همان متن را در متن ساده و بدون استفاده از ستون تصور کنیم.

همان متن بدون استفاه از ستون

اگرچه کلمات دقیقاً یکسان هستند، اما خواندن متن دلهره آور است. قالب پاراگراف به صورت یک چرت و پرت الکی است و بازدیدکنندگان از وب سایت شما بیرون می روند. پس متن های یکنواخت را جزو اشتباه های UX حساب کنید.

نکاتی در زمینه نوشتن مطالب که UX را بهبود می بخشد و از اشتباه جلوگیری می کند

حال که در مورد قالب صحبت کردیم، بیایید در مورد نحوه استفاده از کلمات صحبت کنیم بگونه ای که به خوانندگان در پیمایش وب سایت کمک کند.

در سطحی بنویسید که خواندن آن آسان باشد

شما باهوش هستید اما شما نمی خواهید در وب سایت خود مانند استاد هاروارد به نظر برسید. از کلماتی استفاده کنید که درک و هضم آن ها آسان باشد. یک قانون خوب این است که سطح متن شما برای خوانندگان در حد کلاس ششمی ها باشد. پس استفاده از کلمات پیچیده و متن های سطح بالا نیز یکی از اشتباه های UX است.

منو ها و عناوین هدایت خود را به وضوح برچسب گذاری کنید

من قلباً شاعر هستم، اما وقتی نسخه وب سایت را می نویسم، بیشتر تمرکزم را روی شفافیت می گذارم. در منو ها و تیتر های ناوبری شما باید دقیقاً مشخص باشد که چیست.

CTA های واضح بنویسید

هر وب سایت باید شامل CTA های واضح باشد. به عبارت دیگر، شما باید یک بیانیه عملی بنویسید که به خوانندگان بگویید دقیقاً آنچه می خواهید انجام دهند چیست.

Kelsey O’Halloran، نویسنده متن وب، می گوید :

“کال تو اکشن تفاوت بین این است که به دوست خود بگویید” قهوه خوب است،یا بگویید، ‘هی، بیا هفته دیگر قهوه بخوریم. جمعه چطور است؟’ یکی فقط بیانیه است. دیگری واضح، مستقیم و برای برانگیختن یک عمل یا پاسخ طراحی شده است.”

هنگام نوشتن CTA قبل از اینکه خوانندگان شما روی درخواست شما کلیک کنند، می خواهند بدانند که آن ها را به کجا می برد یا چه کاری انجام می دهد. بنابراین به جای اینکه در درخواست های خود خلاق شوید، به کلمات واضح و ساده ای که خوانندگان انتظار دیدن آن را دارند، مانند “الان بخرید” یا “ثبت نام کنید” بسنده کنید.

وب سایت Kelsy’s همچنین مکان مناسبی برای بازدید از نمونه هایی از CTA های واضح است. اگر به وب سایت وی بپردازید، در انتهای هر نسخه از نسخه هایی عالی با یک عنوان واضح، توضیحات برجسته و ساده و کال تو اکشن مشاهده خواهید کرد. در اینجا نگاهی به صفحه اصلی Kelsy می اندازیم.

نمونه ای از وبسایت مناسب

با یک نگاه، خوانندگان می دانند که اگر می خواهند در مورد خدمات بیشتر بدانند، دقیقاً باید کجا کلیک کنند. در حالی که به مرور وب سایت وی ادامه می دهید، CTA های بیشتری مشاهده خواهید کرد که بازدیدکنندگان وب سایت وی را برای اقدام راهنمایی می کند.

استفاده مناسب از کال تو اکشن

مصرف بیش از حد از پنجره های پاپ آپ یک اشتباه در UX است

این یک معامله است. افزودن چند پنجره پاپ آپ به وب سایت یک روش عالی برای گرفتن آدرس های ایمیل، راهنمایی کردن خوانندگان به یک صفحه خاص و تقویت تبدیل ها است. آمار های اخیر نشان می دهد که متوسط نرخ تبدیل پاپ آپ 3.09٪ در سال 2020 بوده است. من هر دارنده وب سایت جدید را تشویق می کنم که چند پنجره پاپ آپ با جایگذاری مناسب را به وب سایت خود اضافه کند. با این حال، یک نکته پیش می آید که اگر پنجره های پاپ آپ بسیار زیاد باشند کاربر ناامید می شود.

برای فعال کردن هر بار که شخصی به بخش جدیدی از وب سایت شما می رود، یک پنجره پاپ آپ تنظیم نکنید. و تنظیم نکنید که پنجره های پاپ آپ بارها و بارها هنگام مرور خوانندگان در محتوای شما، ظاهر شوند. این آزار دهنده است. هر زمان که یک پنجره پاپ آپ را اضافه می کنید، اطمینان حاصل کنید که خارج شدن از پنجره پاپ آپ برای خوانندگان آسان است. این بسیار آزار دهنده و ناامیدکننده است که یک بازدید کننده برای خواندن محتوای شما مجبور شود با چندین پنجره پاپ آپ بمباران شود و نحوه خروج از آن را نبیند. پس به یاد داشته باشید بمب بارارن خوانندگان با پاپ آپ یک اشتباه UX است.

سخن آخر

امیدواریم این پست به شما در درک بهتر اشتباه های رایج UX کمک کرده باشد و دیگر آن ها را تکرار نکنید تا بازدهی و ترافیک بیشتری داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا